Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az NDK a keményebb vagy a...

Az NDK a keményebb vagy a puhább diktatúrákhoz tartozott a Keleti Blokkon belül? Vagy egyedül Magyarországon volt puha diktatúra?

Figyelt kérdés

2015. aug. 13. 20:46
1 2
 1/14 Nemzeti_Harcos ***** válasza:
25%
Itt kőkemény diktatúra volt, ahol az emberek nemzettudatát szép lassan leépítették! Ennek hatásai még ma is nagyon jól láthatóak a sok liberális hazátlan ember jóvoltából!
2015. aug. 13. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Az NDK annyira nem volt jó hely, mint minálunk.

Apám volt kint a szocializmusban és teljesen üresek voltak a polcok, amikor pedig utána idejöttek a német diákok, csak úgy lestek, hogy lehet mit venni a piacon és nem akartak hinni a szemüknek.

2015. aug. 13. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Az NDK jóval keményvonalasabb volt, mint Kádár rendszere.
2015. aug. 13. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Úgy tudom, hogy az NDK-ban több volt a besúgó, így az ember a családtagjaitól is óvakodott. Meg ott volt a Stasi is.


Minálunk valóban "puha diktatúra" volt. Nem véletlenül ragadt rá a "Gulyásszocializmus" vagy a "Gulyáskommunizmus" gúnynév. A Budai Skálára pl. ezt mondták: a Gulyáskommunizmus szimbóluma.

2015. aug. 13. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Magyarország volt a legpuhább, a második legpuhább talán Lengyelország volt. Anyagilag nagyon rosszul álltak, üres polcok stb. viszont sosem ítélték el zsigerből a nyugati kultúrát, a lengyelek bármennyi nyugati valutát birtokolhattak és bármennyit költhettek belőle a Pewex nyugati termékeket valutáért forgalmazó boltjaikban (ezt még Magyarországon se engedték ilyen korlátlanul), népszerűek voltak az amerikai zenék, a 80-as évek elején egész Lengyelország Star Wars lázban égett, még maszek emberek, geek-ek csináltak is házi Star Wars postereket, Han Solo, Yoda, Darth Vader figurákat stb.

A 80-as években sok lengyel film készült ami kigúnyolja a korabeli helyzetüket pl. Mis (Mackó) vagy Seksmisja (szexmisszió).



A legdurvább Románia volt, gondolom hallottál Ceausescu-ról, aki mindent Mao Ce Tung-ról és Kim Ir Szen-től vett.


Az NDK volt szerintem a második legdurvább, a 80-as évekre már a Szovjetunió is normálisabb volt.



Az NDK-ból tudok olyan sztorikat, hogy pl. egy kormánybarát öregasszony, aki abban a háztömbben lakott, ahol egy kint dolgozó magyar és családja is, magából kikelve üvöltött, mert a magyar kislánynak Miki Egeres tolltartója volt, és ez milyen dekadens kapitalista, azonnal jelenti a Stasi-nak (helyi ÁVH), és ez kései 80-as években!


Anyagilag is rosszabbul álltak, mint mi. A fizetésük kb. fele annyi volt, mint a mienk, amikor jöttek Magyarországra nyaralni, olyan szar volt az NDK Márka a Forinthoz képest, hogy nyomorogtak belőle pár napig, aztán húztak haza és az összes spórolt pénzük elfogyott.


Az NDK-soknak Magyarország volt Amerika, Budapestet egy "kis Párizsnak" tartották, imádták az István a Király rockoperát, az erotikus utalásokkal teli TV-reklámjainkat, filmjeinket, hüledeztek rajta, hogy egy keleti-blokki országban ilyen lehetséges.


Az NDK-ban a 60-as évek végétől nem is voltak reklámok, csak mindig felsorolták, hogy melyik áruházban éppen mi kapható...


Az őáltaluk gyártott autókra, a Trabantra és a Wartburgra ők kétszer annyit vártak, mint mi...


A Stasi vezetőjének Erich Mielke-nek az irodája úgy nézett ki, mint nálunk egy vidéki TSZ-elnök irodája. A két Németország egyesülése előtt, a Stasi záróünnepségén a tisztek díszlakomája egy nagy tál sült csirkecomb volt...


Nálunk a 80-as években viszonylag könnyen szerezhetett használt nyugati autót az, akinek jól ment a szekér. Az NDK-ban a Wartburg volt a menő Rolls Royce kaliberű autó. Ladája átlagembernek nem is lehetett, csak a rendőrségnek meg a Stasi-nak.

2015. aug. 13. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Magyarországon Rákosi alatt illetve közvetlen a forradalom után kemény volt, utána fokozatosan puhult. Erről talán nem kell mesélni, menj el a Terror Házába, ott kapsz részletes felvilágosítást...


'70-es, 80-as években már tehát ha befogtad a szádat, nem volt nagyon ellenséges a családi hátteret (pl. nemesség, '56-ban komolyabb részvétel, lelkészcsalád...) akkor nagyobb erőfeszítés nélkül élhetted a kis életedet, amit állambácsi biztosított... Néha persze besúgtak rólad, de hát mint mondtam, ha nem mondtál rosszkor rossz dolgokat, akkor nem volt bajod...

2015. aug. 13. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
46%
Felfoghatatlan, hogy az ál-rendszerváltás 25 éve hova vezette hazánkat...
2015. aug. 13. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
83%
Puha volt, mint a Kádár pecse.
2015. aug. 14. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

"kormánybarát öregasszony, aki abban a háztömbben lakott, ahol egy kint dolgozó magyar és családja is, magából kikelve üvöltött, mert a magyar kislánynak Miki Egeres tolltartója volt"


Nem tudom, hogy a ti iskolátokban voltak-e valamilyen tilalmak, pl. amikor ovis voltam, a trafikban lehetett venni pólóra vasalható matricát, ami igen népszerű volt. Sokszor rajzfigurákból állt: Hupikék Törpikék, Tom és Jerry, Kalán néni (ezekre emlékszem csak). Az unokanővérem akkor volt kisiskolás és mesélte, hogy ott a tanárnője nem engedte, hogy a gyerekek ilyen pólókat viseljenek! Csak a Kalán néniset engedte meg...

Igaz, hogy '90-ben lettem kisiskolás, de még élt a suliban a szocializmus, mert ott sem engedtek meg mindent a tanárok, amit a gyerekek szerettek. Emlékszem, a falitáblára kitűzték, hogy nem lehet kulcstartókat gyűjteni! Az sem tetszett a tanárnőmnek, ha valakinek voltak Tini nindzsa Teknőcös cuccai. Nekem csak matricáim voltak, amiket a tolltartómra vagy az egyik füzetre ragasztottam. Bele is szólt, hogy ilyeneket ne ragasszak többet, de engem nem érdekelt!

A szigor vagy tilalom vagy minek is nevezzük csak '93 vagy '94 után enyhült; onnantól kezdve nem szóltak bele mindenbe.

Évekkel később, amikor a szakközépiskolába kerültem, ahol összebarátkoztam egy lánnyal. Amikor nosztalgiáztunk, akkor meséltem neki, hogy mi mindent tiltottak be a tanárok az iskolákban. Erre mesélte, hogy az ő iskolájában nem engedték a tanárok, hogy minden gyereknek legyen illatos radírja! Azt akarták, hogy mindenkinek Koh-i-Noor-os radírja legyen névvel ellátva.


Érdekes...

2015. aug. 14. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Én 97-ben kezdtem az általános iskolát, akkor már nem voltak ilyenek. Két évvel később égett Magyarországon a Dragon Ball-láz, egy nem épp erőszakmentes anime, minden cuccom Dragon Ball-os volt, a szünetben Csillagharcososat játszottunk, persze nem vertük halálra egymást, mégsem szólt semmit a tanár.
2015. aug. 14. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!