Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért erőltetik még Ciprus...

Miért erőltetik még Ciprus újraegyesítését?

Figyelt kérdés

Lassan már 50 éve lesz, hogy a sziget gyakorlatilag kettészakadt egy görög és egy török államra. A két nép hagyományosan rosszban van, ellenségesek.


Szerbia-Koszovó esetében az európai vezetők nagyobb része már 8 év különállás után belátta, hogy a multikulturalizmus megbukott és kár lenne nagyon erőltetni a szerbek és az albánok együttélését egy közös országban, hosszabb távon a kétállamos megoldás szolgálhatja inkább a stabilitást. Palesztina esetében is hasonló álláspontra jutott a nemzetközösség nagyobb része és a felosztást támogatták, támogatják a zsidók és az arabok között. Szudánt is inkább felosztották az északi arab, muszlim és a déli fekete, keresztény Szudánra, ezt az egész nemzetközösség támogatta.



2017. szept. 9. 18:42
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ki erőlteti? Én nem látok semmiféle erőlködést. Le sem sz*rrják. Egyedül az uniós csatlakozáskor merült fel hogy egyesüljenek, aztán ezt el is vetették gyorsan.
2017. szept. 9. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Ciprus azért szakadt ketté, mert az északi részét Törökország erőszakkal megszállta, és kiűzte onnan a görögöket. Az Észa-Ciprusi Török Köztársaságot Törökországon kívül a világ egyetlen országa sem ismeri el. Tehát a világ többi országa számára Ciprus egy egységes ország, melynek egy része jelenleg idegen megszállás alatt van.
2017. szept. 9. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Azért Ciprus és Szudán kicsit más történet.

Ciprus egy kis területű sziget, aminek mar a felossztása sem volt egyszerű, és eleve csak ideiglenesen hüzták meg azt a vonalat ami jelenleg határként szolgál. A lényeg, hogy mikor a törökök megszállták a a sziget északi részét akkor az ott élő görögök, mindenüket maguk mögött hagyva elmenekültek, na ezeknek a görögöknek mind a mai napig ott vannak a házaik, a törökök sokszor kisajátittoták ezeket a házakat, vagy esetleg valami nevetséges összeget felajánlottak a tulajnak kárpótlásért. Ezen kívül a török részt egyedül Törökorszá, ismeri el független államként, de rajta kívül még Azerbajdzsán sem, így az a rész embargó alatt van, azaz egyetlen nemzetközi cég sincs jelen az országban, ami meg is látszik az áru választékon pl.

A török oldal nem tudna túlélni ha a török állam nem tartaná életben, a törökök pedig eleinte csak beavatkozni mentek, hogy kegállitsák a frissen hatalomra került görög nacionalistákat, csak végül "államot alapítottak" a tárgyalások már azóta tartanak arröl, hogy esetleg újraegyesüljenek, bár soha semmire nem jutottak még, szóval annak azért kicsi aznesélye, hogy valaha lesz belőle valami.....

2017. szept. 10. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
31%

Általában se, de a konkrétan emlegetett példák véletlenül se hozhatók egy kalap alá. Ciprus egy kétnemzetiségű sziget, önálló normálisan működő ország volt nagyon régtől. Egy állam önkényesen megszállta egyik részét, mesterségesen szétválasztva és az átjárást majdnem lehetetlenné téve. A beavatkozás gyakorlatilag hadüzenettel lehetséges, ami háború. Senkinek se hiányzik. Másképp meg nem megy.


Koszovó egy 100 éve mesterségesen létrehozott ország része, az ország szétesése abnormálisan történt, itt a fellépés (megfelelő módon) nem háború. Palesztína önálló állam volt, a területet az ENSZ égisze alatt osztották fel a zsidók és palesztinok között (méghozzá történelmi hagyományok szerint). Hogy ma nem úgy van, szintén egy állam hadüzenet nélküli lerohanása következménye. Csak itt a másik fél azóta is harcol az önkényes területfoglalás ellen. Szudán ismét egy más eset, az eredetileg egy legális önálló állam volt, amely úgy döntött, kettészakad. Ezt elismerték.

2017. szept. 10. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Ciprus 1960-ig Brit gyarmat volt. Onnan, hogy független lett, egyből nagy feszültség keletkezett a görög és török fél között, azért, mert a görögök szerettek volna egyesülni Görögországgal, a törökök meg ezt értelemszerűen nem akarták, mikor alig másfél évtizeddel a függetlenség kikiáltása után a törökök megszálták az északi részt akkor is az volt az indokok, hogy megakadályozzák az újonna hatalomra került ciprusi kormánynak azon szádékát, hogy csatlakozzanak Görögországhoz. 1960 és 1974 között volt csak Ciprus önálló és területileg egységes, de ezen idő alatt is sok etnikai konfliktus volt, mind a törökök mind a görögök rendelkeztek saját milíciákkal, azaz az a rövid idő sem volt egyeltalán békés.
2017. szept. 10. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Koszovó meg csak 9 éve létezik, valószínűleg Macedoniára gondoltál...
2017. szept. 10. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Koszovót az 1999-es háborúban szakították el Szerbiától, a függetlenséget 2008-ban kiáltották ki.

Észak-Ciprust 1974-ben szakították el Ciprustól, a függetlenséget 1983-ban kiáltották ki.

Különbség, hogy Koszovó függetlenségét a legtöbb európai ország elismerte, Észak-Ciprust csak Törökország.

Másik fontos különbség, hogy Koszovó mindenféle együttműködést elutasít Belgráddal, ragaszkodik a teljes függetlenséghez, míg Észak-Ciprus ma már sokkal kompromisszumkészebb, hajlandó lemondani a függetlenségről (a törökök a 2004-es népszavazáson is az újraegyesülésre szavaztak). Most inkább a görögök akadályozzák az újraegyesülést, mivel félnek a török befolyástól és hogy az újraegyesülés után beáramlanak a törökök a ciprus görög részébe. Hasonlóan, mint ahogy Szerbia is szeretné visszakapni Koszovót, de valójában tartanak az albánoktól, nem szeretnék őket.

2017. szept. 10. 18:43
 8/8 anonim ***** válasza:
85%

"Palesztína önálló állam volt, a területet az ENSZ égisze alatt osztották fel a zsidók és palesztinok között (méghozzá történelmi hagyományok szerint). Hogy ma nem úgy van, szintén egy állam hadüzenet nélküli lerohanása következménye. "


Mikor is volt Palesztína önálló állam?

És melyik államot is rohanták le hadüzenet nélkül, és kik is? (A 48-49es haborurol beszelsz, ahol Egyiptom elfoglalta Gazat Transzjordania meg Ciszjordaniat? Vagy a 67esrol, ami ugy kezdodott, h az egyiptomiak Izrael megsemmisitesere osszehivtak az arab koaliciot, es a fegyverszunetet felrugva lezartak a Tiran-szoros meg az ENSZ bekefenntartokat kipatancsolva bevonultak a demilitarizalt ovezetbe?)


Kicsit alternatív történelem szagot érzek.

2017. okt. 1. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!