Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A két világháború züllesztette...

A két világháború züllesztette le Európát az USA, Kína és Oroszország talpnyalójává?

Figyelt kérdés
Korábban a britek és a franciák uralták a nemzetközi politikát és gazdaságot, akikhez rohamléptekben zárkóztak a németek, valamint gépipar és villamosipar területén az élmezőnybe tartozott az Osztrák-Magyar Monarchia is. Az európai államok óriási politikai, gazdasági és katonai hatalommal rendelkeztek. Kína még sehol sem volt, az oroszok sem képviseltek nagy erőt, az USA meg el volt magának főleg politika terén
2019. márc. 28. 19:23
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Nem mondom hogy gyenge volt, de gyengébb a felsorolt 4 államnál katonailag. A krími háborúban (1853-1856) is legyőzte a brit-francia szövetség, még a fekete-tengeri flottájukat is le kellett szerelniük. Aztán 1905-ben a japánok is elintézték őket meghiúsítva távol-keleti gyarmatosítási törekvéseiket. A Közel-Keleten a britek is meghátrálásra kényszerítették őket a 20. század elején, ott sem tudtak területek szerezni. A Balkánon ugyan legyőzték az oszmánokat az ottani népekkel szövetségben, de le kellett mondaniuk a hódításaikról a nagyhatalmak nyomására és vissza kellett vonulniuk. A világháborúban sem voltak kifejezetten sikeresek, a kezdeti előrenyomulásuk után sorozatosan szenvedtek el vereségeket annak ellenére hogy akkor még ők csak egyfrontos háborút vívtak.
2019. márc. 29. 06:16
 12/18 A kérdező kommentje:
"Oroszország krími háborúban elszenvedett veresége annyira súlyos volt, hogy az kivonta a nagyhatalmak sorából. Mivel a háború anyagi megterhelése kis híján az államcsőd szélére juttatta az országot, ezért a cár arra kényszerült, hogy az amerikaiaknak eladja Alaszkát mindössze 7,2 millió dollár értékű aranyért. A szerződést 1867. március 29-én írták alá."
2019. márc. 29. 06:21
 13/18 A kérdező kommentje:

A kínaiak sem voltak erősek, lásd pl a két ópiumháború vagy a bokszerlázadás leverése, aztán a japán-kínai háborúk. Szinte kedvükre játszadoztak velük a britek és japánok, semmi ellenállást nem tudtak kifejteni.


Az amerikaiakat meg kicsit sem érdekelte az európai/világpolitika, nem küldtek csapatokat Kínába sem meg a koncessziós területeikkel sem törődtek, átengedték a briteknek. Az első világháború előtt pedig nem rendelkezett szárazföldi hadsereggel sem.

2019. márc. 29. 06:26
 14/18 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
Attól függ mekkora történelmi léptékben akarod nézni. A közhiedelemmel ellentétben Európa a 18. századig jelentéktelen gazdasági térség volt Indiához és Kínához képest, csak aztán először lerabolták Indiát, majd a 19. századra lezüllött Kína is.
2019. márc. 29. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

10.

Nem tudom, melyik történelemkönyvben olvastad, hogy a szovjet hadsereg gyenge volt, hisz ők még jobban fegyverkeztek, mint Hitler. És az ő fegyverkezésüket is az a kör pénzelte, amelyik Hitlerét. Azzal a különbséggel, hogy ők nem a hadifelszerrelés, fegyverek minőségére mentek, hanem a mennyiségre, hisz volt emberanyag bőven. Ott a rossz katonai döntések vezettek ahhoz, hogy a németek, eleinte akkora katonai sikereket tudtak elérni. Ez pedig Sztálinnak volt köszönhető, aki sok-sok tehetséges tisztet likvidált. A szovjet sorkatonaságot se volt könnyű kiképezni a komolyabb haditechnikai eszközökre, mivel jelentős számban soroztak be tudatlan muzsikokat. Ráadásul a szovjet hadseregnél nagy szükség volt az elrettentésre épített fegyelmezésre, míg a németeknél a kezdeti katonai sikerek lelkesítően hatottak az állományra, ezáltal a német tisztikarnak volt tekintélye.

2019. márc. 29. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:
Ki beszélt itt szovjet hadseregről?
2019. márc. 29. 07:21
 17/18 anonim ***** válasza:
50%

#15

A finnek ellen mégis besz0pták, akármennyire fegyverkeztek. Egyébként jellemző volt sokáig az egész szovjet hadművészetre, a sikereket gyakorlatilag a brutális erőfölényre építették. Berlini csatában elért győzelmet elég drága áron mérték, ahogy végül a finn-szovjet háborúban kicsikart -nem számottevő- területi sikert is.

2019. márc. 29. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim válasza:

Oroszországra szokták azt mondani hogy “papírsárkány”

Az egész ország gazdasága alig nagyobb mint az EU-ban egyedül Olaszországé

Hiába próbál Putyin úgy tenni mintha még mindig világhatalom lennének, ez messze nem igaz

Ha nem szomszédos tized akkora országokkal kell szívózni akkor valahogy megáll az oroszok tudománya, de van hogy még ezen a szinten is (lásd Grúzia)


A kérdésre válaszolva, igen, elég nagy szerepe volt benne

Az I. vh után tudott először az USA tarolni és jelentőst befolyást szerezni az európai politikában és piacokon

Az európai államok lényegében teljesen kivéreztették egymást és az amerikai hitelekre lettek utalva

Az amerikai befolyás ezután a II. vh után vált teljessé

Ezután esett szét a brit és francia gyarmatbirodalom is, mert ennyire legyengülve képtelenek voltak már megtartani ezeket az országokat

Az pedig nem igaz hogy csak a gyarmatok tették világhatalommá az európai államokat

Németországnak nem volt jelentős gyarmatbirodalma az I. vh előtt, közvetlenül a háború előtt mégis az akkori világ legerősebb állama volt hadsereg terén és gazdaságilag is

2019. júl. 16. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!