Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A kommunisták hatalomra...

A kommunisták hatalomra kerülve miért építettek mindig diktatúrát?

Figyelt kérdés

Rákosi és Sztálin ellenzékben még nem voltak diktatúrapártiak. Mindketten nyíltan a demokrácia, a sajtószabadság és az általános titkos választójog mellet álltak ki.


Erre lehet persze azt mondani, hogy "becsapták az embereket és csak a hatalom érdekelte őket". Csakhogy jobban utánaolvasva azt találtam, hogy Rákosi és Sztálin ebből a szempontból nem voltak egyedül.

Az 56 -os forradalom előtt a kommunisták ha ellenzékben voltak, mindenhol a demokrácia mellet álltak ki, legyen szó akár a dél -amerikai kommunistákról, akár a kínaiakról vagy Ho -Shi -Minről.


Az érdekes az, hogy sok országban pont a kommunisták hozták be a demokratikus intézményeket ( Pl.: magyarországon: általános titkos választónog 18 éves kortól). Ezenkívül az első modern működésű pártok többsége is kommunistákhoz köthető( a szocdem pártok).


Ezek után érdekes, hogy a kommunisták hatalomra kerülve mégis mindenhol egy véres diktatúrát építettek.



2015. júl. 13. 19:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
75%
A kommunisták mindig is proletárdiktatúrát akartak.
2015. júl. 13. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

1. A világ akármelyik kommunista pártját nézzük, a hivatalos, hatalomra kerülés előtt irásaikban nem proletárdiktatúráról, hanem rendes modern demokratikus köztársaságról beszélnek.


2. Hatalomrakerülés után a proletárdiktatúra a liquid demokrácia egy formájaként jelenik meg, tehát egy olyan demokráciát jelent, ahol az emberek közvetlenül beleszólnak a döntéshozatalba.


3. Marx szerint a proletárdiktatúra a magántulajdon kisajátítása után az állam elhalását és a közvetlen liquid demokrácia beköszöntét jelenti. Marx egyébként hasonló dolgokat mond, mint későbbi követői, de nem teljesen ugyanazt.

2015. júl. 13. 19:30
 3/12 anonim ***** válasza:
50%
Mert normális ember úgyse szavazott volna rájuk.
2015. júl. 13. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
A kapitalisták miért?
2015. júl. 13. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Mert másképp nem működik. Gorbacsov fellazította a kommunista diktatúrát - össze is omlott a rendszer.
2015. júl. 13. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

#4: Most a kommunistákról szól a kérdés.

#5: Ha én 20 évet áldoznék az életemből a demokráciáért, akkor nemhiszem hogy később feladva korábbi elveimet, diktatúrát építenék. Akkor se, ha másképp nem működik.

2015. júl. 13. 19:54
 7/12 A kérdező kommentje:

#3: A 19. században még nem volt alternatíva, ez volt az egyetlen párt ami az egyszerű emberek életszinvonalát is figyelembe vette és nyíltan kiállt az tényleges demokráciáért.

Később persze változott a helyzet.

2015. júl. 13. 19:58
 8/12 anonim ***** válasza:

Akkor mondd el, hogy szerinted hogyan működik a kommunizmus diktatúra nélkül.

Kíváncsian várom.

2015. júl. 13. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Nem tudom, hogy lehetne, de szerintem a normális az lett volna, ha azok a kommunista vezetők, akik 20 évig harcoltak a demokráciáért(is), hatalomra kerülve nem tagadták volna meg életcéljukat, hanem mondjuk alapítottak volna egy új pártot, ami szerintük már tényleg működött volna demokráciával is(vagy átmentek volna egy ilyenbe).
2015. júl. 13. 20:18
 10/12 anonim ***** válasza:

Szerintem azért, mert ha megnézed a Szovjetuniót vagy akár Magyarországot, de a legtöbb országot, ahol hatalomra kerültek - a hatalomra kerülésük pillanatában sehol sem támogatták őket. Nézd meg az 1945-ös magyarországi választások eredményét, a kommunisták csak 17%-ot kaptak, a Kisgazdák pedig 47-et, ha jól emlékszem. Ez azért volt kínos, mert közben itt volt a szovjet Vörös Hadsereg, illetve a Szövetséges Ellenőrző Bizottság, és ezek elvárták, hogy a kommunisták kerüljenek hatalomra. Ilyen helyzetben mit lehet tenni a kommunistáknak? Választási csaláshoz kell folyamodni, az ellenzéket (és még a szövetséges, de nem kommunista pártokat is) le kell szalámizni, el kell lehetetleníteni, be kell szüntetni. Akarva-akaratlanul máris diktatúrát építenek ki.


De ugyanez játszódott le 1917-ben is Oroszországban, ahol az oroszok többsége rohadtul nem akarta a bolsevikok hatalmát. Egyszerűen nem volt társadalmi támogatottsága, mert a munkásság a lakosságnak csak pár %-át tette ki (és még az sem biztos, hogy a munkásság is egyöntetűen támogatta őket). Először ugye kettős hatalom jött létre a cár lemondása után, majd amikor megérkezett Lenin, leszámolt a mensevikekkel (tehát a belső baloldali ellenzékkel), majd a demokratákkal és a Kerenszkij-féle politikusokkal is. Ezután hogy tudta volna megtartani a hatalmat, ha nem volt társadalmi támogatottsága? Amint híre ment, hogy átvették a hatalmat, egyből polgárháború tört ki Oroszországban, ami 1922-ig tartott... Képzeld el: háború is van, társadalmi támogatottság sincs: csak egy úton lehet a hatalmat megtartani, diktatúrával, a hadseregre támaszkodva. Ezt is tették.


Tehát ha az én véleményemre vagy kíváncsi, szerintem ennek gyakorlati okai voltak: a társadalom nem támogatta sehol a kommunistákat, ezért ha hatalomra akartak kerülni, akkor nem tehették ezt demokratikusan, hiszen első körben mindenütt elvesztették a választásokat. Így a hatalmat megszerezni és megtartani csakis diktatórikus eszközökkel és terrorral lehetett, a hadseregre támaszkodva.


A másik pedig, hogy a kommunista ideológia is arról szól, hogy erőszakkal kell forradalmat csinálni, fel kell lépni minden ellenzék ellen. Marx ezt Rousseau-tól vette át, mert Rousseau azt írta, hogy a népfelség elve mindennél fontosabb, ha kell akkor fegyveresen kell a belső vagy külső ellenségtől megvédeni. Ezt Marx és Lenin átformálta, hogy ugye a munkásság és parasztság (=nép, náluk) hatalma a fontos, és ha kell, erőszakkal kell az ő hatalmukat biztosítani. Lenin pedig azt mondta, hogy egy ideig proletárdiktatúra kell, mert erős központi hatalom tudja csak a társadalmat megtisztítani a burzsoáziától. És majd csak ezután kerülhet sor a kommunizmusra és az állam lebontására stb. Csakhogy a proletárdiktatúra az megállt a diktatúránál és sehol sem akaródzott nekik átadni a népnek a hatalmat, helyette a Sztálin-Rákosi-féle diktatúrák maguk is a népet szipolyozták ki.

2015. júl. 14. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!