Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hogyhogy a fejlett nyugaton...

Hogyhogy a fejlett nyugaton oly sok helyen még mindig monarchia van?

Figyelt kérdés
2019. jan. 31. 22:22
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Mondj olyan nyugati monarchiát, ahol az uralkodó nem protokolláris szerepet tölt be, hanem aktívan tevékenykedik a politikai életedben.
2019. jan. 31. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem az a lényeg hogy minek nevezik, hanem hogy hogy müködik.
2019. jan. 31. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A jólét és az állami berendezkedés nem függ össze, csak a hozzád hasonló, egysíkú gondolkozásmódú embereknél.


Egyébként meg az elsőnek van igaza: Európában mindenhol protokolláris szerepe van az uralkodónak. Ez alól a kivétel a Vatikán, de még ott sem koronázzák már meg a pápát.

2019. jan. 31. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
67%
Inkább itt is lenne egy protokolláris jelképes király, mint egy meg nem koronázott diktátor...
2019. jan. 31. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%
Nyugaton tudják, hogy az államforma nem igazán számít abban, hogy hogy élnek ott az emberek, vagy hogy mennyire jó az adott ország gazdasága. Az embereken és a vezetésen múlik az egész. Nálunk akármi is lehetne, az emberek többsége minden rendszerben elégedetlen rabszolga lenne, mint most.
2019. febr. 1. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Azokban az országokban van még monarchia, ahol sikerült elkerülni a nagy társadalmi robbanásokat, feszültségeket. Például Nagy-Britannia, ahol több mint 300 éve nem volt forradalom, vagy a skandináv országok. Itt a modernizáció republikanizmus nélkül is lement.


Illetve olyan országokban, mint Spanyolország, ahol a monarchia összefonódott az ország demokratizálódási és modernizációs folyamataival. (A Franco-éra után.)


Az államformán nem sok minden múlik. Az USA például olyan köztársaság, ahol nincs közvetlen választás (elektorokat választanak) és ahol egy ember az állam, a kormány és a hadsereg feje. Illetve a nyugati monarchiákban az uralkodó, mint politikai pártoktól független államfő, fontos kiegyensúlyozó és moderátor szerepet visz, főleg politikai válságok és kulcskérdések esetén. (Nagy-Britannia részvételét az iraki háborúban II. Erzsébet vétózta meg.)


A dolog a fékeken és az ellensúlyokon múlik. Ez ilyen franciás mánia, hogy akkor lesz jó a rendszer, ha íróasztalon megtervezett ideális államformád van. Aztán nagy francot, számos köztársaság olyan vacakul van összerakva, hogy a hülye is meghackeli és diktatúrát épít ki belőle.

2019. febr. 1. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!