Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Montenegrónak megérte leszakad...

Montenegrónak megérte leszakadni Szerbiáról?

Figyelt kérdés

Most a népszavazás egy dolog (51% szavazta meg a függetlenséget), de egyrészt az ország fele még mindig szerbnek vallja magát, másrészt Szerbiának ott a viszonylag erős gazdasága, saját erős valutája (erősebb mint a forint).

Ráadásul Szerbia már EU tagjelölt ország lett.


Ezzel szemben Montenegró (ha 1914-ig soha nem is tartozott Szerbiához) egy 0 gazdaságú ország, melynek még ahhoz sincs ereje, hogy saját valutája legyen, így feketén bevezették az eurót, ami az Európai Uniónak is igen szúrja a szemét.


Ezek után tényleg lehetséges, hogy Montenegró előbb lesz EU tag mint Szerbia?



Amúgy egy kérdés, mert érdekelne : Ha 1914-ig sosem volt Szerbia része, akkor minek csatlakoztak Szerbiához az első VH után? Második VH-ban elszakadtak, majd megint Jugoszlávia.



2013. aug. 12. 15:05
 1/7 A kérdező kommentje:
Vagy Montenegró mikorra várható, hogy EU tag lesz? Mert a régóta tagjelölt Macedónia is még kb 10 év....vagy rosszul tudom?
2013. aug. 12. 15:07
 2/7 anonim ***** válasza:

Én úgy emlékszem 55%-os határt szabott meg az EU és 55,5% szavazott a függetlenségre.


Szerintem megérte nekik, a szerb kultúrán kívül nem sok minden köti őket Szerbiához. Ahogy írtad is Montenegro már régóta a nyugat felé orientálódik.

A szerb gazdaság és a szerb dínár egyáltalán nem számít erősnek. A munkanélküliség 30%, az infláció 10% körüli, a jegybanki alapkamat 12%. Összehasonlításul ez Magyarországon 4%, az eurózónában 1%.

Montenegro azért vezette be az Eurót, hogy stabil valutája legyen és elősegítse a kereskedelmet a nyugattal és a beruházásokat.


Montenegrót nem csatolták az első és második világháború után Szerbiához, hanem Jugoszlávia része lett. Ennek nem tudom mekkora támogatottsága volt, de az ilyen kis országokat nem is kérdezte senki, hogy mit szeretnének.


Macedónia(2005) és Montenegró (2010) előbb lettek EU tagjelöltek, mint Szerbia (2012).

Macedónia és Montenegró szerintem egyszerre fog csatlakozni az EU-hoz 10 éven belül beelőzve Szerbiát.


Szerbiát és Koszovót egyszerre akarják bevenni az EU-ba, hogy később a másik ne akadályozhassa a másikat. Így nekik még rendezni kell a két ország viszonyát, csak utána lehetnek tagok, ez valószínű még hosszú időt vesz igénybe. Koszovó egyéb feltételekben is nagyon elmaradott.

Szerbia és Koszovó csatlakozása még szerintem 20 év.

Náluk már csak Bosznia és Hercegovina áll rosszabbul, ami jelenleg egy működésképtelen, instabil ország.

2013. aug. 12. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Én úgy tudom, hogy Szerbiában (és sok más balkáni országban)nincs ekkora munkanélküliség, csak nagyon sok a feketén dolgozó, aki munkanélküliként van bejelentve.
2013. aug. 12. 15:41
 4/7 A kérdező kommentje:
Azt hittem Bosznia jobban áll, mint Koszovó. Szerintem nem annyira elmaradott.
2013. aug. 12. 15:41
 5/7 rémuralom ***** válasza:

Macedónia esetében a csatlakozás legnagyobb akadálya a névvita a görögökkel. Görögország valami felfoghatatlan nacionalista baromság miatt nem hajlandó elismerni Macedóniát ezen a néven, merthogy Macedónia Görögország egyik északi tartománya, nem pedig egy független ország.


Montenegrónak azért nincs saját valutája, mert úgy gondolták, hogy Szerbia levakarásával megnyílt az út az EU-tagság előtt, azzal meg előbb-utóbb úgyis jön az euró is. Na meg addig is élvezhetik a közös fizetőeszköz előnyeit.


Egyébként pedig láthatóan megérte, hiszen, mint már írták, előbb kaptak uniós tagjelölti státuszt, mint Szerbia, és feltehetőleg csatlakozni is előbb fognak (nekik nincs rendezetlen vitájuk Koszovóval). A cél pedig egyértelműen ez volt.

2013. aug. 12. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Először is Koszovó független állam, fővárosa Pristina.

Szerbiai vagyok, a szerb gazdaság jó ??

Mi ???

Romokban hever már régóta, Montenegró gazdasága sokkal jobb.

EU?

Ameddig ezek nem ismerik el addig itt nincs csatlakozás.

Remélem Vajdaság is hamarosan elszakad Szerbiától, de ennek nagyon kicsi az esélye hála a drága politikusoknak !

2015. márc. 5. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Mármint ameddig Koszovóval ilyen a viszonzuk addig nincs csatlakozás,...
2015. márc. 5. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!