Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Abháziát miért nem ismerik el...

Abháziát miért nem ismerik el független államnak?

Figyelt kérdés

Azon a területen már nem is élnek grúzok, gyakorlatilag Grúzia függetlenné válása óta autonóm terület, és a grúz kormánynak nincsen befolyása a terület felett. Aztán az orosz-grúz háború idején végleg elszakadtak Grúziától, ma már önálló államnak számít inkább.


Mégsem ismeri el senki, Grúzia részének tekintik, amikor kb annyira tartozik a terület Grúziához mint a mostani független Koszovó Szerbiához.



2015. máj. 2. 18:29
 1/3 anonim ***** válasza:
84%
És kinek állna érdekében elismerni? Grúzia az USA és az EU szövetségese, tehát miről is beszélünk? De még maguk az oroszok sem erőltetik a dolgot túlságosan...
2015. máj. 2. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
68%
Egy-egy állam elismerése nem úgy működik, hogy: "na, jó, önállóak vagyok, nesze". Mindig számolni kell a következményekkel. Ha Abháziát elismeri az ENSZ, akkor valamennyi kisebbség elkezd mozgolódni, hogy neki új, saját állam kell. Újból bepörögnek a baszkok, katalánok, skótok, székelyek, a Balkán-félszigeten megint mindenki mindenkitől függetlenedni akar - nem biztos, hogy jó az. Egy-egy ilyen állam elismerése csak akkor megy könnyen és gyorsan, ha az valamilyen módon előnyére válik az ENSZ-nek. Például Jugoszlávia felosztásánál Montenegró és Koszovó elszakadása azért volt jó, mert gyengült velük az oroszbarát Szerbia, javultak az Egyesült Államok kapcsolatai a délszláv vidéken. Abházia más tészta: a világnak aztán hótt' mindegy, hogy Grúziának mekkora a területe. Olaj nincs ott, nem ütközőállam - teljesen szükségtelen meggyengíteni. Akkor meg felesleges Abháziával hergelni az európai kisebbségeket.
2015. máj. 2. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Abházia a 90-es évek elején egy véres polgárháborúban vívta ki függetlenségét Grúziától, de az elszakadás egyoldalú, Grúzia ezt nem ismeri el.

Koszovó helyzete is hasonló, Szerbia nem mond le róla.

A különbség, hogy Koszovó függetlenségét a NATO karolta fel, a nyugati nagyhatalmak és szövetségeseik támogatják, míg Abházia és Dél-Oszétia függetlenségét csak Oroszország és pár kisebb szövetségese ismeri el.

Az ENSZ-ben, nemzetközi jogban az államok területi integritása, szuverenitása hagyományosan a kisebbségi népcsoportok önrendelkezési joga felett áll, nincs joguk az egyoldalú elszakadáshoz. Sok ország ezt a korábbi gyakorlatot meg akarja tartani, ezért Koszovó, Abházia, az ilyen szakadár államok elismerését következetesen ellenzik, mivel tartanak attól, hogy ez veszélyes precedenst teremt a nemzetközösségben. Ilyen országok például Kína, India, Brazília, Spanyolország, Ukrajna, Indonézia, melyek aggódhatnak az otthoni szeparatista törekvések miatt.

Másik fontos tényező a politikai kapcsolatok, jelenlegi erőviszonyok. A nyugati nagyhatalmak ösztönzik a szövetségeseiket, hogy ismerjék el Koszovó függetlenségét, de tartsák tiszteletben a nyugati szövetséges Grúzia egységét, tehát ne ismerjék el Abháziát és Dél-Oszétiát. Utóbbi kettő egyébként is sokkal kisebb, jelentéktelenebb állam, mint Grúzia, így a két Kína vitához hasonlóan az országok többsége az erősebb mellé áll, tehát a Grúziát, illetve a Kínai Népköztársaságot támogatják a területi vitákban és nem hajlandók elismerni Abháziát és Tajvant.

2015. máj. 3. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!