Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért nem tudunk Trianon...

Miért nem tudunk Trianon ügyében racionálisan dönteni?

Figyelt kérdés

Trianon kapcsán mindenki magyarkodik, követeli vissza a területeke stb. De miért nem lehet mindezen történelmi sérelmeket magunk mögött hagyni? Miért van szükség erre az állandó gyűlöletkeltésre, ami Magyarország és a szomszédos országok között megy?


Miért ne lehetne egyszerűen tárgyalni, és pl. Erdély autonómiáját tárgyalással elérni? Erre mindenki azt mondja persze, hogy de hát a román kormány nem együttműködő stb. De ha ők nem azok, akkor nekünk is gyerekes gyűlölködőknek kell lennünk?



2017. aug. 27. 15:17
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
90%

" igazából passzívan állok hozzá ezen dolgokhoz."


A "magyarkodáshoz" nem úgy tűnik....

2017. aug. 27. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:
7%
21: a múltbéli történésekhez állok passzívan.
2017. aug. 27. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:
82%

„Ha jól tudom, Trianon senkinek nem került az ÉLETÉBE.”

Rosszul tudod.


Sokan földönfutók lettek, menekülniük kellett egykori lakhelyükről. Vajon hányan haltak meg közülük ennek következményeként? Hány család élete ment tönkre? Hányan őrültek bele, vagy haltak meg a depresszió következményeként, lettek öngyilkosok? Hányan lettek rákosok, kaptak infarktust vagy stroke-ot a stressz miatt? Hányan haltak éhen? Attól, hogy nincs olyan jól dokumentálva, mivel trianon mint a halál okozója nem közvetlen hanem közvetett, attól még itt is minimum százezrekről van szó.


Akik maradtak a lakhelyükön, azok közül meg sokakat a lakosságcsere során űztek el később (75 ezer ember), vagy épp 1944-ben mészároltak le a „délvidéki vérengzések” (több, mint 100 ezer ember) során, ez szintén trianon következménye.

[link]

[link]


Vagy beszélhetnénk arról is, hogy pl. eleve népirtások hatására változott meg drasztikusan Dél-Erdély összetétele, ami meg trianon okaihoz járult hozzá.

[link]


Ezekről pl. méltatlanul minimális mértékben szoktak csak megemlékezni.


***


Nem szeretem a „trianon vs. holokauszt” összehasonlítását, több okból sem:

1. A holokausztról általában mint világtörténelmi eseményről szoktak megemlékezni (pedig itt is ki lehetne emelni ennek magyar vonatkozásait is), trianonról meg általában mint magyar vonatkozású eseményről (holott milliók élete ment tönkre más országokban is az igazságtalan békediktátumok miatt, és ez később minimum százezrek halálához vezetett). Mindkettő tragikus, és mindkettőnek rengeteg áldozata volt.


2. A holokauszt népirtás. Nem csinálható vissza, mivel áldozatai örökre meghaltak (hasonlóan az örmény népirtás, az erdélyi népirtás vagy a délvidéki vérengzés áldozataihoz). Ezzel szemben a határokat bármikor újra lehetne rajzolni, az elnyomottak helyzetét bármikor lehetne javítani, Erdély bármikor autonómiát kaphatna. Tehát trianon abból a szempontból aktuálisabb, hogy számos következményét ma sem lenne késő megszüntetni, a holokauszt áldozataival kapcsolatban (hasonlóan a többi népirtáshoz) azonban a leszármazottak anyagi kárpótlásán kívül más lehetőség már nincs.


3. Zárójelben jegyzem meg, hogy Hitler hatalomra jutása és a holokauszt is nagy valószínűséggel az első világháborút lezáró diktátumok (ha úgy tetszik, „trianon”) következménye. Csak erről is hajlamosak megfeledkezni azok, akik nem látják az összefüggéseket.


***


Nekem pl. a családom egy része a Vajdaságban élt, akiket aztán 1944-ben nemes egyszerűséggel belelőttek az árokba. Az oka egyszerű volt: magyarok voltak. A gazdátlanul maradt földbirtokokat eztán hazsnosították. MÁIG zajlanak a perek, amelyek végén elvileg a szerb állam majd kárpótolja az áldozatok leszármazottait. MÁIG élnek magyarok a határokon túl, akikre minimum „csúnyán néznek”, ha a buszon magyarul kezdenek el beszélni. Nálunk ellenben senki sem törődik azzal, ha valaki a buszon szlovákul vagy románul beszél. Tehát trianon máig is aktuális, mivel ma is vannak JÓVÁTEHETŐ következményei.


Lehet, hogy ti (kérdező, hetherola) nem látjátok ezeket (mert valósznűleg nem is akarjátok), ez a ti dolgotok. De vegyétek észre, hogy éppen TI vagytok azok, akik gyűlölködnek és kollektíven beskatulyáztok embereket (pl. „mindenki magyarkodik”, meg „akiket nem foglalkoztat annyira a Trianon, a "vérmagyarok" rögtön hazaárulónak titulálják”). Közben pl. itt sem tett senki semmi ilyesmit, de ti már előre kinyilatkoztajátok, hogy „mindig” ez van... Meg nem látjátok, hogy amit múltnak gondoltok, annak a jelenre is hatásai vannak, és ezekre megnyugtató megoldást kellene találni, a jövő érdekében. Olyanok vagytok, mintha az egész történelemből csak a jelen kicsi szeletét látnátok, nem foglalkozva sem a jelen helyzet előzményeivel, sem a múlt eseményeinek jelenre való következményeivel. Így a jövőbe sem lehet nézni, mivel így azt sem látjátok, hogy a jelen eseményeinek milyen hatása lesz a jövőre.

2017. aug. 27. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
5%
23: Itt nem is, de más fórumokon előfordult már a megemlített "vérmagyarok hazaárulónak hívnak ha..."-ra jellemző emberek válaszai. Én átlátom a Trianon előzményeit/következményeit stb csak nem foglalkozok vele különösképpen, ennyi az egész. Ez a kérdés pont jól jött hogy valahova leírjam amit gondolok erről a helyzetről, mindössze ennyi.
2017. aug. 27. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
92%
Kérdező; A HOLOKAUSZT meg sem történt volna, ha a gazdag amerikai zsidóság áldozott volna a pénzéből az európai zsidókra. DE nem akart.
2017. aug. 28. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
87%

Azt bírom azért ahogy ti "értelmiségi" ballerek állandóan hisztiztek, hogy a "mélymagyarok" mindig trianon miatt sírnak, holott a hozzátok hasonlóak foglalkoznak vele mindig.

Hát nem vagytok röhejesek?


Közben semmi közötök a témához, és inkább mennétek migrács-simogatni... :)

2017. aug. 28. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
26: ismét csak mondom hogy én NEM foglalkozok a témával, csak jól jött ez a kérdés hogy elmondjam a véleményem. Ennyi erővel te sem érted ezt meg... na és most már a migránsokat is feltétlen fel kellett hozni, igaz? Ú, de nagy marha voltam hogy hozzászóltam ehhez a kérdéshez... már belátom :)
2017. aug. 28. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
Óh, igen megemlítettem hogy "más fórumokon" gondolom ebből gondoltad h foglalkozom a témával... nem, csak annyi hogy egyszerűen ha YouTube-n megnézem akármelyik népszerű magyar videó kommentszekcióját van mindig 1-2 ember aki megemlegeti, hogy a románok dislike-olták a videót, és rögtön kezdődik az Erdély a mienk volt, ők csak élősködnek stb... veszekedések a kommentekbe. Még ha nem is érdekel a téma mindig belebotlok valami ilyesmibe.
2017. aug. 28. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 A kérdező kommentje:

#23


Köszönöm a választ.


Belátom, tévesen és sértően fogalmaztam. Igen, Trianon negatív hatását nem lehet lebecsülni. Jól leírtad a békediktátum következményeit, amit eddig én ugyan tudtam, de tudatosan nem gondoltam bele.


"Ezekről pl. méltatlanul minimális mértékben szoktak csak megemlékezni."


Itt én azt mondanám, hogy én abszolút amellett vagyok, hogy emlékezzünk erre a tragédiára. A kérdésem alapján lehet, hogy más jött le, de én ELISMEREM Trianon tragédia voltát. A megemlékezésekről... hát, nem tudom. Mindenki emlegeti, hogy a holokauszt mennyire túltematizált Trianonhoz képest, de én ezt nem igazán vettem észre. Iskolás koromból pl. emlékszem a nemrég bevezetett Nemzeti Összetartozás Napjára, ami alkalmából külön iskolai műsor is volt, kb. olyan, mint ami '48 ill. '56 alkalmából volt. Ilyenre nem emlékszem a holokauszt kapcsán. Most hogy belegondolok, nem is emlékszem arra, hogy a holokausztot megünnepeltük volna

az iskolában (de valószínű, hogy rosszul emlékszem).


A Trianon-holokauszt összehasonlításról:


1) Abban alapvetően egyetértek, hogy a kettőt hasonlítgatni értelmetlen, bár megjegyezném, hogy a holokausztot nem én dobtam be. Trianonról volt szó.


2) Én értem, mit szenvedtek el az emberek Trianon kapcsán, és sajnálom is őket. De mégis, ha választanom kéne aközött, hogy megölnek ill. hogy egy idegen ország

területére kerülök egyik napról a másikra, akkor mégis a másodikat választanám. Persze, ahogy mondtad, valószínűleg így is rengeteg szenvedés várna rám, de azért az életben meg van a lehetőséged legalább, hogy a

sorsodat jobbra fordítsd. Csak ennyit akartam mondani.


3) Az általad felsorolt pontokról:


1. Egyetértek, mind Trianon, mind a holokauszt tragikus

események voltak, rengeteg ember szenvedését okozva. Egyébként szerintem is ki lehet emelni a holokauszt kapcsán a magyar vonatkozást, de szerintem ez ma is ki van emelve. Hiszen gyakran mondogatják, hogy miért csak a holokausztról esik szó, lehetne megemlékezni pl. az örmény népirtás áldozatairól. Holott pont azért emlékezünk meg mi, magyarok a holokausztról, mert van magyar vonatkozása. Ugyanúgy, ahogy mi sem emlékezünk meg a skót függetlenségi küzdelmekről, csak '48-ról. Trianon nemzetközi vonatkozásai... igen, itt is egyetértek, de ezzel az érveléseddel itt engem igazolsz. Hiszen pont azt kritizáltam, hogy rengetegen nem képesek perspektívában szemlélni Trianont, az állandó siránkozás akadályoz meg minket (részben), hogy Trianon nemzetközi vonatkozásait észrevegyük. Bár az tény, hogy egyértelműen mi szenvedtük meg Trianont a legjobban.


2. Abban is igazad van, hogy Trianonnal kapcsolatban ma is vannak problémák, míg a holokausztot nem lehet visszacsinálni. AZONBAN! Itt ezt írod: "Ezzel szemben a határokat bármikor újra lehetne rajzolni [...]". Na pont ezt kritizáltam. Ez NEM fog megtörténni. Te magad ismerted el, hogy a székely autonómiának sincs igazából aktuálpolitikai realitása. Ha már annak sincs, akkor szerinted a határokat milyen eséllyel igazítják ki? Erre semmi esély, békésen nem tudjuk ezeket a területeket visszaszerezni, nincs is értelme, ennek hangoztatása csak rontaná a kapcsolatunkat a szomszédos országokkal. Pont erről beszéltem a kérdésemben: ne gyűlölködjünk, KÖZELEDJÜNK egymáshoz, és ILYEN SZEMPONTBÓL hagyjuk magunk mögött a sérelmeinket. CSAKIS így lehet az elnyomottakért ill. autonómiáért harcolni.


3. Ezt a pontodat is értem, nincs kifogásom ellene, fontos tudatosítani, mihez vezetett a "békeszerződés".


Sajnálom, ami a családoddal történt. Pont az ilyen szörnyűségek miatti igazságtételt lehetne konstruktívan előmozdítani, és én ennyit javasoltam.


"De vegyétek észre, hogy éppen TI vagytok azok, akik gyűlölködnek és kollektíven beskatulyáztok embereket (pl. „mindenki magyarkodik”, meg „akiket nem foglalkoztat annyira a Trianon, a "vérmagyarok" rögtön hazaárulónak titulálják”). Közben pl. itt sem tett senki semmi ilyesmit, de ti már előre kinyilatkoztajátok, hogy „mindig” ez van... Meg nem látjátok, hogy amit múltnak gondoltok, annak a jelenre is hatásai vannak, és ezekre megnyugtató megoldást kellene találni, a jövő érdekében. Olyanok vagytok, mintha az egész történelemből csak a jelen kicsi szeletét látnátok, nem foglalkozva sem a jelen helyzet előzményeivel, sem a múlt eseményeinek jelenre való következményeivel. Így a jövőbe sem lehet nézni, mivel így azt sem látjátok, hogy a jelen eseményeinek milyen hatása lesz a jövőre."


A szóhasználat miatt elnézést kérek.

2017. aug. 28. 15:19
 30/30 anonim ***** válasza:

Kérdező.

A jelenben élj.ami 100 éve volt az 100 éve volt.Eggyébként arra a kérdésre hogy miért nem tessék elolvasni a Párizsi-békeszerződést ami szentesitette Trianont.

2018. máj. 9. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!