Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért mondják, hogy szegény...

Miért mondják, hogy szegény az élet Magyarországon, amikor 400e az átlagkereset?

Figyelt kérdés

Egy friss kimutatás szerint 400e az átlagfizetés. Ennyit keres (275e nettó) egy átlag magyar. Miért megy a panaszkodás a fórumokon, amikor ebből egész jól meg lehet élni?


Nagyon sok fizikus,villamosmérnök, technikus ismerősöm ennél jóval többet keres. Van szerszámkészítő barátom fél milliós fizetéssel. Egy sima technikus a gyárban is megkeresi a 350-et műszakpótlékkal. Én magam tanár vagyok a párommal 250 nettó mellett magánórákkal megvan a 350. Nem fáraszt ki a főállás, sok lyukas órával, helyettesítéssel is 9-10-re járok be többnyire. Egy sok évtizedet tanító pedagógus is keres alap 350-et, akkor miért kell panaszkodni ebben az országban?


Elhiszem, hogy az irodai szférában sok helyen alig lehet 160-at keresni, de miért nem tanult/képezte magát az az ember?



2020. máj. 28. 19:00
1 2 3 4 5
 31/46 anonim ***** válasza:
100%
Elég szomorú, hogy a 275ezer forint szerinted sok. Lehet néha elkéne nézned messzebbre is, mint a kertvége, hogy tudd, az semmi, 1 heti fizetésem angliában. Még annyi se igazából :D
2021. máj. 25. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/46 anonim ***** válasza:
69%
Budapesten Győrben milliomos képzés van, elmész Békésbe meg meglátod a szegénységet.
2021. máj. 25. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/46 anonim ***** válasza:
58%
Jézus! Ki az az igénytelen szerencsétlen, aki szerint 275 ezerből "egész jól meg lehet élni?"
2021. máj. 25. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/46 anonim ***** válasza:
71%

Két információ fontos az ilyen kimutatások megértéséhez, mielőtt dührohamot kapnánk.


Az egyik az, amit többen írtak: ez átlag. Ha tízen vagyunk, ebből 9-en 100 rugót keresnek, a főnök meg 1 milliót, akkor cégnél 190 ezer az átlagkereset, pedig egyetlen alkalmazott sem keres ennyit. A fogalom, amire ti gondoltok, a medián, azaz sorrendben a középső alkalmazott bére.


A másik, hogy csomószor ezek a kutatások önbevallásos adatokból összeállított, nem reprezentatív mintákon alapulnak, ami torzíthat az értéken. Lehet, hogy a kérdező által említett nem ilyen, nem tudom.


Mindenesetre szerintem nem elruhaszkodott szám szerintem, csak nagy a szórás. Pesten, egy multis szoftverfejlesztő kb erről a bérről indul, és 6-8 év alatt megduplázhatja néhány szerencsés munkahelyváltással. Ugyanakkor a minimálbér úgy nettó 110 körül van talán. Szóval tág az olló, de az átlag nem szürreális.


És szerintem tűrhetően meg lehet élni ekkora összegből, csak nem nyugat-európai életszínvonalon, és minden bizonnyal nem a fővárosban. Én is éltem ennyiből, a feleségem feleennyit keresett, baromi jól éreztük magunkat. Ettől még ez nem egy álom, én is elmozdultam ebből, de ez Magyarországon már nem nyomor.

2021. máj. 25. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/46 anonim ***** válasza:
47%

Kedves Kérdező!


Egy kissé eltévedtél ebben a nagy világban és nagyon sok mindennel nem vagy tisztában!


További szép estét!

2021. máj. 25. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/46 anonim ***** válasza:
0%
#35, ez igen... Ez aztán hasznos és építő volt... :D
2021. máj. 26. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/46 anonim ***** válasza:
100%
Minden nettó jövedelkemből, nyugdíjból még nyugodtan le lehet vonni a világ legmagasabb ÁFA-ját (27%) úgyhogy rengeteget kell lopni ahhoz, hogy valaki jól érezze magát ebben az értékvesztett, lepusztított országban!
2021. máj. 26. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/46 anonim ***** válasza:
71%

Én sokat gondolkodtam a hozzászólásokon, és nem tudok velük azonosulni, szerintem ez a kognitív torzítás tipikus esete.


Az, hogy mindig a fejlett nyugathoz mérjük Magyarországot, ami életszínvonalban a világ felső 10-20%-át jelenti, ugyanakkor nem vesszük figyelembe a maradékot, nagyon fals viszonyítást ad. Kb olyan, mint ha egy emberre, akinek 110 az IQ-ja azt mondanánk, hogy hülye, mert 130 a Mensa felvételi határa. Valójában mivel az átlag a 100, a 110 azt jelenti, hogy az illető "okosabb" az emberek kb 60%-ánál, azaz felső kétharmad. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy a nyugattal kapcsolatban minimum egy 50 év szovjet megszállással le vagyunk maradva, az összehasonlítás még igazságtalanabb.


Mivel a véleményünk az, hogy Magyaroroszág egy szar hely, ezt is sulykoljuk magunkba. Egy német kollégám hálálkodott múltkor a helyi oltásszervezésre, hogy mennyire jófej volt mindenki, hogy miközben sorbaállt hét (!) óra hosszat a szakadó esőben (!), a vöröskereszt hozott vizet, meg perecet, és végül kapott oltást is. Ezzel szemben a lepusztult magyar Dél-Alföldön 40 percet kellett várnom többedmagammal, és többen hőzöngtek, hogy nem igaz, hogy ennyit kell várni, tiszta balkán.


Egyszerűen azért, mert a németekről azt gondoljuk, hogy ők a lehető legjobban csinálják, magunkról meg azt, hogy úgyis elb**uk, miközben ha a számokat összevetjük, pont az ellenkezője jött ki ebben az esetben. Egy rakás példát tudnék még sorolni, ahol Magyarország egyáltalán nem rosszabb hely semmilyen országnál, de ezeket észre sem vesszük, mert a prekoncepciónk az, hogy mi semmit nem tudunk rendesen csinálni, és ezen a szemüvegen keresztül nézzük az így torzított valóságot.


Ami zavar, hogy végeredményben a jóslat önbeteljesítő, és Magyarországon szerintem is eléggé kellemetlen élni, de nem a pusztulat keresetek, hanem a frusztrált emberek miatt. Nem azt mondom, hogy Magyarország hibátlan, mert tényleg sok a bosszantó hülyeség a rendszerben, a politika színvonala is elkeserítő, de még ezzel együtt is meggyőződésem, hogy a frusztrációnk kétharmadát magunknak, és ami még rosszabb: egymásnak okozzuk.


Félreértések elkerülése végett: nem azt mondom, hogy a bruttó 400 rugó habzsidőzsi pénz, mert nem az. Én csak azt mondom, hogy attól, hogy itt az emberek zöme sajnos még ennél is bőven kevesebbet keres, attól nem lesz igaz, hogy Magyarország egy lepusztult putri, ahol rohadt szar élni. Ez azt jelenti, hogy bőven van még hová fejlődni, és a fejlődés is lehetne sokkal gyorsabb, de lehetne sokkal rosszabb is.


Lehet lepontozni...

2021. máj. 28. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/46 anonim ***** válasza:
37%

Csúsztatsz!

Már régen nem a Nyugathoz mérjük a nyomorunkat, hanem "megelégszünk" a velünk hasonlóan mostoha sorsú "testvéreinkkel": Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia - vagy a még sokkal mélyebbről indult Lett, Litván, Észt- ország, vagy Románia, Bulgária!

És sajnos nagyon nem álljuk ki az összehasonlítást!

A fentiekben legalább vannak némi eredmények, és az irányuk előremutató!

A magyar szekér rúdja merre mutat? Oroszország felé, Kína felé - Európa közepéből? Ezen gondolkozzál, és akkor meg fogd érteni az emberek frusztráltságát, a tarthatatlan adóterheket és a létező NYOMORT!

2021. máj. 28. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/46 anonim ***** válasza:
Elmesélnéd számodra mit takar a nyomor? Nem biztos, hogy ugyanazt értjük alatta.
2021. máj. 28. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!