Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Teller Ede vagy Neumann János...

Teller Ede vagy Neumann János a nagyobb magyar szerintetek?

Figyelt kérdés

2020. jún. 28. 23:09
1 2 3 4 5
 21/44 anonim ***** válasza:
17%

#20: #18 azt írta, hogy "Izraelnek pl. alig van Nobel-díja". Pusztán arra mutattam rá, hogy ez nem igaz, kifejezetten sok Nobel-díja van Izraelnek (még akkor is, ha a tudományos díjakra szorítkozunk, tehát a békét, irodalmat kizárjuk - egyébként láthatóan kémiában és közgazdaságtanban hasítanak az izraeliek).


A többi állítással nem kívánok vitatkozni, mert nem tudom őket számokban formalizálni (pl. azt, hogy mekkora az asszimiláció mértéke, vagy hogy mekkora az IQ).

2020. júl. 1. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/44 anonim ***** válasza:
17%
A diaszpórához képest kifejezetten kevés Nobel-díja van Izraelnek, és még annál is kevesebb olimpiai aranya. Ha Győzike magyar, akkor Neumannék is azok voltak.
2020. júl. 1. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/44 anonim ***** válasza:
25%

#22: Ha Győzike Nobel-díjat kapna (miket le nem írok...), a díjátadón a beszédét magyarul mondaná el. A világon mindenhol Magyarországot jelölnék meg nála, és az angol wikipedia azt írná róla, hogy "Hungarian scientist" (miket le nem írok...), és valahol a Biography részben meg lenne említve a "gypsy origin".


A tudományos világ sokkal kevésbé véralgebrás, mint mondjuk a politikai közbeszéd. Akinek az anyanyelve X, a tanulmányainak és/vagy munkásságának egy része az X országhoz kötődik, magát az X országhoz/nemzethez kötődőnek vallja, azt az X nemzet tudományos emlékezete magáénak vallja, függetlenül attól, mennyire volt sötét a bőre vagy görbe az orra.

2020. júl. 1. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/44 anonim ***** válasza:
0%
Lehet, de pl. a honi kisebbség gyakorlatilag kisebbséginek tartja magát, nem asszimilálódik. Mondhatjuk, hogy egyszerre mindkettő, de az nem az igazi, főleg ha a kultúrájuk nagyon ellentétes. Pl. a zsidóság számára alapvető az elkülönülés, az idegenellenesség (gojok), a származás fontossága.
2020. júl. 1. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/44 anonim ***** válasza:
48%

#24: "a zsidóság számára alapvető az elkülönülés, az idegenellenesség (gojok), a származás fontossága"


- Néhány magyar zsidó tudóst ismerek személyesen, és egyikről se tudnám ezt elmondani. Vérig sértenéd őket, ha azt mondanád, hogy ők nem magyarok, vagy bármilyen értelemben elkülönülnek. Az anyukájuk magyar népdalokat tanított nekik; amelyik focirajongó, az a magyar válogatottnak drukkol; egyéni ízlésük szerint szeretik a magyar konyha bizonyos elemeit (amiről, ha külföldi vendégük van, sajátjukként beszélnek: például "mi, magyarok, szeretjük a csípőset"); ha el is mennek egy konferenciára (akár Izraelbe, akár máshová), utána ide *haza* jönnek; ünnepeken felállva éneklik a Himnuszt. Pontosan annyira magyarok, mint te vagy én.


A többségüknek a zsidóság annyit jelent, hogy a nem túl távoli múltban bevagonírozták a nagy- vagy dédszüleit, és ebből sok oda is veszett, gázkamrákban, alultápláltan vagy főbe lőve. És természetesen nem fogják megtagadni a családjuk tragédiáját. Nyilván nem hajlandók úgy tenni, mintha nem történt volna itt semmi az őseik kárára a 30-as és 40-es években.


Egy kisebb részüknek a zsidóság ennél annyival jelent többet, hogy esetleg izraelita vallású (amitől pont annyival lesz kevésbé magyar, mint én attól, hogy keresztény vagyok, vagyis semmivel), vagy aki mondjuk aktívan követi a világpolitikát, az esetleg az izraeli-palesztin konfliktusokban egy picit részrehajló (de ezt be is ismeri magáról).


Én nem tudom, hogy te milyen zsidóságot ismersz, az általam ismert magyar zsidók teljesen asszimilálódottak, és semmi nem igaz rá abból, amit #24-ben írsz.

2020. júl. 1. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/44 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem erősen félreismered akkor őket, nem látsz a dolgok mélyére, fellazítod az igazság kereteit. Ahogy van, aki Gyurcsányt vagy más embereket tisztességesnek lát. Máshol van az ingerküszöböd, könnyűszerrel megtéveszthető vagy. Egy magyarellenes személy pl. nemigen fogja bevallani, hogy magyarellenes, sőt úgy tesz majd, mintha hazafi lenne. A hozzád hasonló többség pedig ezt elhiszi neki, nem gondol bele mélyebben. A legnagyobb kisebbség legtöbb tagja is magyarnak vallja magát mások előtt. Az izraelita vallás (ahogy a mentalitás is) nem túl barátságos más népekkel szemben. Olyan nincs, hogy izraelita vallású magyar. (Az izraeliták szerint ők a kiválasztottak, míg a magyarok nem.) Ha igazán asszimilálódtak volna, nem jelentene számukra semmit a zsidóság. Ha ismertük volna Telleréket, tudtuk volna, hogy mit gondolnak valójában. Bár lehetnek kivételek, de az ismert esetek alapján nagyon kevés. Nekem is normálisabbnak tűntek ők ketten, de inkább a tapasztalatokra támaszkodnék. Mellesleg több 100 ezer civilt égetett el az egyik találmányuk.
2020. júl. 1. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/44 anonim ***** válasza:
32%

#26:


"Egy magyarellenes személy pl. nemigen fogja bevallani, hogy magyarellenes, sőt úgy tesz majd, mintha hazafi lenne." Nekem nem úgy tűnik, hogy pl. a bukaresti magyargyűlölők ne vallanák be, hogy..., meg hogy úgy tennének, mintha... Te tényleg elhiszed, hogy az a humuszbáros pincér, aki még életében nem járt az országhatáron kívül, magyar anyanyelvén kívül angolul makog valamit, magyarellenes csak azért, mert egy nagyszülője se jött vissza Auschwitz-ból? És hogy csak megtévesztésből udvarias velem, amikor kiszolgál? Ellentétben az összes többi pincérrel, akiknek a nagyszüleit nem vagonírozták, ennélfogva a borravaló reményében udvariasak?


Az egyik legkedvesebb emberről, akit ismerek, csak több évi ismeretség után tudtam meg, hogy zsidó (nem vallásra, származásra, világnézetileg ateista). Hirtelen át kellett volna őt értékelnem? Hirtelen át kellett volna látnom, hogy csupán megtévesztésből szedett össze határon túli tehetséges (magyar) gyerekeket, és igazából nem is azért, hogy a segítsen nekik kibontakozni?


Egy Turán Pál nevű matematikust a II. világháború alatt többször is behívtak munkaszolgálatra származása miatt. A háború után Princetonba került, a világ egyik legjobb matematikai intézetébe. Turán igazán kiváló matematikus volt, kaphatott volna végleges állást Princetonban. Ehelyett hazajött, az ELTE-n alapított tanszéket, tízszer rosszabb életkörülményeket vállalt annál, mint amire lehetősége lett volna Amerikában, és egészen kiváló matematikusokat nevelt ki itthon. Szerintem ez a hazafiasság. Szerinted ő is csak úgy tett, mintha hazafi lenne? Hát, elég sokat feláldozott egy állítólagos színjátékért.

2020. júl. 1. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/44 anonim ***** válasza:
32%

#26: "Olyan nincs, hogy izraelita vallású magyar. (Az izraeliták szerint ők a kiválasztottak, míg a magyarok nem.)" Már miért ne lenne? Az izraelita egy vallás, a magyar egy nemzet. Vagy katolikus magyar sincs? Merthogy a katolikus vallás is elég kizáró azzal kapcsolatban, hogy ki üdvözülhet (és a dolognak a magyarsághoz semmi köze). A II. vatikáni zsinat előtti álláspont kb. az volt, hogy lényegében csak a katolikusok üdvözülhetnek, és az összes többi ember (beleértve a fél magyarságot) így járt.


"Az izraelita vallás (ahogy a mentalitás is) nem túl barátságos más népekkel szemben." Ha komolyan ezt hiszed, szerintem olvasd el az Ószövetséget. Egyébként is érdemes.


Neumannról és Tellerről írod, hogy "Mellesleg több 100 ezer civilt égetett el az egyik találmányuk." Azért azt ne feledjük, hogy ez egy olyan háború lezáró aktusa volt, amiben ennél sokkal több civil halt meg. És az atombombát kifejlesztő tudósok egy része, mivel már lefutottnak látta a háborút, ellenezte is a városok ellen való bevetést. Közülük is kiemelném Einsteint és Szilárd Leót, akik szintén zsidó származásúak, és pszichésen nagyon megviselte őket a városok bombázása. Szilárd még az elnöknél is megpróbálta elérni, hogy egy lakatlan szigeten demonstrálják a japánoknak, mire képesek, de a katonai vezetés hatékonyabban lobbizott (amiben lehet, hogy szintén voltak zsidók, nem tudom, csak arra próbálok rávilágítani, hogy összetettebb kérdés valaki tisztességének, emberségének az eldöntése annál, hogy megnézzük, zsidó-e, és ha az, már tudjuk is, hogy rossz ember).

2020. júl. 1. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/44 anonim ***** válasza:
0%

Meglepő példák, én még nem is nagyon hallottam ilyen esetekről, személyesen is nagyon rosszak a tapasztalataim. Nemigen tudunk olyan ismert izraelita személyről, akibe ne lehetne belekötni. A kommunizmus, a média, a liberalizmus embertelen ágazatai: mind jelentős a felülreprezentáltság. Az asszimiláció, a befogadó nép értékrendjének elfogadása is nagyon ritka. Nem egy olyanról hallottam, hogy valakinek csak az egyik dédszülője érintett, de még mindig nem asszimilálódott.

Ugyanakkor nem kell azonnal bedőlni. Annak idején volt egy jótékonykodó bácsi, kiderült róla, hogy az adományok nagy részét saját magára költötte... Sok esetben az ember csak a saját imidzsét építi a jótékonykodással. Nagy Imre pl. világéletében virtigli kommunista volt, 100 ezrek haltak meg kormányai alatt, de nem volt szíve rombolni az imidzsét, és inkább a halált választotta.

A zsidó vallás (a muszlimhoz hasonlóan) rendkívül megosztó, aggályos. Valójában nagyrészt arról szól, hogy ők a kiválasztottak, a többi népet le kell győzniük, megsemmisíteniük, ez áll a Bibliában. Ez a mentalitás ma is erőteljesen jelen van. Az izraelita vallás egynép vallás, a nép és a vallás összetartozik. Tehát ez nemzetiség is.

2020. júl. 1. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/44 anonim ***** válasza:
32%

#29: Nekem a tudományos élet egy kis szegmensére van elég jó rálátásom. Ebben sok zsidó származású ember van, és egyet se tudnék mondani, aki ne asszimilálódott volna teljesen. Nyelvében, gondolkodásában teljesen magyar. Ezzel együtt az identitásának a része, hogy hát az ország elég csúnyán elbánt a felmenőivel a Horthy-rendszerben. (Másnak a családjával a Kádár-rendszerben szúrt ki az ország, és neki meg ez az identitásának a része - nyilván ezek is ugyanúgy magyarok. Sajnos elég terhelt a XX. századi magyar történelem, de ettől még egyetlen normális ember sem fogja a saját őseinek a tragédiáját letagadni azért, hogy magyarabbnak tűnjön.) Világnézetileg-vallásilag egyébként izraelita alig van közöttük, a többség ateista vagy keresztény (jellemzően katolikus vagy református). Politikai nézeteik szerint is befutják a spektrumot a baloldalitól a konzervatívig (meg persze olyan is van, aki nem politizál), ha már fentebb Gyurcsányt említetted, némelyik rajong érte, más meg bolondnak tartja.


Csak hogy tovább csavarjam a dolgot: még olyan is van közöttük, aki nagyon aktív, elkötelezett, közösségszervező keresztény. Valószínűleg ő jót mulatna azon, hogy a kommunizmushoz meg a liberalizmushoz kötik.


Hogy a tudományos élet ezen szűk szegmensén kívül mi van, azt nem nagyon tudom.

2020. júl. 1. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!