Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ti pozitív vagy negatív...

Ti pozitív vagy negatív dolognak tartjátok Ukrajnában az ukrán kultúra és nyelv előretörését a Szovjetunió felbomlása után?

Figyelt kérdés

Nekem vegyes érzelmeim vannak a dologgal kapcsolatban. Az országban élő ukránok nyilván örülnek új függetlenségüknek, de a mai Ukrajnához egy csomó olyan terület is hozzátartozik, ahol orosz többség van pl. Krím-félsziget, Kharkov környéke, a keleti végek. Szerintem úgy lenne igazságos ezt az "ukránosítást" folytatni, hogy ezeknek az orosz többségű területeknek megadják a függetlenséget, hogy csatlakozhassanak Oroszországhoz, vagy új országot alapíthassanak pl. "Malorusszia" (Kis-Oroszország) néven.


Továbbá az sem tetszik a helyi politikában, hogy ezzel az "ukrános" irányvonallal sokszor együtt jár az országban élő oroszok és a kisebbségek diszkriminálása, a vallási fanatizmus és esetekben a nácizmus.


Különösen igaz ez a kárpátaljai magyarokra, akik közül sokan azt mondják, hogy sokkal toleránsabb és barátságosabb volt velük a politika a szovjet időkben, mint most.


A kisebbségi jogokért és a szovjet korszak pozitív dolgainak visszahozásáért küzdő "Régiók pártja" azonban rohamosan veszít a támogatóiból. Elsősorban az ország keleti részen, valamint a kárpátaljai magyarok és románok körében népszerű, de máshol pl. Kijev környékén csak a nosztalgiázó öreg generáció szavaz rá, míg olyan területeken, mint Lvov és Ivano-Frankovszk, amik lényegében az ukrán nacionalisták mekkái, szinte semennyi szavazatot sem kaptak.



2012. júl. 17. 15:44
 1/8 anonim ***** válasza:
87%
Természetesen pozitívnak. Minden országban az tekinthető normálisnak, ha saját nyelvük, kultúrájuk kerül előtérbe.
2012. júl. 17. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Negatívnak, több okból is. Egyrészt szerintem rossz minden dezintegráció. Ezzel az erővel kezdjünk kontinens-szerte az államok felbontásába: ott van Franciaország, ott is van egy kis kelta, normann nemzet, legyen saját államuk. Aztán jöhet az Egyesült Királyság; de meg se álljunk Belgiumig és Törökországig. Így is elég kicsik az európai nemzetállamok és annyira védtelenek a világ hatalmas játékosaival szemben, nem kell őket még darabolgatni... Másrészt a Ukrajna, azon belül is a kijevi rusz, az oroszok "őshazája", egy jelentős történelmi hely. Amúgy is, olyanról, hogy Ukrajna, ukrán nyelv a Szovjetunió felbomlása előtt, nem is lehetett hallana. Most tök mindegy mennyire szimpatizálunk a kommunistákkal (én nem), de még a cári Oroszországnak is szerves része volt Ukrajna.
2012. júl. 17. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
80%

Ez nem pozitív, vagy negatív kategória, hanem természetes jelenség. Ilyen a népek természete. Ezt nem lehet az ott élő más nemzetiségűek problémáival összevetni, mert az egy más problémakör.

Ha egy ilyen esetben túlzott nemzeti öntudat jelenik meg, az az ingamozgás természetéből következik. Ha egy népet sokáig erősen korlátoznak, amint lehetősége lesz, igyekszik "kompenzálni". Ez nem jó, de természetes.

Ugyanez a jelenség nem fejeződött be 90 év óta a magyar és nemzetiségei (szlovák, szerb, román, stb.) vonatkozásában. Pedig ideje lenne. Szép szóval, belátással és beláttatással. Más módon nem fog fékeződni az inga.

2012. júl. 17. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
78%

Pozitívnak. Nagyon sokáig el volt nyomva a nyelv, kultúra és minden más, ha pedig nem lenne ukránosodás, akkor talán el is tűnne. És egyszerűen az is történhetne, mint a fehéroroszokkal, de remélem, nem lesz így.


Még amúgy most is megvannak az orosz hatások a mindennapokban. Az ukrán hrivnya váltópénze nem kopijka kéne hogy legyen, hanem hris. A tévében folyton orosz műsorok mennek (főleg, amióta nem kötelező ukránra szinkronizálni minden filmet), a könyvek nagy része orosz, és mellesleg általában az orosz kiadás olcsóbb is, mint az ukrán.

A kisebbségekkel csak az oroszok nyomulása miatt vannak konfliktusok. Az ország lakosságának durván ötöde orosz, de a mindennapokban nem csak ők, hanem több mint az ország fele használja az orosz nyelvet. Ezért is volt olyan nagy balhé, amikor a kisebbségi nyelvtörvényről szavaztak, mert féltek az ukránok, hogy még kevesebben fognak ukránul beszélni. Már így is eléggé durván el vannak oroszosítva a kelet-ukránok, még akiknek ukrán az anyanyelve, az is egy csomó orosz szót használ. A magyar nyelvben is még mindig az orosz városnevek az elterjedtebbek az ukrán helyett. Lásd: te is Ivano-Frankovszkot, Lvovot és Kharkovet írtál, nem pedig Ivano-Frankivszket, Lvivet ill. Kharkivet. És ilyen körülmények közepette még az oroszok erőszakoskodnak, hogy meg kell védeni a nyelvüket.

[link]

A nyelvhelyzettel kapcsolatban az a véleményem, hogyha külföldön élsz, akkor illik megtanulni a hivatalos nyelvet, és ez oroszokra, románokra, magyarokra, tatárokra egyaránt vonatkozik. Ezért viszont a kormánynak kéne tennie, mert a kisebbségi iskolákban amit eddig hallottam, aszerint eléggé silány az ukrán nyelvoktatás.

És van még egy videó az ukrán nyelvről, ami szerintem teljesen reálisan mutatja a helyzetet, de csak akkor érted, ha tudsz ukránul és oroszul...

http://www.youtube.com/watch?v=9K_oP3MT8WE&feature=g


Az, hogy kiváljon a keleti országrész, szerintem egyszerűen ostobaság lenne. Olyan lenne az, mint a Dnyeszter-menti Köztársaság. Mellesleg keleten is rengeteg olyan ember él, akik ukránnak vallják magukat, de egyáltalán nem beszélik a nyelvet. És ezek a területek egyáltalán nem azért vannak tele oroszokkal, mert hogy ők régebben is ott voltak, hanem a betelepítések miatt (pl. a nagy éhínység után). Sosem megoldás egy ország feldarabolása, inkább arra kéne törekedni, hogy valahogy békességben éljenek egymás mellett a nemzetek, de azért az orosz kisebbség mégse nyomja el az ukránokat és persze fordítva se.


A szovjet politikát nem kell visszahozni. Egyszerűen már az is abszurd, hogy csak a pozitív dolgokat akarják visszahozni, mert egyszerűen még a pozitív dolgoknak is vannak negatív vonzatai, és ezzel nem lehet mit kezdeni. A választásokon szerintem ne győzzenek sem a szélsőségesen nacionalisták, sem pedig ez a bizonyos Régiók Pártja. Inkább egy arany középutat kéne találni. Remélem, sikerül majd.

2012. júl. 19. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
51%

egyértelműen pozitív. Ukrajna önálló, független ország, saját nyelvvel és kultúrával. Minden országban vannak kisebbségek, akik majd maguk küzdenek a saját kultúrájukért, de szerintem egy országnak kötelessége támogatni és előtérbe hozni a kultúráját.

Az miért baj, ha a Régiók Pártja kevés szavazatot kap? Viktor Janukovicséknak már így is sok van a rovásán, én sem támogatom őket. Ráadásul a kisebbségi jogokért való küzdés is kétes: állítólag (mikor megválasztották őket 2010-ben) oroszpártiak voltak, most meg sikerült "összeveszniük" Putyinnal és kb az összes többi országgal. Ja, és arról sem tudok, hogy a magyar kisebbségeket támogatná.

2012. júl. 19. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
10%
ukrajna 1 korcs orszag,lassan de biztosan szet fog bomlani remelhetoleg egyre hamarabb.itt szinte mindenki oroszul beszel,van az a par nacionalista,aki inkabb embergyuloletbol ukranosit.en az ukran nyelvet es az ukran nemzetet nem tartom semmire,az oroszbol kivalt vmi..
2012. júl. 20. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
28%
pozitiv,mi??ti aztan tudjatok,h mennyire elvagyunk mi magyarok itt nyomva,akkor aztan nem tartanatok pozitivnak!minden magyar emlekmuvet meggyalaznak,azt allitjak,h a magyaroknak semmi kozuk karpataljahoz.hat nekunk ugy latom,h sehol sincsenek honfitarsaink,megertem az erdelyi magyarokat,ilyenekhez en sem tartoznek..
2012. júl. 22. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Egyetértek azokkal akik azt írták h pozitív. Meg a 20.04 es válaszolóval: ez természetes jelenség és nem feltétlenül pozitív vagy negatív.

Elég érdekes a helyzet Ukrajnában. Az én ismerőseim déli, orosz anyanyelvű ukránok akik egyáltalán nem használják az ukránt. Nem érdekli őket a politika, nyugodtan elvannak és még csak nem is szeretik az ukrán nyelvet, de nekem pont ez volt a furcsa, hogy ukrán létükre teljesen "összeolvadtak" oroszoval.

Megértem őket és azokat is akik az "ukrános" irányvonalat képviselik. A túlzott nacionalizmus természetesen nem jó dolog, de ki fogják nőni. Szerintem még így sincs lehetőségük eléggé kibontakozniuk.

Egyet értek a 2. válaszolóval, Sztem Sem az a megoldás h egy külön országot létrehozzanak, Ukrajna pedig mindig "szorosan kötődött" oroszo-hoz.

Ugye voltak olyan "jóslatok" is hogy félő h kettészakad az ország.

2012. aug. 11. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!