Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miben különbözik külföldön a...

Miben különbözik külföldön a miniszterelnök és a köztársasági elnök jogköre ( és feladatai ) a Magyarországi miniszterelnöktől és köztársasági elnöktől?

Figyelt kérdés
Külföld alatt a következő országokra lennék kíváncsi: USA, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia ( pontosabban Anglia ) és ami nem külföld, de írjátok le, természetesen Magyarország.
2016. márc. 6. 22:31
 1/3 Tepee ***** válasza:
6%

A parlamentáris monarchiáktól (pl szlovák, cseh, lengyel, német, Mi) szinte semmiben, a miniszterelnök rendelkezik a tényleges hatalommal.

Az USA-ban prezidentális monarchia van, az elnök tehát a miniszterelnök és a köztársasági elnök is egyben (lényegileg).

Franciaországban és Oroszországban félprezidentális monarchia van, azaz két elnökük van, de a köztársasági elnöké a vezető szerep.

Az Egyesült Királyságban (nem kell a pontosítás, Anglia "csak" egy tartomány, hiába a legfőbb) pedig az államforma parlamentáris monarchia, így hasonló nagyon a miénkhez a két "elnök" jogköre, itt is a miniszterelnöké (Prime Minister) a tényleges vezető szerep, az uralkodó hatalma pedig csak névleges (ahogyan nálunk a köztársasági elnöké). Ez a legtöbb európai királyságban így van.

Eléggé leegyszerűsítettem, de remélem érthető volt. :)

2016. márc. 6. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
AZ USAnak nincsen miniszterelnoke sem koztarsasagi elnoke. Allamfoje van, aki egyben a szovetsegi kormany feje is. Feladata a Kongresszus altal hozott torvenyek vegrehajtasa stb stb. A nemet szovetsegi koztarsasag kormanyfoje a szovetsegi kancellar. Magyarorszagon a miniszterelnoknek felel meg, a szovetsegi elnok pedig koztarsasagi elnoknek. A francia allam feje az elnok vegrehajto hatalommal rendelkezik, hasonloan mint az USAban de valamennyivel kevesebb jogkorrel(fel prezidencialis demokracia). A francia kormany feje a miniszterelnok aki ala tartoznak a miniszterek es az allamtitkarok is. Angliaban a kabinet es kormany feje a miniszterelnok. Megfelelo tamogatottsag eseten a miniszterelnok un. elnoki hatalommal is rendelkezhet(Churchill, Thatcher, Tony Blair) a gyakorlatban, formalisan termeszetesen nem. Megirtam a leckedet, szivesen
2016. márc. 6. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Értem, Köszönöm
2016. márc. 6. 23:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!