Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egy ilyen választási modell...

Egy ilyen választási modell lehetséges lenne, mik lennének a hátulütői?

Figyelt kérdés

Csak egy gondolatháték.


Lenne egy nemzetközi szervezet, egy laza szövetség, aminek mindössze az a dolga, hogy a tagállamok választásait tisztázza. Minden ország, a választási biztonságért csatlakozna, amire pénzt kap, viszont mások választásainál neki is be kell fizetnie.


Ennek két aspektusa lenne:


Kampány - Választás idején a tagállamok mind befizetnek egy fejenkénti összeget, minden tagállam a gazdasági hátteréhez viszonyítva. Ez az összegyűlt összeg egyenlően el lenne osztva az éppen választó ország pártjai között, akik a kampányra csak ezt használhatják. A kampányfelületet is a szervezet biztosítaná. Így egy pártnak sem lenne más ezköze a szavazatok vonzására, csak a programja, a kommunikáció minősége és az emberek tapasztalata. Ezzel kiküszöbölhető lenne a pártok aktuális vagyonának befolyása. Magyarul akkor sem kerülhetne kommunikációs fölénybe egy párt, ha annak hatalmas vagyona lenne. Így a csúcson lévő pártnak is figyelnie kéne a programjára, és nem lustulhatna el, miközben a vagyonára támaszkodik, hogy aránytalanul elárassza a kampányidőszakot.


Bizottság - A választóbizottság tagjai a tagállamokból kerülnének ki, nem kvóta alapján, tehát mindenki ugyanannyit felügyelőt adhatna hozzá, hogy így egy viszonylag érdektelen választóbizottság jöjjön létre, ami egymást ellenőrzi. Mivel a bizottság az aktuálisan szemben álló pártok fölött állna ideológiailag is, nem csak papíron, így egyik sem befolyásolhatná azt, továbbá egymást sem befolyásolhatnák, mivel nem homogén a bizottság, így biztosítva pártatlan felügyeletet. A szavazatokat nem körzetekben, hanem fejenként számolnák.


Az egész szövetség pedig olyan országok között jönne létre, amik amúgy nem állnak szoros kapcsolatban egymással, tehát nem egy területi szövetségről lenne szó.



2020. jan. 31. 19:31
 1/2 anonim ***** válasza:
81%
Még egy gittegylet lenne.
2020. jan. 31. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Feleslegesen bonyolítasz egy jól működő rendszert.

A választások mindig azon múlnak hogy akik rész vesznek benne azok akarnak-e részt venni benne, vagyis elmennek-e szavazni, és hogy betartják-e a szabályokat.

Ha ez megvan, akkor a rendszer működik, ha nincs meg akkor meg nem.

Az EU-s választásoknál pont az a probléma, hogy túlságosan széles a kampány, az emberektől túl távol van az amiről szavazni kellene. Ezért volt egészen 2018-is alacsony a részvétel, 2014-ben átlagosan 43% volt, de a szlovákoknál pl. csak 13% ment el szavazni. Most volt végre tétje a szavazásnak, nőtt is a részvétel.

Van nemzetközi választásokat ellenőrző szervezet, nem kell újra kitalálni. Nálunk is itt vannak minden választáson az EBESZ képviselői.

A kampányköltségeket meg nem vonhatod össze, mert amennyi pénzből nálunk vagy a románoknál, bulgároknál világra szóló kampányt lehet csinálni, az a németeknél még a minimális költségeket sem fedezné.

2020. jan. 31. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!