Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Milyen a gazdasági helyzet...

Milyen a gazdasági helyzet jelenleg Romániában?

Figyelt kérdés
Fejlődik ott a gazdaság, van esély rá, hogy felzárkózik előbb-utóbb az EU-átlaghoz? Milyenek a bérek? Mennyi a minimálbér, mennyi az átlagbér? Mekkora a munkanélküliség, létesülnek új munkahelyek? Nehéz elhelyezkedni a fiataloknak?

2012. dec. 9. 18:44
 1/9 anonim ***** válasza:
71%
Jelenleg igen messze van az EU átlagtól, nálunk is szegényebbek. A bérek egyértelműen alacsonyabbak, mint Magyarországon. Úgy tudom, a minimálbér 700 lej, de szakképesítéssel rendelkezőknél magasabb. Az elhelyezkedési lehetőségekről nem tudok. Valószínűleg nagy különbségek vannak az ország egyes részei között.
2012. dec. 9. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Komplikato ***** válasza:
59%

fene tudja, egyre többször hallani, hogy keleti határszélen élő munkanélküliek oda járnak melózni. Ezek szerint munkát még mindig esélyesebb szerezni mint itt, és bármennyire rosszak a bérek azért a csodás netto minimálhoz képest, meg a 47.000 forinthoz képest is úgy látszik még mindig elég jó.


A Románok elég jól és gyorsan jöttek fel, érdekes lenne látni számokban őket mennyire viselte meg a válság, de állandóan azzal cikizte őket itthon a sajtó, hogy a nagy nullához képest nem nagy dolog az ő fejlődésük. Pedig de.

2012. dec. 9. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
66%

Hát a reáljövedelem (a kereset az árakhoz viszonyítva) ugyanannyi, mint Magyarországon. De az EU 3 legszegényebb országa: Bulgária, Magyarország és Románia. Tehát hozzánk képest ugyanolyan, de az EU-hoz képest (velünk együtt) szegény. DE!!! Magyarországon a GDP megint 1,5%-kal csökkent. Romániában rohamosan nő a GDP (9%-kal) A Kelet-Európai térség leggyorsabban fejlődő országa (Szlovákia mellett) És a munkanélküliség is kb. a fele az itthoninak. MÉg ugyanolyan a két ország gazdasága, de nem mindegy, hogy Magyarországon folyamatosan rosszabb, míg Romániában folyamatosan jobb lesz a helyzet. A francia/német befektetőknek is kedvelt célpontja Románia. Itt egy példa, ami jól szemlélteti: A francia tulajdonban lévő Cora idén vonult ki Magyarországról, mivel nem volt fizetőképes kereslet, nem volt szakképzett munkaerő stb. Ehhez képest Romániában ugyanúgy ottmaradt, a Cora, sőt! jövőre 2 új üzletet nyitnak az országban. És Romániában olyan üzletláncokkal, cégekkel is találkozol, amiről itthon nem is hallottál.. Pl.: a német tulajdonú, Ny-Európa-szerte elterjedt Real-áruház (nem a magyar reál!) A szintén német tulajdonú Kaufland, A francia tulajdonú Carrefour és Minimax, Cora. És plusz azok, amik itthon is jelen vannak (Lidl, Auchan, Praktiker, IKEA stb.) Most ezekkel a hipermarket-láncokkal akartam szemléltetni, hogy a Nyugati befektetők inkább melyik országba viszik a pénzüket, és melyikek azok, ahova inkább nem fektetnek be a kedvezőtlen feltételek miatt.


Ugye még kb. 2003-2007-ben is ,,jogosan" néztük le a románokat, mert akkor még sokkal fejletlenebb volt hazánknál, de most egy gazdasági robbanáson megy keresztül az ország. És ezt már az előbb is említettem... 5 éve mi voltunk a jobbak, most egyenlőek vagyunk, de mivel mi csúszunk le, ők pedig jönnek föl, ezért 5 év múlva biztos vagyok benne, hogy ők lesznek a jobbak.


És igen. Én is Békés megyei vagyok (Battonya) és tényleg nincs itt munka (max. havi 40ezerért elmehetnék a vasútállomásra a piros táblával integetni a vonatoknak, de már azt az állást is betöltötték...) Tehát én is Aradra járok át dolgozni. És mivel erről a környékről nagyon sokan Romániában dolgoznak (sokan át is költöztek) Némelyik eszes vállalkozó mikrobuszokat indít naponta erről a környékbeli falukból Aradra, Pécskára, Temesvárra (tehát Romániába) Nem is szívlelnek minket magyarokat a románok, mert azt mondják, hogy elvesszük előlük a munkát. Hát nem vesszük el, mert ott mindenkinek van munkája, csak még nekünk is jut! Tehát én személy szerint profitálok Románia fejlődéséből, mert ott dolgozom :) Amúgy szemmel látható rajtuk a fejlődés. Már nem látsz lovaskocsit Romániában (magfyarországon annál inkább) Az utak (kivéve a mellékutakat, mert azok tényleg rosszak) nagyon jók, újak, többsávosak. A vasútnál is voltak fejlesztések. kb. a fél román vasúti járműparkot korszerűsítették, újra cserélték stb... Tehát érdemes átnézni megtekinteni ezt a fejlődést. De már Magyarországon is lehetne valami. Legalább ne csökkennének a mutatóink, legalább maradna helyben, nem kell növekedés. Már ha Mo. a stagnálást elérné szerintem azt jó eredményként könyvelhetnénk el, de erre nincs esély... :(

2012. dec. 9. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
75%

,,Elképesztő tempóban emelkednek a bérek Romániában, így apadt az ottaniak magyarországi álláslehetőségek iránti érdeklődése, másrészt a romániai cégek Magyarországról toboroznak segéd- és szakmunkásokat, de a felsőfokú végzettségüek iránt is egyre nagyobb a kereslet - írja a Világgazdaság.


Míg néhány éve a hazai fejvadászok Romániából hoztak orvosokat, mérnököket, addig mára egyre több ottani fejvadász visz ki műszaki diplomásokat és cégvezetőket."



Tessék! Ezt egy internetes újságból idéztem. Tudom, elég nehéz elhinni, hogy fordult a kocka, és őszintén elismerem, hogy én is megszoktam, hogy a románok voltak a szegényebbek, őket mindig ,,le lehetett nézni" stb... Aztán most már én is oda járok dolgozni, mert ott van munka, és olyan fizetést kapok, amiért megéri ingáznom naponta. Amúgy vásárolni is érdemesebb ott. Majdnem minden olcsóbb!

2012. dec. 9. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
72%
Félelmetes. Én Győr mellett lakom. Elvileg az ország Bp utáni legfejlettebb részén. De már mi is átjárunk Szlovákiába dolgozni a magasabb bérekért. (bár ott is nagy a munkanélküliség és az árak ugyanolyanok, mint nálunk)
2012. dec. 11. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
66%
De jobbak Szlovákiában a bérek
2012. dec. 11. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
71%

Aradnál elhiszem, hogy jobb utak vannak meg munka meg minden de azért egy 20000 fős városban ott sincs munka.


Én Kovászna megyéből származom, ott meg semmi sem igaz amit leírt az Aradra járó dolgozó.


Ott is ugyanaz van, mint itt Magyarországon, csak nagyságából eredően nem csak a fővárosban lehet jól keresni (Bár Bukaresti bérhez képest lefogadom egy vicc összegért dolgozol Aradon)

2014. febr. 24. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Ott is ugyanaz van, mint itt Magyarországon.
2014. febr. 25. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A városokban (Bukarest, Temesvár, Kolozsvár, Várad-Arad, Jászvásár, Craiova) van fejlődés, mert van pénz, igaz a bérek a nyugati átlaghoz képest sehol sem járnak.

Vidéken viszont nem nagyon van lehetőség, kisvárosban-faluban siralmas a helyzet, rengetegen dolgoznak külföldön, aki csak teheti, elmegy, mert otthon nincs megélhetés.


A statisztikát nézve: az elmúlt években rendre, főképp a mezőgazdaságnak köszönhetően mindig volt 1,5-2,5% körüli GDP-bővülés, azonban ez nem jelentett érezhető életszínvonal növeedést.Az EU átlaghoz való felzárkózás, hát, no comment. :D Bérek: nemrég néztem statisztikát, Bukarestben az átlagbér 2200 lej, Hargita megyében 1092 lej.A minimálbér most jelenleg 850 lej, (de van ahol ez alatt dolgoztatnak!) de félévente emelik 50 lejjel.

A munkanélküliség nem vészes, 10% alatti, de ez csak statisztika.A fiataloknak elhelyezkedni nagyon nehéz, még a diplomásoknak is.Protekció, ismeretség nélkül szinte esélytelen.

2014. jún. 25. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!