Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit szóltok hozzá, hogy csak...

Mit szóltok hozzá, hogy csak a bolgár életszínvonal rosszabb az EU-ban a magyarnál?

Figyelt kérdés

Az Eurostat felmérte az EU-tagállamok háztartásainak életszínvonalát, és tisztán látható, hogy csak a bolgárok háztartásai állnak rosszabbul életszínvonal tekintetében.


A magyar háztartásokhoz képest ma már a sokáig mögöttünk kullogó románok is többet költhetnek el, a reálárakhoz és -értékekhez viszonyítva.


Ehhez képest a magyar állam költekezése messze meghaladja a szomszédos tagállamokét (nyilván ebben a sokszorosan túlárazott beruházások és a korrupció költségei is benne foglaltatnak).


Gazdag állam, szegény emberek - ezt jelenti, hogy Magyarország jobban teljesít?


Nem is olyan rég még osztrák életszínvonalról álmodoztunk... lassan a szlovák és román életszínvonal lesz az elérendő álom?



2019. aug. 5. 13:56
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
79%
Nyomtasd ki, fordítsd meg a listát és a TOP 3-ban leszünk :)
2019. aug. 5. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:
# 12 Hja. Csak fejjel lefelé... :-)
2019. aug. 5. 16:13
 13/27 anonim ***** válasza:
85%
Így jár egy nép, amelyik nem igényli a jólétet.
2019. aug. 5. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
83%
Nem újdonság, érzem a bőrömön. Történelmünk legnagyobb szégyene, hogy annak ellenére is ilyen állapotok uralkodnak az országban manapság, hogy arányosan számítva mi kapjuk a legtöbb pénzt az EU-tól. Meg is érdemeljük ezt a kilátástalan posványt.
2019. aug. 5. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
70%
Én erdélyi vagyok ezelőtt 10-20 évvel lehetett halanni olyant, hogy innen mennek Magyarországra dolgozni, de utobbi két évbe senkitől sem halottam volna, hogy mondaná, hogy milyen jók a fizetések ott vagy, hogy megéri Magyarországra menni, én is érzem, hogy itt Romániában az útobbi 5 évbe nagy fejlődés ment végbe több mindent megengednek anyagilak maguknak az emberek tehát szerintem igaz lehet amit mondasz.
2019. aug. 5. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
82%
Mi bulgáriában voltunk nyaralni de szuper volt az a két hét. Ócsó de jó. Itt szar de drága. Nemértem még miért mi vagyunk az utolsó előttiek...
2019. aug. 5. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
69%

Rendben, tegyünk tisztába néhány dolgot, mindenekelőtt Romániával kapcsolatban. Ezek az anekdotikus történetek arról, hogy Romániában milyen jó a romániai és európai helyzet átfogó ismeretének hiányáról árulkodnak. Az pl. hogy tíz évvel ezelőtt Magyarország vonzó célpont volt a romániai munkavállalók számára, most pedig kevésbé az főleg azzal függ össze, hogy számukra is megnyílt az EU-s munkaerőpiac, nyugatabbra pedig jobbak a bérek. Ettől függetlenül Romániánál lakosságarányban sem produkál senki nagyobb mértékű elvándorlást (egy kis ízelítő: [link] ), szó sincs arról, hogy megéri Romániában maradni.

Ami a fogyasztási számokat illeti, még egyszer mondom: ezek nem arra vonatkoznak, hogy ki mennyit költHET, hanem azt, hogy effektíve mennyi pénzt költenek el. Ha a PPP-n mért GDP értéke alacsonyabb az AIC-értéknél, az azt jelenti, hogy a gazdaság nem termel olyan ütemben, ahogy a lakosság és az állam a pénzüket költi. Nem nehéz belátni, hogy ez inkább aggasztó, mint irigylésre méltó pálya: hitelből bárki tud ilyen számokat produkálni, azonban egyszer csak visszaüt a dolog, és akkor nagyon fog fájni. Aki különben rálát a román gazdaság működésére, és arra, hogy hogyan kezeli a rendelkezésére álló forrásokat nem lepődik meg ezeken az adatokon. A hangzatos és fedezet nélküli költekezésben senki jobban nem teljesít Romániánál. Lassan évente van botrány abból, hogy gyakorlatilag törvényileg előírják, hogy egy önkormányzat mire minimum mennyit költsön, aztán a lehetőséget sem biztosítják arra, hogy az önkormányzat a szükséges forrásokhoz hozzájusson; ez történt pl. több megyében az állami fenntartású kulturális intézményekkel, de nagyobbat robbant, amit a gyermekvédelemmel csináltak több ízben (a jelenséggel kapcsolatban l. pl. [link] ). Tavaly fordult elő az is, hogy a tanügyben emeltek egyet a béreken, aztán sok helyen egyszerűen nem tudták kifizetni az iskolák, mert nem volt miből: az állam kinyilatkoztatott egy számot, aztán forrásokat nem adott.

Hasonlóképpen: az osztogatással épp mostanában csináltak olyan deficitet maguknak, hogy csak nézik, miből vágjanak le; itt egy kis összefoglaló arról, hogy hol szorítanának egyet (előzetesbe néhány érdekes pont: a szállításügyi minisztériumtól elvonnának 3 milliárd lejt, az idei éves büdzsé 20 százalékát; az egészségügyi minisztérium elveszít 400 millió lejt; a tanügytől elvonnának 2 milliárd lejt; csökkentenék a polgármesteri hivataloknál a fizetéseket (na nem a polgármesterekét?: nyilván a kishivatalnokokét)): [link] . Elsőként különben ezek közül a különleges nyugdíjak megadóztatását (és az egyetemisták utazási kedvezményeinek részleges megvonását) lengették be, érdekes kapcsolódó adat, hogy Romániában mindeddig volt pénz arra (és mint a kedvezményezettek listája alapján sejthető, ezután is lesz), hogy több ezer ember (a választott elit: jó Ceau-érás ügyészek, bírák, belügyisek és tsaik) kapjon 7000 lejnél (közel 4700000 Ft) nagyobb értékű nyugdíjat kapjanak, de az átlagnyugdíj (az ÁTLAGnyugdíj) közben 1227 lej (szűk 82000 Ft), l. [link] .

A rendszer iszonyú instabil, recseg, ropog, ha véletlenül épp van pénzük, akkor se tudják, mit kezdjenek vele, a beruházások pedig ugyancsak túlárazottak, csak épp általában soha nem is készül el, amibe a pénzt beleölik (csak olvassatok el egy tetszőleges cikket arról, hogy miért nincs még Romániának rendes autópálya-hálózata, bármilyen cikket). A korrupció se úgy néz ki, mint magyar-vonalon, hanem az van, hogy egész regáti megyék állnak bűnbandák ellenőrzése alatt: a rendőrséget, csendőrséget, ügyészeket, bírákat (akik ráadásul román mércével szép államim fizetést is kapnak emellé) megveszik kilóra, s oszt onnantól ők a gazdák. Most pattant egy ilyen ügy, szerintem olvastatok is róla: [link] .

Nézzétek, nem kell a magyar gazdaság állapotával elégedettnek lenni. Megértek mindenkit, aki osztrák fizetéseket szeretne, de az ég szerelmére, tényleg ennek akartok tapsikolni? A román „gazdasági csodának”? Azért, mert valahogy nagy nehezen sikerült kiszenvedniük magukból annyit, hogy egyetlen mutató tekintetében kicsit feljebb tornásszák magukat, de azt is csak úgy, hogy süt róla: lufi, és ki fog pukkadni, hogy aztán többet veszítsenek rajta, mint amennyit nyertek? (Azt meg most már csak így zárójelben kérdem, hogy még hányszor fog elhangzani ez az EU 2. legszegényebb országa egy rosszul értelmezett, 2017-es, már nem helytálló, egyetlen mutatóra vonatkozó adat miatt?) Valahol végre le kéne állni.

2019. aug. 5. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 A kérdező kommentje:

# 18-as, na várj egy picit! Az, hogy az eddigi eszeveszett béremelést (és a további tervezetet) fenn lehet-e tartani Romániában vagy sem, egy teljesen más kérdés. Persze, lehet vitatni.


Hatalmas béremelések voltak, az állami szektorban is. Az önkormányzati alkalmazottak bérei 50-70%-kal emelkedtek az elmúlt években (igen, jól látod, nem a nullát írtam el: ötven-hetven százalék közötti emelésekről van szó!).


Ha ebből most vissza is vennének mondjuk 10%-ot, akkor is 40-60% között emelkedett az önkormányzati alkalmazottak bére. Megjegyzem, NEM fognak visszavenni 10%-ot, mert kampányévek következnek (elnökválasztás, parlamenti, önkormányzati választások másfél-két éve elé néz az ország).


Legfennebb nem hajtják végre a továbbra előirányzott emeléseket (tényleg kezdett abszurd méreteket ölteni az osztogatás).


Ennek ellenére nemcsak a tetemes fizetésemelések miatt ugrott meg ennyire az életszínvonal, hanem azért is, mert az árak közben nem szálltak el (pedig a gazdaság logikája az szokott lenni, hogy az emeléseket azonnal követik az árak). Ezt nem tudom, hogy csinálták, de tény, hogy a minimum (!) 50%-os fizetésemeléseket és nyugdíjemeléseket nem követte 50%-os áremelkedés (max 10-20%).


Emiatt az emberek vásárlóereje reálisan nőtt. Ha most még vissza is vennének a megnövelt fizetéseikből 5-10%-ot, még mindig sokkal jobban élnének mint a válság előtt akár.


Magyarországon - most olvasom - csak idén ért vissza a 2008-as szintre az életszínvonal és az emberek vásárlóereje.


Az tök mindegy, milyen emeléseket csinál egy kormány, ha közben kitalál százféle adónemet (tranzakciós adó, bakker!!!), vagy a béremeléssel azonos vagy nagyobb ütemben emelkednek az árak. Akárhány nullával lesz nagyobb a béred, ha az áremelkedés azt meghaladja, vagy többet adózol utána mint amennyivel emeltek, az életszínvonalad CSÖKKENNI FOG, nem növekedni.

2019. aug. 6. 22:42
 19/27 anonim ***** válasza:
63%

A szárnyaló román életszínvonal mellett akkor említsük már meg például a csodás román egészségügy színvonalát is. Említsük meg azt a Romániát, amelyik GDP arányosan is jóval kevesebbet költ például egészségügyre, holott ezen a téren Magyarországnak is lenne mit javítania. Vagy hasonló módon az oktatásra.

Beszélhetünk a soha el nem készült autópályákról, vagy a katasztrofális vasútról, melynek kapcsán elmondható, hogy ha 50-el megy egy vonat, már jónak számít. De természetesen napi 1-2 járatnál nincs abból sem több A-ból B-be.

Vagy megemlíthetjük az ott újonnan, nem is olyan rég bevezetett adónemeket is.

Ezek is biztos mind az ottani magasabb életszínvonakat tükrözik.

2019. aug. 6. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
52%
Azt az egy apróságot felejted el megemlíteni, kérdező, hogy a két számjegyű bérnövekedés a bruttó bérekre vonatkozik. Párhuzamosan a román állam már 2017-ben a társadalombiztosítási járulékot és az egészségbiztosítási járulékot (és még ezt-azt) mindenestül ráterhelték a munkavállalókra, ennek megfelelően a nettó bérek nevetségesen kis mértékben növekedhettek csak (az intézkedésre, néhány egyéb trükközéssel együtt: [link] és [link] , illetve ha olvasol románul, itt maga a miniszter mondja el, hogy ez azt jelenti: pl. egy bruttó 640 lejes (a hivatkozott példához képest 20% vagy 43000 Ft) emelés nettó 2 lej (133 Ft, százalékban nem mérhető) emelkedéssel járna: [link] ). Emellett emelkedtek ott is adók, és mint írtam, további megszorításokkal készülnek. Ráadásul teljesen a béka hátsó fele alól indultak a fizetések. Így könnyű: papíron emelnek, aztán ez az emelés a gyakorlatban vagy effektíve nem létezik (mert csak bruttó emelés), vagy nem tudják, ésvagy nem is akarják kifizetni (ahogy a tanárok kapcsán írtam). Boldogabb lennél, ha Magyarországon is végrehajtanának egy 210%-os emelést, ami igazából 5? Én nem, de ha neked a porhintés elég, hát szíved ügye.
2019. aug. 7. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!