Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Törökország és Azerbajdzsán...

Törökország és Azerbajdzsán milyen mértékben demokráciák/diktatúrák?

Figyelt kérdés
Valamint a muzulmán vallás mennyire van jelen a mindennapi életben? Esetleg melyik a szabadabb, kevésbé konzervatív?

2017. jan. 9. 21:48
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Törökországban már csak minimális látszat demokrácia van. Nem sok kell hogy kimondjuk, diktatúra. Azt hiszem nem kell részletezni miért, de írok példákat: a hatalmat egyre jobban egy kézben ( Erdogan ) központosítják, cenzúra bevezetése, tömeges bebörtönzések, állam ellenes bűncselekmény Erdoganról rosszat írni ( újságot zártak be emiatt, az újságírót pedig bebörtönözték ).

Azerbajdzsánt nem tudom.

2017. jan. 9. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Törökország már diktatúra,csak ez még a kezdeti szakasz,nem a kiteljesedett.

ez azt jelenti,hogy egyenlőre hatalom összpontosítás van,Erdogan szépen csendben tünteti el az ellenzéket és mindenkit,aki őt bírálja,legyen az újságíró vagy divattervező.

Ha ezt befejezte,akkor jön a második szakasz,amikor politikailag megdönthetetlen lesz és elkezdenek eltűnni a hangos bírálók(nyilván ők az első szakaszban katásra kerülnek/migrálnak)és marad a csendes ellenállás a konyhában,amit a kormány nyilván úgy fogy konstatálni,hogy sikeresen visszaállították a békét.

Ami a vallást illeti,Törökország jelenleg iszlámosít,ami azt jelenti,hogy az iszlámot akarja fő vallásként behozni a kereszténységet pedig kiszorítani(tökéletes példa rá,hogy idén nem lehetett karácsonyt ünnepelni)


Azerbajdzsánról nem tudok biztosan nyilatkozni,azt tudom,hogy rendszeresen bírálják a rendszerüket és amennyit régi cikkekből olvastam az elnök kb ugyanazokat a módszereket használja,amit Putyin.

Hogy ez mennyire van jelenleg kicsúcsosodva azt nem tudom.

2017. jan. 10. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
*kiiktatásra
2017. jan. 10. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

*emigrálnak.

Miért hagyok én ki betűket:"D

2017. jan. 10. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
74%
Azerbajdzsán kb. ott tart jelenleg, mint Orbán - extrém korrupció, ellenzéki sajtó ellehetetlenítése, de a legrosszabb elnyomás még(!) nem érkezett el. Törökországban már diktatúra van, ahogy a 2-es leírta. Annyi különbség még van, hogy míg Erdogan egy iszlamista, addig Aliyev a szovjet érából megszokott szekuláris vonalat viszi tovább és az iszlamistákat megfékezi - ez persze nem elég ahhoz, hogy akár csak részben fölmentse bűnei alól, de azért kis pozitívum akkor is.
2017. jan. 10. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Azerbajdzsán masszív diktatúra, sokkal durvább, mint ami mondjuk Magyarországon van.
2017. jan. 10. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Igen én is ezt hallottam, hogy Aliyev-nek jóval nagyobb személyi kultusza van mint Orbánnak. Az igaz, hogy róla már köztereket is neveztek el? Azért mi még itt bőven nem tartunk.
2017. jan. 10. 13:02
 8/11 anonim ***** válasza:
12%
Erre felé könnyen dobálóznak egyesek olyasmivel hogy diktatúra, diktátor meg hasonlók. Törökországban többpártrendszer van, 4 évente helyi és parlamenti választásokkal. Legutóbb 4 párt jutott be a parlamentbe. Erdogan pártja pedig többször is megnyerte a választásokat vagyis az emberek választották. Továbbá Erdogannak eddig semmiféle iszlamista irányultságát nem lehetett látni, legalább is ami a törvényhozást illeti. Kb annyira iszlamista mint amennyire Orbán keresztény.
2017. jan. 10. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ne mondjuk már, hogy Azerbajdzsán jobb, mint Törökország.


Azerbajdzsánban már a 2003-as választásoknál, amikor İlham először indult rögtön ellenzékiket, sajtósokat, újságírókat tartóztattak le vagy éppen vertek össze következmények nélkül.

Mind a három választás olyan szinten csalásgyanús, hogy nyugodtan lehet mondani, hogy mindegyikben volt némi csalás.


Külön poén, hogy 2013-ban egy nappal a választás előtt kikerültek az eredmények. :D

(Hát igen, bukta.)


Törökországban azért egy fokkal jobb a helyzet, egy nagyon pici fokkal, persze kérdés, hogy meddig.


A sajtószabadságról:

2017-es World Press Freedom Index

Törökország 155., Azerbajdzsán 162.

Nem sok a különbség, de van.

Azerbajdzsán alatt már csak olyan országok vannak, mint Szaúd-Arábia, Kína, Észak-Korea (180.), Kuba, Szíria, Szomália, Jemen. Tehát tényleges diktatúrák, abszolút monarchiák és polgárháborús országok.

A lista:

[link]


(Összehasonlításként Magyarország 71. és majdnem "kétszer annyira szabad" a sajtó, mint a török testvéreinknél, bár tény mi tény az utóbbi években sokat csúsztunk a listán.

Oroszország 148., tehát előttük vannak ők is.

(A listát a 3 Skandináv állam vezeti, a top 10-ből 8 európai ország)

2017. aug. 13. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Utolsó, köszönöm ezt a listát, érdekes volt. A legjobban a britek leptek meg, őket sokkal előrébb vártam. Az USA-t is, de a britek helyezése nagyobb meglepetés volt számomra. Azerbajdzsánt is előrébb vártam, meglepő, hogy pl. Kazahsztán is megelőzi (ha jól láttam).
2017. aug. 16. 16:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!