Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Melyik szomszédos országban...

Melyik szomszédos országban rosszabb a magyarság helyzete?

Figyelt kérdés
Szlovákiában vagy Romániában ítélik el leginkább a magyarokat? Meg leginkább arra lennék kíváncsi, hogy az elmúlt 10 évben hol voltak magyar ellenes megmozdulások a két ország közül? Köszönöm előre is a válaszokat!

2015. márc. 23. 13:50
 1/9 anonim ***** válasza:
27%
Itthon a legrosszabb. A külhoniak kapnak nyugdíjat, ösztöndíjat, ingyen utaznak a vonaton, sőt még az orvosnál sem kell annyit várniuk, mint nekünk, ha idejönnek. Magyarellenes megmozdulások pedig biztos nem ok nélkül vannak. El tudom képzelni, mennyire próbálnak alkalmazkodni az adott ország szokásaihoz. Kb. mint itt a romák.
2015. márc. 23. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
97%

1:

Látszik, hogy egy dilettáns vagy, akinek az ég világon semmi tudomása nincs arról, hogy mi van a falu határán túl. Maradjn inkább ott csendben, nem kell mindenkinek tudnia, mennyire korlátolt és tanulatlan vagy.


Kérdező:

A románok alkotmányos szinten rasszisták a magyarokkal szemben, konkrétan nem ismerik azt el, hogy élnek ott magyarok. Semmilyen kisebbséget nem ismernek el, ott csak "románok" vannak.


Szlovákiában is tiltva van a nyelvhasználat sok helyen.

2015. márc. 23. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
52%
Szlovákia rosszabb, ott kezdik átvenni a szlovákok ezt a beképzelt, osztrák, vadkapitalista stílust, a román(iai) emberek legalább rendesek, mert egymásra vannak utalva.
2015. márc. 23. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
75%
Az, hogy miinden emlékművünket egyfolytában megrongálják, miután megjavítjuk, meg hogy minden megemlékezésünket megzavarják a primitív románok, azt nem nevezném rendes viselkedésnek.
2015. márc. 23. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
87%

Ha Romániában megsérülsz vagy valami segítség kell, egy átlag román ember nem fog csak azért levegőnek nézni, mert magyar vagy. Szlovákia is ilyen volt a 90-es években, de mióta beléptek az EU-ba és főleg mióta Euró van, olyan beképzeltek lettek, hogy ha pl. bekopogsz egy szlovákhoz szakadt ruhában, hogy segítsen ki pár euróval, vagy akár hadd ihass egy pohár vizet, hadd telefonálhass, egyből kihívja a zsarukat, vagy megver, üvöltve elhajt.


Romániában teljesen természetes dolog, hogy az emberek segítenek egymáson, függetlenül attól, hogy milyen nemzetiségűek.

2015. márc. 23. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
95%

Erdélyi magyarként úgy látom, Felvidéken magyarnak lenni sz*arabb, nehezebb, mint Erdélyben.

Itt is vannak magyar-ellenes megmozdulások (pl. március 15-én is volt Kolozsváron Noua Dreapta felvonulás, voltak is vagy ötvenen).Meg leöntik az aradi emlékműt festékkel, ilyesmi.

Létszámunkból fakadólag jelentősebben figyelembe veszik a kéréseinket Romániában.Ugye van külön magyar parlamenti párt is az RMDSZ formájában, ami sokszor a politikai mérleg nyelvét adja (most az RMDSZ-ről nem szeretnék véleményt nyilvánítani, mert a kérdésednek nem ez a tárgya).

Viszont magyarverésekről meg ilyesmikről nem nagyon tudok.Vannak persze beszólogatások néha, de azért életveszélyben meg ilyesmiben nem vagyunk.Természetesen a szórványban élő magyarság folyamatosan asszimilálódik, de ez nem a románok sátáni találmánya, ez a sajnálatos kisebbségi sors.

Összeségében, úgy látom, Erdélyben könyebb magyarként eléldegélni, mint Felvidéken.1990 után sok tekintetben javult a helyzetünk, bár az ideálistól még messze áll.

2015. márc. 23. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyértelműen Szlovákiában, mert ott diszkriminatívabb a nyelvtörvény, nincs anyanyelven egyetemi képzés egy csomó szakon (pl. orvosképzés), és még az egyházak is vegyesek, sokszor az egyház maga is asszimilálni próbál (főleg a katolikus). Nincs pl. olyan püspökség, ami magyar többségű legyen.


Erdélyben a történelmi egyházak magyar nyelvűek, magyar főpapokkal, vezetőséggel, az egyházi intézmények mind magyarok. Az óvodától az egyetemig, sőt, a doktorátusig szinte szakon lehet tanulni (beleértve az orvos, mérnök, közgazdász, fogász, állatorvos, lelkész, színész stb. szakokat). A nyelvtörvények sokkal jobbak (csak a betartatásukkal vannak komoly gondok), 20%-nyi magyar lakosságot tömörítő településeken biztosítottak a kétnyalvű feliratok, az anyanyelvhasználat a közintézményekben és az adminisztrációban, tolmácsot lehet kérni rendőrségi igazoltatás, bírósági eljárás esetén. Legalábbis papíron ez a helyzet (mint mondtam, a törvény betartatása a nagyobb gond).


De ami a legfontosabb: sokat csökkent a magyarellenesség a román társadalom körében, ritkultak a magyarellenes megnyilvánulások, és néhány várost leszámítva tűrhető az együttélés a románokkal.


Egészében Románia azért élhetőbb ország egy magyarnak, mint Szlovákia, noha messze nem ideális a helyzet európai mércével mérve. Főleg a törvény és a társadalmi gyakorlat között tátong túl nagy szakadék.

2016. dec. 8. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"Itthon a legrosszabb. A külhoniak kapnak nyugdíjat, ösztöndíjat, ingyen utaznak a vonaton, sőt még az orvosnál sem kell annyit várniuk, mint nekünk, ha idejönnek. Magyarellenes megmozdulások pedig biztos nem ok nélkül vannak. El tudom képzelni, mennyire próbálnak alkalmazkodni az adott ország szokásaihoz. Kb. mint itt a romák."


Szerbiai lakosként véleményezném:

Nyugdíj: Édesanyám 13000 dinár felett kap egy pár dinárral. KB 33000ft. De ezt se Magyarországtól, mielőtt azt hinnétek hogy az anyaországtól kapunk nyugdíjt (volt már rá példa).

Ösztöndíj: Egyetemistaként (szerbiában tanulok), 1 magyar ösztöndíjra volt lehetőségünk.

De szín ötös tanulók sora nem kapta meg, köztük én sem.

Ingyen utazhatnak vonaton: Mi? Ilyenről életemben nem halottam.

Kevesebben kell várnunk az orvosnál?

Hogy képzelted elmegyünk külföldről Magyarországra orvoshoz, hogy ne kelljen sokat várnunk?

Nevetséges.

"El tudom képzelni, mennyire próbálnak alkalmazkodni az adott ország szokásaihoz. Kb. mint itt a romák."

Most komolyan?

A nemzettársaitokat a romákhoz hasonlitod?

Miért?

Próbálunk mi alkalmazkodni, de még februárban történt egy eset: Buszon utaztam, fülhallgatóval hallgattam egy magyar zenét, teszem hozzá nem hangosan. Odajött egy szerb kirántotta a fülemből és leköpött. Hogy én büdös magyar vagyok, takarodjak innen.

2017. ápr. 18. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Ja és csak mégegy mondat:

Az egyik ismerősömmel mikor vásároltam a piacon, odamentünk egy sajtokat áruló szerb nénihez.

Én kértem fél kiló sajtot, mire az ismerősöm (másik településről jött ide vendégségbe) rámutatott az egyik sajtra és mondta nekem hogy kérjek neki abból.

És az eladóval szerbül kommunikáltam, de mihelyt meghallotta hogy az ismerősöm nem tud szerbül, annyit mondott: Ha nem tud emberi nyelven beszélni akkor mi a f4szt akar?

Most komolyan hogy lehet ilyet mondani egy ártalmatlan kérdés miatt, amit ráadásul nem is neki tett fel magyarul.

Arra már ki se térjek hogy a közigazgatásban,orvosnál,postán nem vesznek fel egy magyart sem. Pedig a városban 40% a magyar.

2017. ápr. 18. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!