Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az USA-ban miért van nagy...

Jeffrey Spender kérdése:

Az USA-ban miért van nagy hagyománya és elterjedtsége a fundamentalista keresztény szektáknak?

Figyelt kérdés
2018. dec. 10. 16:44
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Mert eleve sok fundamentalista keresztyén azért ment ki Amerikába mert Európában nem volt kellően biztosítva a vallásszabadság számára.
2018. dec. 10. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem egészen van ez így, hiszen az első világháborút követő időszakban az USA gyakorlatilag vallástalanná vált, annyira lecsökkent az aktív vallásosak száma, csak szokásból jártak páran templomba, ha járt egyáltalán valaki.

A második világháború idején kezdődött a vallásos propaganda és ezt követően a hidegháború korszakában fokozódott fel az ateista Szovjetunió ellenében rendkívüli módon és nyilván a törekvés a konzervatív felekezetek felé tendálás volt, de mivel a demokrácia és a vallásszabadság érvényesülését hagyták, a fő dolog az volt, hogy ne ateista legyen a lakosság, aminek egyúttal vörös színezete lett, így a különféle népcsoportok vallási törekvéseit is támogatták, a négerek, a mexikóiak, meg bármilyen nép bármilyen vallását, de főleg a keresztény jellegűeket.

A hindu, muszlim, vagy a keleti, pl. a Krishnás vallások sem lettek semmilyen módon elnyomva, valósággal átestek a ló másik oldalára, így ezek a fundamentalista vallások is jelentős szerepet kaptak.

Az újra megszerveződő nagy Egyházak kezdetben nem voltak abban a helyzetben, hogy jelentősen korlátozhassák ezek kialakulását, később meg szokássá vált a tolerancia, amit a jelen levő vallási kisebbségek, mint például a zsidók is szorgalmaztak, hiszen az ő vallási szabadságuk is ettől függött.

Talán van köze a bevándorló ősök hagyományaihoz is, hogy milyen felekezetek éledtek fel újra, de csak a magja lehetett meg ezeknek, padláson porosodó Bibliák és keresztek formájában, viszont az sokat számított a latban, hogy melyik felekezet volt az amelyik hagyományosan elterjedt volt korábban a térségben, például katolikus, vagy protestáns volt e, mert ezek valamelyik változata terjedhetett el, létrehozva azon vallási irányzat minden skáláját az adott környezetben.

A német, brit bevándorlók lakta részeken inkább protestáns jellegű, az olaszok, írek pedig a katolikus változatok felújításában közreműködtek, illetve az írek inkább vegyesen, a négerek meg a maguk sajátos keresztény liturgiáikat részesítették előnybe.

Ezért szabadabbak a hagyományos nagy keresztény egyházak rítusai is az USAban, mert erre van igény.

2018. dec. 11. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

#2


Van igazságalapja annak amit írsz, de nem teljesen igaz. Közel sem igaz pl. hogy az USA gyakorlatilag vallástalan volt, kb. így nézett ki a dolog:

[link]


Illetve az igaz hogy államilag is támogatták a vallás megerősödését (pl. a "Pledge of Allegiancebe" betoldották hogy "under God", vagy hogy Eisenhower elnök elnöksége alatt megkeresztelkedett), de azért nem az államon múlott a dolog...

2018. dec. 11. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Ha az első világháborútól néznéd a grafikont, akkor láthatnád, hogy annak végétől szinte a nulláról indulna.

Azt jeleztem, hogy a 2. világháborús években már jelentősen nőtt a vallásosak arányszáma, annak végén már bizony sokan templomba járók voltak, a grafikonod innen indul és bizonyítja azt, amit a továbbiakban írtam.

2018. dec. 11. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Nem találtam olyan grafikont sajnos, pedig (nem kötekedésből hanem tényleg) érdekelne hogy hogy is volt ez.
2018. dec. 11. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Leírtam, miképpen volt, arra nem emlékszem, mikor volt a mélypont, talán a húszas években, de ez már nem bizonyos, mert lehet, hogy közvetlenül az első világháború után.

A másodikig volt emelkedés, főleg az olasz bevándorlók miatt, de összességében elég csekély mértékben és a háború következtében erőltetett vallási propaganda miatt volt komolyabb növekedés a vallásosak számában, de a nagy ugrás a hidegháború következménye.

2018. dec. 11. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Solkim válasza:
51%
A kérdésből elég nehezen értelmezhető a "fundamentalista" és a "szekta" kitétel. Fundamentalista alatt érthetjük az összes olyan felekezetet, amely mondjuk társadalmi kérdésekben nem tolódott annyira balra, mint a németországi evangélikus fősodor. De érthetünk mást is. Először ezt kellene definiálni. A "szekta" kifejezés pedig egyszerre sértő és szintén teljességgel meghatározhatatlan kifejezés. Ha úgy nézem, a kereszténység egy zsidó szekta. Ráadásul amerikában sokáig a katolikusok tűntek szektának a protestáns többség jelentős részének szemében (szerzetesek: csuhás, eltakart arcú emberek homályos folyosókon járkálva kántálnak + gyertyák és füstölők = tisztára egy ijesztő szektának tűnik annak, aki ennyit ismer belőle). Nem véletlen, hogy az egy szem Kennedyn kívül nem volt még katolikus elnöke az országnak. Mindezek mellett az egyik válasz a kérdésre az, hogy Amerika szabad ország, sok különböző állam szövetsége. Nincs egyetlen vagy néhány államilag szponzorált egyháza, amelyeket a többiek rovására előnyben részesítenének a központi költségvetésből és a törvényekben. Egy másik ok a "vadnyugat" betelepítésében keresendő: nem volt olyan nagy egyház, amely szervezetileg ott tudott volna lenni mindenhol, ahol spirituális igény jelentkezett. És főleg nem volt olyan egyház, amelyik egy kiépített egyházi szervezeten és az állami szervekre támaszkodva kikövetelhette volna a saját monopóliumát, ahogy az Magyarországon és általában Európában történt. Így aztán mindenütt megjelentek a helyi, független gyülekezetek, ahol igény volt rá. Márpedig igény az volt. Az Európában nagynak számító egyházak Amerikában versenyre kényszerültek a hívekért. Vannak még okok, de én ezt a kettőt emelném ki.
2018. dec. 13. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Mert a fenntartói a kezdetektől fogva a zsarolás és a manipuláció eszközének (boszorkányperek, eretnekségi vádak, "vademberekkel" és indiánokkal való riogatás...), illetve pénzszivattyúnak, pénzporszívónak használják.
2018. dec. 17. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!