Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Románia és Moldova egyesülése...

Románia és Moldova egyesülése mennyire reális manapság?

Figyelt kérdés

2018. aug. 2. 19:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
94%

Nehéz megmondani, most elég valószínűtlennek tűnik. Elvileg Románia hajlik a dologra, Moldova jelenleg nem tervezi az egyesülést. A nagyhatalmak sem támogatják.


De a dolog szerintem képlékeny és a politika gyorsan változhat, történnek meglepetések. Néhány évvel a bekövetkezte előtt az NDK csatlakozása az NSZK-hoz vagy a Krími Köztársaság csatlakozása az Oroszországi Föderációhoz még valószínűtlenebbnek tűnt, nem számított rá szinte senki, hogy ez bekövetkezik.

2018. aug. 2. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
64%
Semennyire.
2018. aug. 2. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim válasza:
Abszolút nem reális, mert hol ez, hol az az adóparadicsom.
2018. aug. 2. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt nincs is igazi politikai törekvés egyik oldalon sem, csak néhány nagyotmondó román politikus nagy szavakat durrogtat a szavazoknak.


Másrészt társadalmi törekvés sincs esetleg a Román oldalon, nemzeti erzelmű csoportok akarnak amolyan nagy-romaniat de ez nem jelentős hangjai a társadalomnak.

Román-moldáv történelmi ellentét is ugyanúgy létezik, mint román-magyar. A közös nyelv ellenére is....

Szóval a válasz egyaltalan nem reális az egyesülés a közeljövőben.

2018. aug. 3. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

A Dnyeszteren túli Köztársaság és a Gagauz Autonóm Terület nem kérnek Romániából, mert tudják milyen szemetek az erdélyi magyarokkal is. Ők biztos, hogy sohasem lesznek Románia részei.


Románia pedig nem mer erőszakoskodni, mert tudja, hogy esetleg az orosz haderővel találja magát szembe.

2018. aug. 3. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
47%
Gondolom, Moldova büszke arra, hogy önálló, ahogy mondjuk anno Erdély is az volt, vagy Ausztria (Németországtól). De úgy tudom, Moldovában is ugyanolyan románok élnek. Ezért érthető, hogy Románia meg inkább egyesülni akar.
2018. aug. 3. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Azért irreális, mert Moldovát az oroszok ugyanúgy destabilizálták, mint Ukrajnát, már sokkal-sokkal korábban, csak az valamiért nem okozott ekkora közfelháborodást.


Az oroszok ugyanazt a receptet használták már évtizedekkel Ukrajna előtt: létrehoztak egy aprócska szakadár államot Moldávia keleti részén (Transznyisztriát), amely állam az államban, és amely által hosszú időre ellehetetlenítették Moldávia EU- és NATO-csatlakozását, transzatlanti és európai integrációját, nem utolsósorban a Romániával való egyesülésének lehetőségét is.


Az EU és a NATO alapokmánya is kimondja, hogy nem vesznek fel tagjaik közé olyan államokat, amelyeknek a területén a csatlakozási kérelmük pillanatában háború vagy polgárháború dúl, amelynek területe nem egységes, amelynek területén szakadár állam létezik, stb.


Az oroszok tehát évtizedek óta ezt a stratégiát nyomatják: az EU-hoz vagy a NATO-hoz, esetleg más országokhoz csatlakozni kívánó posztszovjet utódállamok területén létrehoznak egy szakadár államot az ott élő orosz kisebbséget felhasználva, és így az adott ország patthelyzetbe kerül, nem tud csatlakozni, hacsak le nem mond önként a vitatott területeiről (ez nyilván nagyon nehezen meghozható döntés).


Mivel Moldávia nem mond le Transznyisztriáról, sem az EU-hoz, sem a NATO-hoz nem tud csatlakozni, de Romániával sem tud egyesülni. Még egy erről szóló érvényes népszavazást sem lehetne kiírni az ország egész területén, mivel a szakadár állam területén a moldáv hatóságoknak nincs hatalmuk.


Az sem volna világos, hogy ha Moldva a csatlakozás mellett döntene, a vitatott területek nélkül, vagy azokkal együtt csatlakozna.


Romániának, mint stabil EU- és NATO-tagállamnak nem érdeke nyakába venni egy kétesélyes nyílt fegyveres konfliktust az oroszokkal a szakadár területek annektálásáért, Moldáviának pedig nem érdeke lemondani ezekről, önként elfogadva és szentesítve saját szuverenitásának és területi egységének megsértését.


Így hát patt helyzet van, egyesülésről egyelőre szó sem lehet.

2018. aug. 3. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Egyébként a magyaroknak nem is volna olyan rossz egy ilyen egyesülés, mert bár az országban több román lenne és csökkenne a magyarok aránya, de összességében erős kisebbségekkel gazdagodna az ország a csatlakozó területek orosz és ukrán népessége révén, amelyekkel összefogva jelentős kisebbségi jogokat harcolhatnának ki. A csatlakozáshoz elengedhetetlen alkotmánymódosítás pedig akár a területi autonómia lehetőségét is megnyithatná...
2018. aug. 3. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
57%

autonomia csak akkor lesz romániába, amikor az EU azt mondja. Maguktól nem lesz alkotmánymódosítás, stb.

Mint ahogy maguktól nem egyesülnek Moldovával sem.

Ezek a balkáni országok inkább szakadoznak szét, nem hogy egyesülnek.

Itt lassan az a kérdés, Moldova nem szakad-e még két részre, Nem az hogy egyesül-e.

2018. aug. 3. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Moldovában a lakosságnak kb a negyede támogatná az ötletet, a többség viszont hallani sem akar róla. Romániában kicsivel több, mint a lakosság fele támogatná, tehát ott sem nyert abszolút többséget az ötlet.

Moldovában az emberek többsége moldávnak és nem románnak tartja magát, ez azért lényeges különbség. Ráadásul jobban szimpatizálnak Oroszországgal és az Eurázsiai Unióval, mint az EU-val. Példának okáért Kisinyovból naponta indul közvetlen vonat Moszkvába, míg Bukarestbe hetente 1-2-szer aztán szevasz. Annyira azért Romániának sem kell Moldova, pontosan azért, mert Moldova ultra szegény és problémás.


Románia konkrétan semmit sem nyerne a területen kívül az egyesüléssel, gazdaságilag viszont iszonyatosan megsínylenék. Pontosan emiatt az egyesülés, ha valaha be is következik, az nem a közeljövőben lesz.

2018. aug. 4. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!