Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Szerintetek Orbán Viktor...

Szerintetek Orbán Viktor pátriárka?

Figyelt kérdés
2011. okt. 29. 12:00
 1/10 A kérdező kommentje:
Azért gondoltam, mert Magyarországon ő egy személyben dönt a különböző egyházak sorsáról, valószínűleg a püspökök kinevezésébe is beleszólása van. Az egyházak és a vallás is abszolút a propagandagépezetének része. Hivatalosan nem az, de mégis olyan, mintha az lenne...
2011. okt. 29. 12:14
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
ajánlanám, hogy nézz utána a pátriárka szó jelentésének, mert nem pont az, mint amire te gondolsz
2011. okt. 29. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Rendben. Példának okán, az Ószövetségben volt Ábrahám, aki világi és vallási vezető is volt egyben. Ő volt a zsidó nemzet ősatyja. De a Római Birodalomban uralkodói között is voltak pátriárkák, ők voltak akiknek a kezében a világi és a vallási hatalom is összefonódott. Manapság lehet, hogy más jelentése van a szónak és nem csak az ilyen emberekre használják, hanem az egyszerű vallási vezetőkre is. De a szónak az eredeti jelentése akkor is ez.
2011. okt. 29. 21:45
 4/10 mustafa33 ***** válasza:

Majd ha térdig ér a szakála. Nagyon nem érted a szó régi és mai értelmét sem.

A mai pátriárka a keleti rítusú keresztény egyházak vezetője mint a Moszkvai, Kievi vagy Konstantinápolyi - Isztambuli pátriárkák, vagy a Ecsmiadzini örmény katolikosz, vagy a kopt pátriárka (nem tudom a székhelyét) de ezek nem olyan egyeduralkodók mint a pápa - római pátriárka.

A régi pátriárkák voltak pl. Ábrahám, meg még néhány ószövetségi, de ezek nemzet és vallás teremtő ősatyák voltak.

Amit te írsz, a világi hatalom és a vallások egyszemélyű vezetője főleg Rómában nem pátriárkák voltak. Az ókori Róma pátriárkái - püspökök voltak, de illegalitásban, bujkálva.

Szóval valami fogalomzavarral küzdesz.

2011. okt. 30. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Te pedig helyesírási zavarral küzdesz. Amiket ide felsoroltál, "mint a Moszkvai, Kievi vagy Konstantinápolyi - Isztambuli pátriárkák, vagy a Ecsmiadzini" mind i-képzős földrajzi nevek, így kis betűvel írandók. Helyesen úgy lenne, hogy moszkvai, ki(j)evi, konstantinápolyi, isztambuli, ecsmiadzini. [link] Nem ártana megtanulni helyesen írni, mielőtt kioktatnál másokat. Római Birodalom alatt pedig nem kell egyből az ókort érteni, amit írtam az egyébként is Nagy Konstantin (a kereszténységet engedélyező) római császár utáni időszakra értettem. [link] Mert olvastam, hogy volt ilyen császár. Ha tévedtem, akkor legalább mindketten küzdünk valamivel, te a helyesírással, én pedig a fogalmakkal.
2011. okt. 30. 03:31
 6/10 mustafa33 ***** válasza:
Abban igazad van, hogy nem tudom a helyesírást, ugyanis nem iskolában tanultam, csak úgy, olvasás által ragadt rám úgy - ahogy. Az ecsmiadzini Katolikosszal tévedtem az igaz, de a Moszkvai, Kievi és Konstantinápolyi pátriárkát igenis nagy betűvel írják, nem mint földrajzi melléknevet, de mint egyházi méltóság címet. Ahogy a Római pápát sem kisbetűvel írják.
2011. nov. 1. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 mustafa33 ***** válasza:
És egy kérdésre adott választ miért tekintesz kioktatásnak? Úgy kellene netán válaszolni, hogy nem tudom hogy igazam van e, de talán lehet hogy ....? Ha meg a nem a te elképzelésed szerinti válaszon megsértődsz, akkor minek kérdezel? Esetleg írd ki, hogy a tiedtől eltérő vélemény nem érdekel. De ezt valahogy több kérdésnél észrevettem.
2011. nov. 1. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Engem őszintén szólva hidegen hagy, hogy az ide írogató emberek nagy része tud-e helyesen írni, mert az ő problémájuk. Az esetek többségében nem is teszem szóvá ezt. De azt már nem tudom figyelmen kívül hagyni, mikor egy hozzászólásban személyeskedően fogalmaznak. Nem "küzdök" semmilyen "zavarral", attól még, hogy bizonyos fogalmakkal nem vagyok minden téren tisztában... Aki azt állítja, hogy mindenhez ért, az vagy hazudik, vagy skizofrén. Emberek vagyunk, így az a helyes, hogy ha tanulunk egymástól. A kérdésemet pedig inkább viccnek szántam, mintsem komoly tényként kezelendő állításként írtam. Voltak Orbán nevű pápák is szép számmal, stb. Amit írtam, nyilván én sem gondolhattam komolyan. Az ószövetségi pátriárkákat kezdetben a nemzet atyjaként definiálták. A kérdésemmel pusztán ironizálni próbáltam, mert az eltelt másfél év alatt, már nem csak nekem tűnt fel, néhány döntésében Orbán nemzet feletti atyáskodó mivolta. A helyesírásra visszatérve pedig, mi úgy tanultuk és a magyar helyesírási szabályok is egyértelműen kimondják, hogy a normál esetben nagy betűvel írandó, de egyébként i-re végződő (i-képzős) földrajzi neveket kis kezdőbetűvel kell írni, kivétel ez alól, ha a mondat elejére kerül a szó. Az ilyen-olyan tisztségek sem képezhetnek kivételt az alapvető nyelvtani szabályok alól. Bárhol utánaolvasol, a római pápát is mindenhol kis kezdőbetűvel írják: [link] Erősen kétlem, hogy pont a Nyelv és Tudomány című tudományos hírportál tévedne ebben. Emellett is még számtalan más példát tudnék felsorolni. Azok az igazán erős emberek, akik el tudják ismerni, hogy ha tévedtek. Mert olyankor nem másokat, hanem önmagukat győzik le. Az embernek ez a tulajdonsága mélyebb pszichológiai okokra vezethető vissza. A pszichológia könyvekben nemzetközileg elismert tudósok már fejezetet írtak róla, hogy az esetek többségében az embereknek könnyebb tudatosan a rossz dolgot folytatniuk, mint beismerni, hogy tévedtek. Ezt az állításukat, több évtizedes kutatásokkal is igazolták.
2011. nov. 2. 09:23
 9/10 mustafa33 ***** válasza:

Kérdező, ha megsértetelek bocsánatot kérek. És ha a magyar helyesírás szerint (ismétlem , nem volt lehetőségem ezt iskolában tanulni) kisbetű, akkor legyen kisbetű. Akár akkor is ha nem egy jeruzsálemi pátriárkáról van szó, egyről a sok közül, hanem " a jeruzsálemi pátriárkáról" aki csak egy van és esetleg nem is Jeruzsálemben székel.

De a benyomásom mégis csak az, hogy nem is vagy kíváncsi a válaszra, csak szellemeskedni akarsz a kérdésel. Nem tehetek róla.

2011. nov. 6. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nos igen,de a meghatározás nem pontos.Orbán Viktor inkább érsek (mivel pátriárka az ortodoxban van és Magyarország katolikus),de nem pontosan,mivel csak érseki jogokkal rendelkezik.
2013. jan. 23. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!