Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért baj, hogy a fejletlenebb...

Miért baj, hogy a fejletlenebb országok is bevezették az eurót? Montenegróban, Koszovóban miért nincs vele gond?

Figyelt kérdés

Sokszor hallani, hogy pl. Portugália, Görögország elhamarkodottan vezette be az eurót, nem lett volna szabad.

De az ezeknél sokkal elmaradottabb Montenegró és Koszovó is bevezette az eurót és ott nem hallani semmilyen problémáról, örülnek a stabil, nemzetközi kereskedelemben előnyös valutának. Igaz ők önkényesen vezették be, nem tagjai az euróövezetnek, ez milyen előnyökkel, hátrányokkal jár?



2013. jún. 7. 21:38
 1/7 anonim ***** válasza:
Montenegró és Koszovó nem az eurozóna tagjai. Ők már korábban is NSZK Márkát használtak fix árfolyamon, ezrt cserélték Euróra szintén fix árfolyamon ami így semmilyen módon nincs ráhatással az Eurózónára. Ellenben Görögország és Portugália komoly hatással van és az ő válságuk magával ránthatják az egész Eurozónát. Azért volt hiába bevenni a buliba mert ők is kölcsönökből tartották fent az országot a költségvetést meg kozmetikázták. Mondhatni elmagyarkodták a dolgokat. Akik ennyire nem képesek komolyan venni a dolgokat nem volt jó ötlet bevenni a buliba, persze utólag mindenki okosabb.
2013. jún. 7. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Félig meg is válaszoltad a kérdést az utolsó mondatoddal.

A másik része az, hogy míg mondjuk a koszovói GDP 3 milliárd euró, addig a görög 300 milliárd euró. Érezhető a különbség. A három déli ország kb. az Unió GDP-jének a 10%-a.

Koszovót - ha tényleg bevezetnék az eurót, de most csak jobb híján a papírt használják - simán elbírná az EU, tízszer is, ha gáz lenne (mondjuk ez kicsit hülyén hagzik Koszovó esetében) , de egy Spanyolországot kihúzni a sz@rból azért már nehezebb művelet.

2013. jún. 7. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Ok. Azt értem, hogy Olaszország vagy Spanyolország csődje bedöntené az EU gazdaságát, de ez akkor is igaz lenne, ha ezekben az országokban maradnak a líránál, pesetánál.


Ez igaz például az Egyesült királyságra is, amely ugyan az eurózóna tagja, de ha csődbe menne, az sokkal jobban megviselné az eurózónát, mint a tag Görögországé.


Tehát nem értem, hogy ezeknek a problémáknak mi köze van az euró bevezetéséhez. Olaszország és Görögország már az euró előtt is nagyon el volt adósodva.

2013. jún. 7. 22:20
 4/7 anonim ***** válasza:

Azért az más, ha van egy egységes valutarendszer. Elvileg ez feltételezni a pénzügyi és gazdasági uniót, ami pedig nincs.

Ha líra vagy peseta lenne, azt az adott állam tudja befolyásolni, az árfolyamát. Leértékelheti. Az eurót nem lehet, mert nem tagállami befolyás alatt van. Így az gyorsabban kihat az egész unióra.

2013. jún. 7. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Ez igaz például az Egyesült királyságra is, amely ugyan az eurózóna tagja"


Az Egyesült Királyság nem tagja az eurozónának, fontot használnak, nem eurót.

Azért baj, mert pl a görög csőd húzza magával lefelé a többi eurozónás országot. Koszovó és Montenegró olyan minimális gazdasággal rendelkezik, hogy nem ingatná meg sehogy sem az eurozónát. Ráadásul ezekben az országokban az euró "feketén", azaz nem legálisan létezik. Nem nyomtathatnak eurót, külföldről kell beszerezniük.

Görögország, Spanyolország, és Portugália gazdasága jóval erősebb, és jóval nagyobb hatást gyakorolnak az eurozónára, és az EU-ra, mint Montenegró és Koszovó együtt.

2013. jún. 8. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Arra gondoltam, hogy nem tagja, csak rosszul írtam le.

A brit csődre vonatkozó példa a gazdasági összefonódásokra vonatkozott, arra céloztam, hogy ez sokkal jobban megrengetné az eurózónát, mint egy portugál csőd.


És Görögország sem nyomtathat magának eurót, az az EKB hatásköre.

Tehát akkor mi a lényegi különbség az eurozóna tagja és a nem tag Montenegró között, ha ugyan az a fizetőeszköz?

2013. jún. 8. 21:37
 7/7 anonim ***** válasza:

#6

Az hogy Görögország az Eurózóna tagja, az ő gazdasági helyzetük az egész övezetre hatással van. Mondhatni lehúzzák az átlagot.


Koszovó teljesen más helyzet ahogy Bosznia meg Montenegró is. Ott nem hivatalos fizetőeszköz volt régen a német Márka majd ezt váltották szintén nem hivatalosan Euróra, boszniában meg konvertibilis márkára. Próbálták tiltani a dolgot, de mivel nem sikerült így megtűri az ECB. Gazdasági hatása jelentéktelen.

2013. jún. 8. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!