Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miből állította talpra Hitler...

Miből állította talpra Hitler a német gazdaságot a háború előtt?

Figyelt kérdés
2017. jún. 11. 09:07
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
49%
Munkából.
2017. jún. 11. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
47%

"A német nemzetiszocialista állam gazdaságpolitikája


A náci mozgalom kezdetben mutatott antikapitalizmusa eredeti formájában sem törekedett a tulajdonviszonyok lényeges megváltoztatására – kivéve párton belüli „baloldal” vezetőjének, a befolyását, majd 1934-ben az életét is elvesztő Gregor Strassernek a csoportját. A „nemzetközi zsidó tőke” elleni hangzatos támadások általában a haza „produktív” tőke támogatásával kapcsolódtak össze.


Hitler hatalomra kerülése után kormánya a német nagytőkével szorosan együttműködve lépett fel az 1929-33-as nagy gazdasági világválság hatásának csillapítása, felszámolása érdekében. A teljhatalmú gazdasági vezető, Hjalmar Schacht módszerei kezdetben nem sokban különböztek az amerikai New Deal megoldásaitól. Állami megrendelésekkel, nagy építkezések, többek között az autópályák építésének beindításával – vállalva az állam nagyfokú eladósodását – keresletet teremtettek, ami felszívta a munkanélküliséget. A munkanélküliség csökkenése, megszűnése pedig megint keresletet támasztott a fogyasztási cikkek iránt, anélkül is, hogy a reálbérek növekedtek volna. Így a tőkések profitrátája nem csökkent, bevételeik pedig hatalmas mértékben megemelkedtek. A tömegek helyzete így is látványosan javult a teljes foglalkoztatottság körülményei között, a rendszer tömegtámogatása látványosan megerősödött.


A mezőgazdaság terén a még 1933 őszén elfogadott Erbhofgesetz a kis- és középparaszti birtokok védelme érdekében az elsőszülött fiúk kivételével a parasztifjúságot kizárta az örökösödésből és így a mezőgazdaságból. A teljes foglalkoztatottság azonban számukra is biztosított munkalehetőséget, de a végső megoldást a keleten meghódítandó földterületekben látták. Ez a réteg lett a Waffen-SS legnagyobb utánpótlási forrása is.


1936 után azonban már a hagyományos német iparágak vezetőinek akarata, kétkedései ellenére is folytatódott, a fegyverkezés felfuttatása révén, a gazdaság olyan átállítása, ami csillagászati államadóssághoz vezetett, és Németország számára nem csak lehetővé, hanem gazdaságilag is elkerülhetetlenné tette az idegen területek mellett a külföldi javak megszerzéséért is folytatandó rablóháború megindítását. Schacht távozott, helyébe Hermann Göring lépett a „gazdasági Führer” szerepébe. Az állam eladósodása gyorsan, a fegyverkezés egyre jobban felpörgött. Az egyik szűk keresztmetszet a nyersanyaghiány lett, amit a műanyagipar fejlesztésével, „pótanyagok” alkalmazásával igyekeztek orvosolni. A gazdaságtalanul alacsony vastartalmú ércek feldolgozására létrejött a Hermann Göring Werke. A gazdaságosság követelményeit egyre inkább figyelmen kívül hagyták, rablógazdálkodás folyt a meglévő erőforrásokkal.


A náci politika nem a mindennapi gazdasági döntésekbe avatkozott be, hanem magát az egész gazdaságot állította át olyan vágányra, ahol már az önmozgása is a politikai háborús igényeinek teljesítésére sarkallta. Hiába ismerte vagy ismerhette fel a tőkések egy része, hogy ez az út katasztrófába vezet, napi gazdasági érdekeik a helyzet elfogadását diktálták nekik."


[link]

2017. jún. 11. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
Nevezhetjük ezt lufinak amit lopással próbáltak meg orvosolni?
2017. jún. 11. 09:36
 4/21 anonim ***** válasza:
A szocializmus(függetlenül attól, hogy most éppen nemzeti e vagy sem) olyan mint a hitel, rövidtávon mindig nagyon jónak tűnik, mert sokaknak csak addig terjed a látókörük, hogy az adott pillanatban jobban élnek, abba viszont nem gondolnak bele, hogy ez iszonyatos államadóssághoz vezet, amit később ő maga, vagy éppen az utódai fognak nagyon megszívni. A szocializmus olyan csődbe viszi az országot, amihez lehet, hogy több évtized(vagy akár évszázad kell) hogy az ország talpra álljon. Emellett ugye jellemzője az ellenségkép kreálás, annyi a különbség, hogy a náci szocializmus származási alapon(pl. zsidók), a komcsi szocializmus pedig társadalmi osztály alapon(pl. gazdagok) gyárt ellenségképet.
2017. jún. 11. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
6%
Úgy tudom, az amerikai New Dealhez hasonlóan, állami beruházásokkal, építkezésekkel. Nem hiszem, hogy Hitler idióta lett volna, kénytelen volt fegyverkezni a várható háború előtt, és számíthatott is rá, hogy Németország megnyomorítói fedezik majd a költségeket. Semmi értelme nem lett volna a rendszernek, ha eladósításra épült volna ennél sokkal nagyobb patrióták voltak, a német népnek tényleg jót akartak. Értelmetlen eladósítás inkább nálunk van a nagyszerű demokráciában, értelmetlenül emeleték fel 80%-ra az államadósságot, úgy, hogy nem tettek semmi értelmeset a felvett hitelekkel.
2017. jún. 11. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:

"Semmi értelme nem lett volna a rendszernek, ha eladósításra épült volna ennél sokkal nagyobb patrióták voltak, a német népnek tényleg jót akartak. "


Márpedig pontosan eladósodásra épült Hitler "gazdaságpolitikája". 1933 és 1939 között majdnem megnégyszereződött a német adósságállomány.

2017. jún. 11. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
eladósítás fegyvergyártás miatt, majd a környező országok kirablására épülő megoldási terv?
2017. jún. 11. 11:14
 8/21 anonim ***** válasza:
29%

ma 11:14


Pontosan.

2017. jún. 11. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
bár nem forditva volt? a padlón levő ország talpraállitási terve a környező országok, de elsősorban a kelet kirablása, amihez fegyver kellett amit hitelekből csináltak? a fegyvergyártás mellékterméke pedig a jólét? hisz a munkahelyteremtés jóléthez vezet. a békés autópálya építés pedig szintén háborús terv hisz az ellátási útvonal egy háborúban ugyanolyan fontos mint maguk a fegyverek. hisz azon viszik a fegyvert. de az autópálya építéssel nagyon jól lehet a békés termelést hazudni. szóval amikor a német gazdaság talpra állt az valójában egy lufi volt mert hitelekből zajlott, a jólétnek nem voltak gazdasági alapjai, mert eladósodás volt, ellenben ha a gyártott fegyverekkel győztek volna akkor realizálni lehetett volna. csak ez utóbbi nem jött be. hogy miért nem az már egy másik vita, hogy Oroszországgal szemben nyerhetett volna e Hitler ha nem követ el annyi hibát vagy akármilyen jól csinálta volna mindenképp bukás lett volna max később De ez szerintem örök vita lesz mert mi lett volna ha helyzeteket nem lehet megválaszolni max. tippelni lehet, hinni ebben abban esetleg modellezni de egyik se igazolható.
2017. jún. 11. 12:19
 10/21 anonim ***** válasza:
25%

Hitler eredeti terve (a Lebensraum) az valójában Ausztria és leginkább a fejlett Csehország megszerzését jelentette. Nem Oroszországot és nem Lengyelországot.


A szudétaválság mögött sem a szudétanémetek megsegítése állt (azok jobban és szabadabban éltek másodrendű állampolgárként is Csehszlovákiában, mint a németek a náci Németországban), hanem az akkor Európa legfejlettebb államának számító Csehország megszállása és gazdasági kifosztása.

2017. jún. 11. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!