Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Pár nem EU-s ország, és a...

Pár nem EU-s ország, és a miniállamok miért vezethetik be csak úgy az eurót, amikor a tagoknak meg komoly feltételeket kell teljesíteni?

Figyelt kérdés

Most hagyjuk azt a vitát, hogy hasznos-e az euró vagy sem.


Monaco, Andorra, San Marino. Ezek törpeállamok, nem tagjai az EU-nak, és mégis nyugodtan bevezethették az eurót, minden feltétel teljesítése nélkül.


Montenegró és Koszovó balkáni putrik, szintén nem tagjai az EU-nak, és mégis eurót használnak, még akkor is, ha sajátot nem nyomtathatnak, a kutya nem szól érte.


Ezzel szemben pl ha Magyarország, vagy mondjuk Románia akarná ezt megcsinálni, már ajvékolna mindenki, hogy ezt nem lehet, mert feltételek vannak, amiket KÖTELEZŐ teljesíteni, blablabla.

Ha az EU-t nem érdekli Montenegró, Koszovó, meg pár miniállam, akkor Magyarországot miért érdekelné, vagy Romániát?



2014. márc. 15. 18:51
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
98%
Talán mert a felsorolt országokban nincsen "nemzeti" bank.
2014. márc. 15. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

És?

Montenegró használhatná a szerb dinárt, vagy a boszniai márkát.

Koszovó meg az albán leket, ha már albán állam.

2014. márc. 15. 18:56
 3/14 anonim ***** válasza:
77%
Nincsen devizája azoknak az országoknak.Mellesleg semmit nem tud tenni az EU ellene.Ha szankcionálni próbálná az EU csak rámutatna arra hogy azt szívathatja aki hagyja magát.
2014. márc. 15. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

[link]


"Montenegró és Koszovó, amely területeken korábban a német márka volt használatban (bár nem volt hivatalos fizetőeszköz), most szintén az eurót használják, bár az Unióval ők sem kötöttek erről egyezményt."

2014. márc. 15. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem Magyarországnak megengednék, csak nem akarja. Románia akarja, de csak néhány év múlva vezetheti be.
2014. márc. 15. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Pontosan, használnak, de attól még nem nyomhatnak a nemzeti bankjukban.

Ez kb olyan, mintha én megbeszélném a szomszédommal, hogy amerikai dollárban megveszem valamijét, aztán ő is a szomszédjától, és végül rengeteg dollár van a szomszédságban, és az forog, de ettől még semmi közünk az USA-hoz.

2014. márc. 15. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Tehát Magyarország nyugodt szívvel lecserélhetné, és gyárthatna?
2014. márc. 15. 19:16
 8/14 anonim ***** válasza:
Bárki gyárthat bármilyen pénzt, csak az a kérdés, hogy azt a többi ország elfogadná-e, mert csak úgy egy engedély nélküli pl. magyar eurót nem fogadna el senki, vagy csak annyira, mint a forintot.
2014. márc. 15. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

A felsorolt államok nem "bevezetik", mármint legálisan nem.


Az első három példában félig ez történik, ezek az országok mindig is szorosan függtek a környező nagytestvértől, Andorrának konkrétan a francia elnök az államfője. Gazdaságilag integráltak, az euróhasználatra különleges szerződés jogosítja fel őket.


Bővebben itt: [link]


Montenegró, Koszovó meg csak úgy használja, mint ahogy a világ fejletlenebb fele teljes természetességgel használja az USA dollárt hétköznapi fizetőeszközként. Zimbabwében konkrétan beszüntették a helyi valutát a hiperinfláció miatt és USA dollárt használnak mindenre már.


Az, hogy valaki külföldi valutát használ az országában nem jelent semmit. Ha csődbe megy a gazdaságuk nem kapnak mentőcsomagot, ugyanúgy vonatkoznak rájuk a vámok, a korlátozott pénzmozgás, stb. .


Ha mi hirtelen elkezdenénk eurót nyomni, az szimpla pénzhamisítás lenne, ha meg igazi eurót cirkuláltatnánk az szimplán marhaság, semmi előnyünkre nem válna. A tényleges euróövezeti tagságból már annál inkább.

2014. márc. 15. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Holnaptól mi is hazsnálhatnánk. Csak akkor nem lenne beleszólásunk a pénzpolitikába. A saját valuta árfolyamának meghatározását, pénznyomtatást az adott államok saját maguk intézik, egy idegen hatalom valutájánál ezek a jogok megszünnek.

Egy miniállamnál ez nem probléma, de egy nagyobb rendszerben már gond.

2014. márc. 15. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!