Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Kádár-rendszerben a lakóháza...

A Kádár-rendszerben a lakóházakat valóban úgy tervezték, hogy fékezze a magyar lakosság növekedését és segítse az ipari termelést?

Figyelt kérdés

A bolsevizmus idején állítólag alaposan eltervezték a panel lakótelepeket egy pszichológus csoporttal, hogy a lakások és a telep kialakítása olyan legyen, hogy fékezze a gyarapodást, a panel lakásokban például direkt kisebb a konyha, étkező, hogy egy nagyobb család ne tudjon vasárnapi ebédre összegyűlni és beszélgetni akár a rendszerről, a kisgyermekes családok ne tudjanak kényelmesen elférni benne.

Komoly erőfeszítéssel alakították ki úgy a városokat, hogy azok élettanilag ne kedvezzenek a gyarapodásnak, viszont biztosítsák az ipar számára szükséges proliréteg rendelkezésre állását.



2019. okt. 23. 11:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
92%
Szerintem neked komoly segítségre van szükséged.
2019. okt. 23. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
38%

Így is élvonalban járunk népsűrűség terén, szóval nem látom, hogy hol a probléma.

Amúgy meg, nem volt kötelező panelban élni.

2019. okt. 23. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
89%
Ugyvan! Meg a chemtrail-röl hallottál már, vagy láttad ahogy szorták a vegyi anyagokat ugyanilyen céllal? Meg a konyhasobol is kilopták a nátriumkloridot, pedig ahhoz is komoly eröfeszités kell. Meg tudod, hogy sugarazták az embereket? Aki nem viselt titokban alu sisakot, annak odalett a gyarapodása. De még számtalan ilyen dolog van, csak figyeld meg, és jol tájékozott leszel! (Az alu sisakrol meg ne feledkezzzzzzz!)
2019. okt. 23. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
85%

Látod kérdező, szépen megmutattad milyen amikor egy tök tudatlan ember hall valamit majd előadja mintha okos lenne.

A panelházakat azért építették mert NEM VOLTAK LAKÁSOK. Tudod volt előtte egy háború, elég nagy és igencsak lepusztult lett tőle a város, az ország.

Az ember meg már csak olyan, hogy szeretne lakni valahol és nem nagyon volt elégedett azzal, hogy a megmaradt régi házak lakásait tették közössé és költöztettek össze több családot is 1-1 szobába, vagy idegeneket közös lakásba. Mert ez volt.

A tégla drága volt és kevés, abból építkezni meg lassú volt. Ezért kitalálták a panelek gyártását és abból az építkezést. Nem nálunk.

Nyugodtan körbe nézhetsz a nyugati világban, mindenhol épültek panelházak és hatalmas lakótelepek vannak a leggazdagabb nyugati országokban is.

Ahogyan egy családnak a szuterében bérelt önkormányzati luk után, ami egy szoba volt az udvarban vécével, fürdőszoba nélkül, beköltözni egy 2 vagy 3 szobás, külön konyhás, fürdőszobás vadonatúj panellakásba az maga volt a megtestesült álom. A szüleim egy apró szobában laktak Pest külvárosában amikor én megszülettem. Szerinted ehhez képest népességszabályozó lehetett az hogy egy 2 és fél szobás panel lakásba születhetett már meg a testvérem?

Komoly erőfeszítéseket kellett tenned hogy minimálisan se fogadj be az iskolában semmit a valóságról hogy ezt a sok butaságot összehordhasd. gratulálok, sikerült.

2019. okt. 23. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
84%

A panel lakásokat építészek tervezték. Nagyon alaposan, mindent a szükséges legkisebbre, hogy kis területen, olcsón lehessen építeni. Még emlékszem egyetemi tanulmányaimból, amikor tanultuk ezt a módszert: mekkorák a minimálisan szükséges bútorok, közlekedők, még azt is tanultuk, a szekényben hány zokninak, ingnek, stb. kell elférni :-) Minden ki volt centizve. Később, a 80-as években már épültek tágasabb panellakások, nem a mennyiségi termelés volt a cél.

Ahogy az előző írta, a háború után a bombázások miatt egy családnak egy szoba jutott (társbérletek), agglegények, gyerektelenek pincékben, padlásokon éltek. Ráadásul sok gyerek született. Muszáj volt gyorsan lépni, de a háború után is kellett 15-20 év, mire úgy igazából beindult a tömeges lakásépítés.

2019. okt. 23. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

A panel lakások tervezésénél a fő szempont az volt hogy gyorsan, nagy tömegben, olcsón lehessen lakásokat építeni. Erre pedig az iparosított, előre legyártott elemekből történő, uniformizált, standard épületek felhúzása volt a legalkalmasabb. Ahogy fent is írták nem csak nálunk, máshol is.

A Kádár-korszakban nem csak panelek épületek, hanem a tégla alapú, tégla szerkezetű, fafödémes 60-80 m2-es családi házak is (úgy is hívják őket szakzsargonban "Kárár-kocka").

A konyha azért kicsi, mert a lehető legkisebbre tervezték (ahogy a fürdőt is). Azzal kalkuláltak, hogy a dolgozó nép majd eszik hétköznap az üzemi konyhán, nem kell 6 fogásos menük összeütni. Ha nagyobb lenne a konyha akkor azzal vagy a lakótér többi részétől veszik el az alapterületet (márpedig abban többet tartózkodnak mint a konyhában) vagy nagyobbak a lakások és azonos szerkezeti elhatárolóba kevesebb lakás fér el.

A folyosó végén a WC, fürdő gangos házakhoz képest a panellakások szinte kacsalábon forgó palotának számítottak.


Ja, a nagy népesség-korlátozás... olyan jól "sikerült" hogy a Ratkó korszakban és a "panelkorszakban" (70-es évek) volt a legmagasabb a születésszám. Komoly szocpolt adtak + 3%-os hitelt ha bevállalt valaki 2. gyereket. Komoly vonzerő volt. Komplett lakótelepek épültek úgy hogy azonnal beköltöztek a "szocpolos" családok (és egyből húzták is fel az ugyancsak uniformizált bölcsit, óvodát, iskolát).

2020. jún. 23. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

"Komplett lakótelepek épültek úgy hogy azonnal beköltöztek a "szocpolos" családok (és egyből húzták is fel az ugyancsak uniformizált bölcsit, óvodát, iskolát)."

Igen. A szüleim is így költöztek velem az új lakásba. A lakótelep nagyobbik része még épült, amikor a mienk már elkészült és beköltözhettünk. Nem messze épült bölcsőde és óvoda, meg iskola is egyben.

Akkor nagyon jó is volt ez az egész. A bajt ott követték el, hogy a tervezett 40-50 éves élettartamhoz képest azóta sem lettek lecserélve nagyobb lakásokat tartalmazó, korszerűbb épületekre, hanem még az elmúlt években is hasonló kis lakások épülnek tömegével. Pedig tényleg annyi kellene csak hogy minden lakásnak legyen a mostani szobaszámához még egy élhető méretű nappali+konyha helysége, meg egy erkélye ahová legalább ki lehet tenni a ruhákat száradni vagy egy kis asztalt pár székkel, máris élhetőbbek lennének.

2020. jún. 23. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
72%
Azért csináltak olcsón kivitelezhető panel-lakásokat, hogy minél több ember hozzájuthasson. Komcsi parasztvakítás volt a javából, viszont sokaknak segítséget jelentett. Kádár meg elmondhatta, hogy: Drága barátaim, kedves elvtársak.......!
2020. jún. 23. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Lehet,hogy valahol valakinek ez megfirdult a fejében,de ha nyitott szemmel és füllel jársz-kelsz akkor tudhatod,hogy csak 2-5 éve fogy a magyar,nem pedig 70-60 éve.
2020. okt. 1. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
56%

#9 Az a nyitott szem neked sem ártana. 30-40 éve fogy a magyar, az enyém volt a legnépesebb generáció - most közeledek az 50-hez - azóta minden évben kevesebb gyerek született, mint előtte. A csökkenés éppen az utóbbi években lassult kicsit és most jutottunk el oda, hogy talán sikerül hogy legalább annyi gyerek születhessen meg amennyien meghalnak abban az évben.

A születések számából néhány év:

1965/133000; 1970/152000; 1975/191000; 1980/149000; 1985/130000; 1990/126000; 1995/112000 ; 2000/98000; 2005/98000; 2010/90000; 2015/92000;

2020. okt. 1. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!