Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » 90-es évek közepén miért volt...

90-es évek közepén miért volt gazdasági fellendülés a világban, ami a 2000-re kicsit lecsökkent, majd 2000 után meg hatalmas tempóban újra nekikezdett?

Figyelt kérdés

Világbank adattárát nézegettem és azt látom, hogy országok GPD-je 2000 után nagymértékű növekedésnek indult. Miért?


Illetve miért látom, hogy sok országnál a 90-es évek közepén is volt egy kis fellendülés?


2014. ápr. 22. 22:06
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

akkor kezdték a pénzügyi lufit felfújni, majd a 2000 es évek végére pukkant ki.

Az általad jelölt időszakban a nagy nemzetközi pénzintézetek adtak az országoknak alacsony kamatú hosszú lejáratú hiteleket.

De ezzel a pénzügyi manőverrel szabad kezet kaptak némelyik ország nemzeti bankjának az ügyeinek a beleszólásába.

Így kezdődött minden a 90es évek közepén.

Felismerték a kormányok, és inkább nemzeti önállóságra kezdtek törekedni, de addigra már elkészült az EU, és jött a parasztvakítás hogy akkor lesz jó ha benne van mindenki.

Akkor még szó nem volt olyan politikai és törvényi ellehetetlenítésről, mint az némelyik tagország esetében ma van.

Ekkor a nemzetek újabb hitelt vettek fel, hogy a meglévőt vagy kifizessék, vagy mert a gazdaság stabilizálására kellett.

Azok az országok akik gazdaságstabilizációra vették fel az újabb hitelt és már az IMF től, az egyre jobban süllyedtek lefelé, mert szankciókhoz kötötte a hitelt.

Majd elkezdtek a nemzetek a saját gazdaságuk életben tartása érdekében a számokkal, mutatókkal trükközni.

Ekkor kezdett felfújódni az a pénzügyi lufi, és nálunk a Gyurcsány kormány alatt ki is pukkant, úgy mint európa és a világ más országaiban is.

2014. ápr. 22. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

de a 2008-as visszaesés arányaiban nem annyira durva a GDP grafikonokon a 2000 óta végbement fejlődéshez mérten.


Pl Magyarországnál ez a 1995 környéki fellendülés nem is nagyon látszik, sem a környező keleti országoknál (Szlovákia, Csehország, Lengyelország)....


Ausztriánál meg a többi nyugati fejlett országnál vannak 90-es évek közepén nagy fellendülés.


Ugyanakkor a még keletibb országoknál meg 2000 után jóval indult be a fellendülés (Ukrajna, Románia, Kazahsztán)

2014. ápr. 22. 22:35
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Jól látod a dolgokat, de ha találsz még régebbre visszamenő adatokat, akkor azt is láthatod, hogy ez a hullámzás folyamatosan fennáll. Alapvetően ciklikusan működik a piac, egy-egy gyorsabb növekedési időszakot lassabb követ, majd ismét megindul a növekedés.


Hogy mi ennek az okat?

Egyrészt különböző "sokkokkal" magyarázzák ezeket, például egy-egy előre nem látható politikai változás, természeti katasztrófa vagy (főleg régebben) gyenge mezőgazdasági termésű év visszavetheti a gazdaság működését.

Másrészt, egyes elméletek szerint ez a természet rendje. Időnként a piacokon a befektetők egy része elkezd olyasmibe befektetni, amire valójában nincs (akkora) igény, s mikor ez a "lufi" kipukkad, a túlértékelt dolgok visszaállnak a természetes szintre, ami a statisztikai kimutatásokban csökkenésként jelenik meg (például rengetegen vesznek ingatlant, de később ráeszméletek, hogy nem lesz elég vevő/bérlő, ezért megpróbálják eladni, amitől esnek az árak, így úgy tűnik, hogy hatalmas értékcsökkenés jelentkezett).


Hogy konkrétan a 90 -es években mi történt?

Több dolog is alátámaszthatja a megfigyelésedet:

- Számos volt szocialista állam 1990 környékén tért át a piacgazdaságra, ami az első pár évben az átalakulás miatt visszavetette a gazdasági teljesítményt, ami, miután átalakult gyors növekedésnek indult.

- Délkelet-Ázsiában is ekkor indult növekedésnek jó néhány állam gazdasága (például Thaiföld, Malajzia, Szingapúr), de ezek gyors növekedése is "kipukkant" 1999 környéként.

- Az úgynevezett dotkom-lufi is ekkoriban zajlódott le. Az internetes cégek ekkoriban kezdtek el igazán fejlődni, s rengeteg befektető számolatlanul öntötte beléjük a pénzt, csakhogy elszámolták magukat és közel sem tudtak olyan forgalmat létrehozni, mint amelyre számítottak, így a beleölt tőke pazarlásnak bizonyult. Ez a lufi 2000 -ben dőlt be.

2014. ápr. 22. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
de pl az USA fejlődése meg egyenletes és valamilyen exponenciális jelleget mutat.
2014. ápr. 22. 22:50
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem véletlen, hogy 10 ország csatlakozását jelentették be közvetlenül a 2000 válság hullám után. A válság hullám főleg a nyugati országokat érintette.

Ma se kerültünk közelebb a nyugathoz, de ma már a versenyben nem az a kérdés, hogy tudunk-e nyugatra is exportálni, vagy "lesz-e kávézónk nyugaton". Hanem hogy elég olcsók vagyunk-e ahhoz, hogy nyugati tőke itthon nyisson kávézót, vagy nálunk teremtsen munkahelyeket, vagy a Románok, Szlovákok több kedvezményt tudnak adni.

2014. ápr. 22. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!