Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ha a németek és franciák ki...

Ha a németek és franciák ki tudtak békélni Elzász-Lotaringia kérdésén, a magyarok és a románok miért nem tudnak Erdély felett?

Figyelt kérdés

2015. febr. 22. 12:11
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
82%

"Erdély egyáltalán nem volt Magyarország része 1526-tól egészen a kieggyezésig, azaz több mint 300 évig, utána csak úgy 50 évig tartozott újra Mo.-hoz - sacc/kb. Elzász-Lotaringia is ennyi ideig volt német kézen az első vh. előtt. Döntően magyar kulturával rendelkező állam volt, de nem véletlenül volt ott a 12 pont végén, hogy "Unio Erdéllyel" (ha rémlik még ilyesmi a törióráról). "


Erdély Magyarország része volt 1526-ig, majd legközelebb 1867-től újra. Tehát döntően Magyarországhoz tartozott fenállása folyamán.

2015. febr. 22. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
53%
Továbbra is azt kérdezem, honnan tudod hogy ők megbékéltek a kérdésen? Legfeljebb nem napi beszédtéma a dolog.
2015. febr. 22. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 A kérdező kommentje:

"Továbbra is azt kérdezem, honnan tudod hogy ők megbékéltek a kérdésen? Legfeljebb nem napi beszédtéma a dolog."


Leírtam már: nincs semmilyen hiteles információ arról, hogy ezt feltételezhetné az ember (és egyébként hiteltelen sem). Nem nekem kell bebizonyítanom, hogy kibékéltek, hanem neked az ellenkezőjét. Ez a "biztos nem beszédtéma" elég gyenge érv. Meg kicsit demagóg is.

2015. febr. 22. 15:08
 14/26 anonim ***** válasza:
75%

Én csak arra reagálnék, hogy Erdély Magyarországhoz tartozott-e vagy sem.


Igen, szoktam ilyen véleményeket hallani, hogy nem, mert 1526 után kialakult az Erdélyi Fejedelemség stb., azután pedig a török kiűzése után külön tartomány volt a Habsburg Birodalomban. Majd csak 1867 után került a budapesti kormány fennhatósága alá. Erre szoktátok lazán rámondani, hogy tehát sokáig nem volt Magyarország része.


Viszont ennél sokkal bonyolultabb a helyzet, ez nem ilyen egyszerű dolog.


Egyrészt, függetlenül attól, hogy éppen ki kormányozta Erdélyt, a mindennapi ember mindig is magyarországinak tartotta ott is magát, illetve a magyar király alattvalójának. Ez az erdélyi fejedelemség idején is igazából így volt. Nem véletlenül írta Bocskai a végrendeletében, hogy ha a Habsburgok kiverik innen a törököt, az erdélyi fejedelemnek kötelessége magát alávetni az uralkodónak, a magyar királynak. Ebből is látszik, hogy az erdélyi fejedelemséget mint államot (ami egyébként magyar állam volt) ideiglenesnek tekintették, amolyan szükség alkotta dolognak. De a mindenkori fejedelem elvben mindig elismerte a magyar király főségét.


És beszélhetnénk még a kulturális, gazdasági, családi stb. kapcsolatokról is, amely 1526 után (igazából 1541 pontosabb évszám) sem szakadt meg sohasem a két terület között. Pl. "ha rémlene neked valami a történelemből", tudhatnád, hogy az erdélyi fejedelmek többnyire a magyarországi arisztokratacsaládok valamelyikéből kerültek ki. A Báthoryak, Rákócziak, Bocskai stb. eredetileg magyarországi földbirtokosok voltak, nem erdélyiek.

Ha megnézed a reformációt, az azt követő kulturális változásokat, az iskolahálózatot, a családi kapcsolatokat, akkor rájöhetsz, hogy attól függetlenül, hogy épp politikailag ki kormányozta a területeket - ezek továbbra is egy integráns egészet képeztek.


Nem volt ez másképp a török kiűzése után sem. Igaz, hogy az Erdélyi Nagyfejedelemség nem tartozott a magyar országgyűlés hatásköre alá, de a magyar korona alá tartozott. Vagyis csakúgy mint Pozsonyban, Erdélyben is magyar királyként uralkodtak a Habsburgok. Ha "rémlene valami a történelemből", ismerhetnéd ezt a fogalmat, hogy a "Magyar Korona Országai".


Szóval nem olyan egyértelmű ám az, hogy Erdély nem volt Magyarország része. Saját közigazgatása volt, ez igaz, tehát önálló egységet alkotott, de a Szent Korona országa volt.


Az utolsó, amit megjegyeznék, az, hogy a mai Románia nem csak a földrajzi Erdélyt birtokolja (bitorolja), hanem Partiumot és további területeket, amelyek 1867 előtt is Magyarország szerves részei voltak.

2015. febr. 22. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
56%

"Nem nekem kell bebizonyítanom, hogy kibékéltek, hanem neked az ellenkezőjét."


Ja én kérek elnézést...

2015. febr. 22. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
61%

"Forrást kérek - találkoztam már jó pár franciával és némettel is, de minden azt vettem észre, hogy a II. VH-ban megélt nemzeti borzadály után ők semmiféle agresszivitásról nem akarnak hallani a témával kapcsolatban. "


Próbálj meg németül kommunikálni Franciaországban. Nem az a probléma, hogy nem fogják érteni, hanem összefonják a szemöldöküket úgy, hogy többet ki nem gubancolod :D Amúgy nem is értem a kérdést. Legutóbb Magyarország és Románia között Erdélyért a második világháború után volt egy rövid háború a Tanácsköztársaság alatt. A legutóbbi német-francia háború viszont '39-ben kezdődött. Vegyenek csak rólunk példát, mi régebben háborúztunk egymással mint ők :D

2015. febr. 22. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:
#14: Ezzel csak az a baj, hogy pl. Horvátország is a Korona országai közé tartozott, mégsem tekintünk rá elvesztett területként. Erdély magyar gyökereit én nem is tagadtam ha visszaolvasol, de nem baj - ha már felhoztad vonjunk csak párhuzamot ismét Elzász-Lotaringiával, ahol a lakosság 80 (!) %-a jelenleg is német ajkú. Az már nem is kissebbség, hanem többség, s mégis már csak múló emlékként tekintenek a területi vitákra. Mi mikor fogjuk ezt megélni?
2015. febr. 22. 15:35
 18/26 anonim ***** válasza:
78%

"Ezzel csak az a baj, hogy pl. Horvátország is a Korona országai közé tartozott, mégsem tekintünk rá elvesztett területként. "


- mert a Horvát királyságot előbb alapították mint a magyart

- mert a horvát királyság lakói horvátok voltak

- mert létezik olyan nép hogy horvát, olyan viszont nem, hogy "erdélyi"

- mert a horvátoknak még saját törvényhozásuk is volt az országon belül

2015. febr. 22. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
55%
Mert a román köpönyegforgató nép volt mindig, és azért orozták el Erdélyt.
2015. febr. 22. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
81%

"Amúgy nem is értem a kérdést. Legutóbb Magyarország és Románia között Erdélyért a második világháború után volt egy rövid háború a Tanácsköztársaság alatt"


Hupsz, most nézem, hogy volt itten egy kisebb félregépelés. Nem a második, hanem az első világháború után a Tanácsköztársaság alatt. Hipszi-hupszi.

2015. febr. 22. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!