Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Lengyelország miért járult...

Lengyelország miért járult hozzá Trianonhoz?

Figyelt kérdés

Ők is az aláírók között voltak, akik hozzájárultak Trianonhoz. Ha külső nyomásra is csinálták, akkor is visszautasíthatták volna. Horthy sem támadta meg a lengyeleket, pedig Hitler parancsolta neki.

Nincs bajom a lengyelekkel, kedvelem őket, de ennyit ér nekik az 1000 éves magyar-lengyel barátság?


2013. ápr. 14. 14:03
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
82%
2013. ápr. 14. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Ugyan azért, amiért mi is hozzá járultunk.
2013. ápr. 14. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
30%
Hitler és Horthy kicsit később voltak, mint a Trianoni béke. Azok a hülye lengyelek nem láttak 25 évvel a jövőbe! Egyébként meg mindenki aláírta, mi is, angolok, németek, stb. Miért ne írták volna alá a lengyelek?
2013. ápr. 14. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
23%
Már bocsi, de ilyen, hogy lengyel-magyar barátság nincsen. Így a távolból nézve tényleg sok a párhuzam a két nép között, de szövetségesek pl. csak akkor voltunk, amikor ugyanaz az uralkodó(család) volt a trónon.
2013. ápr. 14. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
26%
Mert a lengyel-magyar barátság egy legenda. Menj ki külföldre dolgozni és megtapasztalod, milyen jó "barátaink"....
2013. ápr. 14. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
19%
Ocsmány nép a lengyel, csatlakozom az előző válaszolóhoz. Gőzöm nincs honnan ez a hatalmas rajongás értük, fél Európa utálja őket.
2013. ápr. 14. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Fél Európa utálja őket? Miért vagy ebben biztos?
2013. ápr. 14. 22:08
 8/16 mustafa33 ***** válasza:

1-es, "megőrzésre átvéve."

Ez egy legenda. És marhaság. Jártál ott? Beszéltél ottani lengyelekkel? No nem valami protokol beszélgetésre gondolok szépítő tolmácsal. Lengyelül (vagy goralul) este a kocsmában. Na akkor mást írtál volna. A romantika szép, de a valóság más. Szépeket mesélni meg lehet a második szomszédnak, ez nem kerül semmibe, ezt a lengyelek is tudják, sőt még csak ők tudják igazán ☺.

Azt a területet ők igényelték és meg is szálták. Sőt többet akartak, de nem kapták meg az antanttól. Egész Árva vármegyére és Szepes vármegyére és Zemplén északi részére volt igényük. Csehországtól pedig Sziléziát. Mert csak a fele lett övék, hiába lengyel a lakosság. De az antant parancsára ki kellet vonulniok a csaptaiknak. Keményen harcoltak is a csehekkel. Benešék nem engedtek nekik, de az antantnál kieszközölték, hogy kis engedményért visszavonuljanak, mert a lengyel sereg lekötötte a cseh légiósok erejét és azok nem tudtak volna eredményesek lenni a magyarok ellen. De árvából és sárosból maradt Lengyelországnak pár község, ezek miatt támadta meg Szlovák állam hadserege a németekkel együt az első napon Lengyelországot.

Amúgy ezekben a falvakban 0.5 - 1% volt a magyar lakosság (más vidékről odahelyezett határőrök, tanítók, vasutasok, állami hovatalnokok). A szlovák oldalon lévő határmenti falvakvan is a lakosság lengyel nemzetiségű (goralok). Azokban amelyekre a lengyelek igényt tartottak (tartanak?).

Egyébbként Lengyelország is a világháború utáni geopolitikai elrendezésben jött újra létre (igaz rövid időre).

2013. ápr. 15. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 mustafa33 ***** válasza:

Lengyelország az antant határozatából lett újjáélesztve.

De ami űberelhetetlen piszokság az a Benešék érvelése a lengyel területi követelésekel szemben. Benešék az ezeréves északi magyar határok sérthetetlenségével operáltak!!! És az antant ezt NEKIK elismerte. Igaz néhány faluból a lengyelek nem vonultak ki ☺.

2013. ápr. 15. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Az előzőek nem tudom, hol jártak.. Többször voltam már Lengyelországban és nagyon barátságos emberekkel találkoztam, akik örültek, mikor megtudták, hogy magyar vagyok. Egy idős ember, mikor ezt megtudta, akkor csak úgy magától elkezdte nekem sorolni az Aranycsapat tagjait. A szálláson meg a házinéni bablevest főzött, mert tudta, hogy mi azt szeretjük. A kirándulás során a magyar emlékek, vagy magyar emberek sírjai, amiket megnéztem, mind nagyon rendezettek, látszik, hogy gondozva vannak és magyar koszorúkkal díszítettek. Szemben mondjuk az úgynevezett Szlovákiában.. De biztos csak én találkoztam "deviánsokkal".


Egyébként meg a kérdésre válaszolva, Lengyelországot az I. világháborút követően gyakran nevezték úgy, hogy "Versailles torzszülöttje". Ugyanis előtte ez az ország nem létezett, 1795-ben (meg még előtte kétszer) felosztották. A helyreállítást én jogosnak ítélem, mivel egy ugyanúgy 1000 éves államisággal rendelkező ország, mint mi. Szerintem "több is veszett Mohácsnál", hogy 589 km2-t ők kaptak meg. Nagyobb gond, hogy jelentős magyarság került a románokhoz, csehszlovákokhoz és a szerbekhez.

2013. ápr. 16. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!