Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Moldova beleolvad Romániába?

Moldova beleolvad Romániába?

Figyelt kérdés

Idézet a Magyar Wikipédia "Moldova" szócikkéből:

"2009. szeptember 11-én az államfő lemondott hivataláról. A kommunisták leköszönésével egyre csökken az akadály Moldova és Románia közötti minél nagyobb fúziónak. Ezidáig legerősebben a kommunisták álltak ellen annak az elképzelésnek, hogy a két állam egyesüljön és kiállták a szovjet időkből maradt moldován nyelv és moldován nemzet fogalma mellett. Az új vezetés most ezeket a fogalmakat az alkotmányból ki akarja vonni. Igaz a lakosság még mindig erős szimpátiát mutat az önálló nemzet eszméje mellett, különösen a még szovjet szellemben felnőtt idősebb korosztály, ugyanakkor Transznisztria és a gagauzok sem lelkesednek a román-moldáv egységért, saját nemzeti, nemzetiségi létük miatt aggódva. Elemzők szerint ez Magyarország és Bulgária ellenszenvét is kiválthatná.

Románia az egyesítésre tett lépései közé tartozik a Moldovának nyújtott mintegy százmillió eurós segély."


2012. okt. 21. 19:05
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Több okból is lehetetlen vagy legalábbis a közeljövőben nem várható az egyesülés:


-Románia EU-s, Moldova nem.


-Moldova a volt Szovjetunió része volt. Még egy volt szovjet országot sem vettek be az EU-ba, kivéve a Balti országokat, de ezek az utóbbi 20 évben rohamos fejlődésen mentek keresztül, Moldova szinte semmit sem változott.



-Moldova Európa legszegényebb országa, még Ukrajnánál is szegényebb. A HDI index szerint Európa egyetlen "közepesen fejlett" országa, azaz kb. a jobb afrikai országokkal van egyszinten. Az átlagfizetés például 8000 Ft körül van. Ha csatlakoznának Romániához és ezzel belépnének az EU-ba, azzal rohamosan meg kéne ugrania a moldáv áraknak és nem biztos, hogy a fizetések egyből követnék ezt az emelkedést (Lásd: Magyarország).



-Moldávia Transznyisztria nevű területe egy szeparatista övezet, ami orosz érdekszférába tartozik. Ezen a területen nem demokrácia van, hanem diktatúra, pontosabban Marxizmus-Leninizmus. Az EU egyik alapszabálya, hogy csakis demokráciák lehetnek EU-tagok.


-Transznyisztria önálló hadsereggel rendelkezik. Ez a sereg moldáv és románellenes és az oroszokkal van jó viszonyban. Háború törhetne ki az országban a moldáv sereg és a transznyisztriai sereg között


-Transznyisztria lakossága nagyrészt oroszokból, ukránokból és orosz/ukránbarát moldávokból áll. Mivel az ország nem tagja az EU-nak ezért relatíve könnyű a határátlépés Ukrajnába, ahogy ez Magyarországon is így volt a 90-es években. Ha Transznyisztria bekerülne az EU-ba Moldáviával együtt, azzal egy megerősített, szigorított határ épülne Moldávia és Ukrajna között, ami izolálná egymástól a transznyisztria és anyaországi ukránokat

2012. okt. 21. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Egyelőre ezt ellenzik a nagyhatalmak és a közeljövőben valószínű, hogy ez nem változik.

A távolabbi jövőben bármi előfordulhat. Én el tudnám képzelni, hogy egy békés rendezés keretében a Dnyeszteren túli területeket Ukrajnához vagy Oroszországhoz csatolják, a románok lakta részt meg Romániához.

2012. okt. 21. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 mustafa33 ***** válasza:
100%
Moldáviát ha leszámítjuk a kissebb galíciai és moldvai részt vagyis Beszarábiát, "Transzdnisztriát" és Budzsakot (mondhatnánk gagauziának is) az Oszmán birodalomtól elvéve az akkori hatalmak az Orosz birodalomnak adták, nem a Román királyságnak. Voltak időnként részben oda is csatolva, de akkor sem a lakosok akaratából és nem tartósan.
2012. okt. 22. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 mustafa33 ***** válasza:
Ja, és Dobrudzsát a Bolgár cár kapta ugyanakkor, nem Románia. Tehát: "vissza Dobrudzsát!" ☺
2012. okt. 22. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Az oroszok véleménye az, hogy egy esetleges román-moldáv egyesülés maga után vonná Erdély elszakadását, és ez az egyesülés sem lenne teljes, mert kiválna Modovából Gagauzia és Transznisztria.
2012. okt. 22. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Jelenleg és a közeljövőben biztos nem.

Mint ahogy előttem is írták, Moldova Európa legszegényebb országa. Bukarest ugyan szóban támogatja az egyesülést, azonban ők is tudják, hogy nagyon megsínylené a román gazdaság az egyesülést, plusz Moldova Európa egyik legeladósodottabb országa.

Rengeteg ukrán és orosz is él ott (Kisinyovban, a fővárosban, pl komplett lakónegyedek vannak, ahol egy kukkot sem beszélnek románul) , valamint rendezni kellene Transznisztria kérdését is, ami szintén probléma hegyeket vonna maga után.


Arról nem is beszélve, hogy ebből Ukrajna sem maradna ki. Amikor voltak a moldovai zavargások, akkor Ukrajna hadsereget rendelt az ukrajnai Bukovina régióba a román határ közelébe, mert attól tartottak, hogy ha Románia "lenyeli" Moldovát, akkor Bukovinára is igényt fog tartani (mert a történelmi Besszarábia régióhoz ez is hozzátartozik) és ezt ők nem fogják engedni.



Röviden : vagy 20-szor több hátrány lenne ma belőle, mint előny (előnye talán csak 1-2 lenne)

2012. okt. 22. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Első válaszoló:és mi lenne akkor,hogyha Transznisztria,azaz Dnyeszter-menti Köztársaság és Gagauzia megkapná azt,amit annyira követelnek?
2013. ápr. 27. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
67%
Mostanában biztos nem. Először a Transznisztriai kérdést kéne rendezni. Be nem olvadna Moldovába, ez biztos, különválna. Ezek után sanszos, hogy Gagauzia is önállóságot akarna. Az viszont kérdés, hogy egy 1800 négyzetkilométeres ország fenn tudna-e ott maradni. Tegyük fel, hogy ez mind ez sikerül, és a teljes moldáv lakosság támogatja az egyesülést. Akkor viszont még ott lesz a gazdasági/életszínvonalbeli szakadék. Románia világviszonylatba magasan fejlett ország, Moldova meg fejlődő országnak számít. Nagyobb a különbség, mint Ausztria és Magyarország közt. Romániának elképesztő mennyiségű pénzt kéne költenie, hogy Moldova elérje a szegényebb román megyék szintjét. Szóval kétlem, hogy mostanában megtörténik. Akkor fog ez legfeljebb sikerülni, ha Moldova magától felzárkózik életszínvonalban Romániához. Ami nem valószínű, mivel jelenleg a moldovai átlagfizetés alig 35 ezer forint.
2013. máj. 10. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!