Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Csernobili atomkatasztrófa....

Csernobili atomkatasztrófa. Aki idősebb volt annak idején - vagy a szülők, nagyszülők elmondásai alapján - hogyan élte meg Magyarországon az eseményeket?

Figyelt kérdés
Csak egy apróbetűs hír volt vagy pánik, riadalom?
2012. ápr. 6. 12:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Mivel úgy "tálalták" tv-ben, rádióban és a munkahelyi pártvezetők által, hogy semmi káros anyag nem szabadult el, el is hittük. Abból nem csináltak titkot, hogy nyugat ezzel az állítással nem ért egyet, de mindvégig cáfolták, hogy bármilyen káros következményei lennének.
2012. ápr. 6. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
jóval utána tudták meg
2012. ápr. 6. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
73%
Majdnem 1 hetes késéssel jelentették be a katasztrófát.Nekem voltak az Élelmiszer vizsgálóban barátaim, akik előbb értesültek a dologról, és azt mondták, ne engedjem az utcára a fiamat. No de örökké, a lakásban sem tarthattam.
2012. ápr. 6. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 asmosys ***** válasza:
100%

Tényleg nagy csend volt az hírrel kapcsolatban. A hivatalos tájékoztatás kb egy hetet késett.

Mi azért tudtuk meg viszonylag hamar mert apám a robbanástól 50km-re volt.

A hírekben nagy nehezen elismerték a szerencsétlenség tényét, de annak hatásait erősen elbagatellizálták. hitadóban pár felvétel a mentésről, illetve beszámolók hogy minden rendben zajlik.

Ennyire emlékszem. Persze gyerekként nagyon nem is érdekelt.

2012. ápr. 6. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
27%

Anyámék orvosok voltak, egy ausztriai barátjuk hívta fel őket késő este, amikor itthon még semmit sem szóltak róla.

Pár nappal később, erőteljes nyugati nyomásra, az egészet elbagatellizálva jelentették be a hatóságok. Bár hangsúlyozták, hogy vásároljunk nyugodtan bármilyen szabadföldi terményt, csak jól meg kell mosni, mi nem tettük, sőt, anyámék napokig otthon maradtak velünk, szabadságot is kivéve, minimális szellőztetés mellett...

2012. ápr. 6. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
4%
Semmi jelentősége nem volt. Lefostuk.
2012. ápr. 6. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 tetris ***** válasza:
100%

Emlékszem én is. Nagy-nagy hallgatás volt, csak utólag tudtuk meg a történteket. Nekünk nincs semmilyen informátorunk sem, aki időben figyelmeztetett volna, így aztán nyugodtan sétálgattunk, jöttünk-mentünk a szabadban. Kilencedik hónapban voltam a nagyobbik fiammal, és nem tudtam semmit.

Úgy tudódott ki a dolog, hogy egy skancináv meteorólgiai intézet mérte a sugárzás megnövekedését, és világgá kürtölte, hogy valahol gond van az oroszoknál, mert arról fújt akkoriban a szél. Amikor már nem lehetett tovább hallgatni, és muszáj volt beszámolni arról, hogy mi történt, csak akkor nyilatkoztak az illetékesek.

Uólag számoltak csak be a dologról, és igyekeztek a sugárzási adatokat egészen csekélynek beállítani.

A salátamegmosásos ajánlást én se vettem be. Egy csomó kistermelő tönkre is ment, akik nem tudták eladni időben az árujukat. A nyugati országok nem vettek át semmilyen mezőgazdasági terményt sem tőlünk, mert sugárszennyezettnek gondolták.

Bár pánik nem volt, azért hatalmas felzúdulás volt amiatt, hogy csak ilyen megkésve tájékoztatotta az akkori kormány a lakosságot. Sokakban felmerült, hogy vajon ha halálos mértékű a sugárzás, akkor is ilyen sokáig hallgattak volna?

2012. ápr. 6. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Persze, hogy hallgattak volna mindaddig, amíg a "nagy testvér" engedélyt nem adott rá.

Ahogy itt írta valaki, kb. egy héttel az események után jelent meg nálunk a hivatalos közlemény, miután már a nyugatiak által nagydobra vert hírt nem tudták tovább elhallgatni, ill. cáfolni.

2012. ápr. 6. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


Egyesek úgy vélik, hogy az ominózus nukleáris katasztrófa volt a kommunista rezsim bukásának, a SZU széthullásának egyik oka, ha úgy tetszik, szimbóluma. Csernobil a hanyagság, nemtörődömség, a problémák eltussolásának, a hazugság jelképe.

2012. ápr. 6. 15:55
 10/12 anonim ***** válasza:
Az én szüleim a határ közelsége miatt akkor már tudták fogni az osztrák TV adást.Látták is hogy mi történt de nem tudták most ki hazudik.Én nem éltem még de az idősebb testvéreimet nem engedték ki hetekig az mondták betegek lettek.
2012. ápr. 6. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!