Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mongóliában miért laknak...

Mongóliában miért laknak ilyen kevesen?

Figyelt kérdés

Olvastam egy kérdést, amiben a kérdező azt kérdezte, hogy kiknek volt a legnagyobb hadereje az ókorban.

Azt írták, hogy vagy a mongoloknak, vagy a kínaiaknak, mindkét esetben 1 millió körülire becsülték.

Ezek szerint akkoriban kb. annyian lehettek a mongolok, mint a kínaiak.

Ma Mongóliában 3 millióan laknak (1960-ba 1 millióan sem voltak), Kínában lassan 1.5 milliárdan.

Mi történhetett a mongolokkal?

Az országuk ennyire élhetetlen?

Oké, hogy az átlagmagasság 1500 méter felett van, de ilyen sok országban van, ez még nem magyarázza az alacsony lélekszámot.


2017. máj. 25. 12:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem ez a szakterületem, de szerintem az az oka, hogy az ország nagy része földművelésre alkalmatlan, hegyek és sivatagok alkotják többnyire.
2017. máj. 25. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
2%
Épp a napokban beszélgettünk erről egyik ismerősömmel. Lehet hogy rájöttek arra hogy ha zsúfolt településekre szerveződnek és szaporodnak akkor "rabló mongol nyila" kerül elő és nagy népsűrűség esetén veszélyesek. De így szellősen élve, hogy minden embernek akkora terület jut hogy bejárni is képtelen, így aztán ismeretlen a szomszédháború fogalma is, ahogy a bűnözés is. A mongolok esküvőkor aranyrögöt szednek ki a folyóikból a költségekre, az összes többit ott hagyják és eszükbe sem jutna marakodni rajt. Mi is történne egy zsúfolt nagyvárosban ha kiderülne hogy a patakjukban aranyrög van? Minél nagyobb a népsűrűség, a tömeg annál jobban elhülyül és a bűnözés is egyre jobban megjelenik.
2017. máj. 25. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

1.: Szerintem mindenki erre gondol elsőnek. De akkor régen hogyan voltak ennyien???


2.: Magyarországon sem nagy a népsűrűség, mégis sokan elvannak hülyülve. Te vagy rá a legjobb példa.

2017. máj. 25. 12:50
 4/11 anonim ***** válasza:
40%

"2.: Magyarországon sem nagy a népsűrűség, mégis sokan elvannak hülyülve. Te vagy rá a legjobb példa."

Mongol szakos volt az ismerősöm aki ezt mondta és én is egyet értek vele. No de mindegy, te jobban tudod, de akkor miért írtad ki a kérdést?

2017. máj. 25. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Azért lovakat és egyéb igénytelen legelészőket ma is sokat találni arrafelé. És az általad idézett korban nagyjából azok voltak a fontos dolgok, nem az internet, BMW, vagy okostelefon. Ezen kívül, a népességük az akkori korok népességéhez képest volt csak aránylag sok, továbbá a rabló hadjárataik csapatainak elég tekintélyes részét a közben hozzájuk csatlakozó népesség alkotta. Hogy mást ne említsek, az üzbég Timur Lenk is Dzsingisz kántól eredeztette magát. Így elegánsabb volt.


A későbbiekben a változó igények szerint fejlődést a lehetőségek szabták meg. Kína egyfelől ezer éve nem akkora volt (a mai lakosság sem mind kínai, csak az asszimiláció erős), másfelől ott volt egy teljesen más alapokon nyugvó államszerkezet fejlett (korabeli) iparral. Gondolj a selyemútra, és az eurázsai világ vágyára kínai porcelán után. Ilyen Mongóliában nem volt. Aztán Kínában van sok rendkívül termékeny vidék, kiváló eltartó képességgel. Ezért a fejlődés és a népesség növekedése ott döntően gyorsabb volt. A pusztai nép soha se szapora, a városi annál inkább.

2017. máj. 25. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

1. Az ókorban és a középkorban is többen voltak a kínaiak (bár akiket ma kínaiaknak mondunk, azok nagyon sokféle nép), az hogy mekkora haderejük volt, függ a társadalmi berendezkedéstől is, feltehetőleg a kínai földművesek többségét nem sorozták be, a mongolok meg nomád/félnomád életmódot éltek, feltehetőleg arányaiban is több volt a hadra fogható ember.


2. Külső-Mongólia az önálló ország, Belső-Mongólia viszont része Kínának.


3. Sivatagos.

2017. máj. 25. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Igaz, hogy békés nép én pl szívesen odaköltöznék.

Azthiszem egy csomó, kínai, azeri, kazah stb onnan való gondolom eloszlottak

És lehet h azért mert kiélték a szántóföldeket, olaj nem lett, a bankár érzékük meg az arany otthagyás tükrében nem vmi megnyerő (habár azt erről még nem láttam videót ahogy visszadobja ami nem kell) aztán oszolj.

Különben kérdeztesd meg a Szíjjártóval az jár oda buszokat eladni..

2017. máj. 25. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Azt írták, hogy vagy a mongoloknak, vagy a kínaiaknak, mindkét esetben 1 millió körülire becsülték."


Ennek a 80%-át a behódolt népek katonái alkották. A mongol birodalom volt az eddigi történelem egyik legkiterjedtebb birodalma, így érthető, ha sok kisebb uralkodó a hatalmas Dzsingisz Kán-t szolgálta és tőle eredeztette magát. Aztán a halála után szét is esett az egész.

Az az ország mindig is egy elmaradott, fejletlen terület volt, alacsony népességgel. Mongóliát gyakorlatilag a szovjetek szedték ki a középkorból, amikor a kommunista párt a szovjetek támogatásával átvette a hatalmat Mongóliában és elkezdtek ipart telepíteni az országba. Mongólia a mai napig nincs sehol se a két szomszédjához képest, de még Kazahsztán is jóval fejlettebb nála.

2017. máj. 28. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Szerintem azért mert ott elviselhetetlen az idő télen minusz 40 fok nyáron meg plusz45 fok
2020. máj. 28. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
A kazahoknál van olaj.
2021. febr. 18. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!