Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan létezhet a Puskás...

Hogyan létezhet a Puskás Akadémia (lejjebb hosszabb leírás)?

Figyelt kérdés

Mind tisztában vagyunk azzal, hogy Orbán Viktor miniszterelnök úr hobbija a labdarúgás, és azzal is áldozott a sportnak, hogy felhúzott egy futballakadémiát egy saroknyira a házától. Az akadémia 2006-ban jött létre (más források szerint 2005-ben), én 2002-es születésű vagyok, tehát úgy nőttem fel, hogy természetes volt nekem, hogy Magyarország második emberének a szülőfalujában oázisként emelkedik a magyar labdarúgó-utánpótlás szentélye (szakmailag nem értek hozzá, de úgy tudom, más akadémiák, mint pl. az MTK-é lekörözik, de most mégis eufemizmust használok).


Kicsit utánanéztem a 2019/20-as szezon bronzérmes klubjának a történelmének, hogy képben legyek - eleve mókás, hogy a Wikipédián ez a nyitómondat: Puskás Ferenc 80. születésnapján (2007. április 1-jén) vette fel a felcsúti labdarúgó akadémia a legismertebb magyar nevét. Ez nem válaszolja meg azt a kérdést, hogy egy Fejér megyei faluban miért van már ekkor akadémia, de ugorjunk. Ha kicsit jobban nyomoz az ember, megtalálja, hogy a Felcsút SE jogutódja, és 2005-ben lett Videoton-Puskás Akadémia, majd Puskás Akadémia FC. (Mivel 2007-ben nevezték el Puskásról, számomra homályos, hogy az alapításkor hogyan hívták, aki tudja, írja meg. :))Azt írják róla, hogy az alapító Orbán Viktor miniszterelnök.


Itt akadok el mindig, hiszen én ebben nőttem fel, de nem értem, hogy ez hogyan lehetséges. Akadémiát alapít egy (akkoriban) volt miniszterelnök? Ez akkoriban azért kiverte az embereknél a biztosítékot? Ha teszem azt Gyurcsány most alapítana egy főzőiskolát, azon is meghökkennénk, pláne, ha egy szinte ismeretlen, eldugott kisközségben tenné. De tényleg, azon kívül, hogy szülőfalu, miért pont Felcsút? Rossz infrastruktúra, messze van a fővárostól, tömegközlekedéssel rosszul megközelíthető. És szemrebbenés nélkül felhúznak a semmi közepén egy modern akadémiát.


Találtam a klub honlapján egy Gyakori kérdések menüpontot - ahol egyébként az összes kérdés valamilyen provokatív kérdésre elkeseredett válasz, ami önmagában inkább szánalomkeltő, mint mókás -, az egyik kérdés pedig ez volt: Minek egy 1800 fős településre 3500 fős stadion? És leírták szépen, hogy ez nem csak a faluról szól, hanem például a korosztályos válogatottak meccseiről, ahová már annyi néző járt ki, hogy nem fértek el Telkiben, ahol az edzőközpont van... várjunk csak. Akkor miért nem ott van a stadion, és miért nem ott lett Akadémia? Telki 10 perc autóval Budáról, praktikusabb, mint Felcsút?


Akadémia. Akadémia, de nem emlékszem, hogy bárki is nagy reményekkel kerülne ki onnan. Legutóbb Tajti Mátyásról hallottam, de egy spanyol kiruccanás után az tűnt fel, hogy Diósgyőrben bukkan fel, ami azért messze van a Barcelonától. Tényleg kellett egy ilyen akadémia, ami középszerű játékosokat termel ki?


Egy kicsit indulatból is írom ezeket a sorokat, most tekintettem meg a 15 éves Puskás Akadémia és a 135 éves Újpest párharcát. Az egy dolog, hogy a Puskás tele van légiósokkal, és ujjal mutogatnak a ,,károgókra", hogy odanézzenek, akár 4-5 saját nevelésű játékost is a kezdőtizenegy tagja volt. (A kis Hegedűs meg már megette a spenótot, bizony! - Hofi után szabadon.) A stúdióban pedig halál komolyan elemezték a meccset. Az volt az érzésem, mintha abba a hasonlatba csöppentünk volna, mint amikor ott van egy teremben egy elefánt, de senki sem teszi szóvá. Mindenkinek szemet szúr, mindenki tudja, hogy nem való oda, mégsem tesz senki ellene semmit. Egy 15 éves hobbi csapat, kongó stadionnal, az NB1 5. legértékesebb keretével, egy 1800 lelket számláló faluban... és elemeznek, igazi klubként kezelik.


Az is egy rejtély, hogy honnan kerítettek szurkolókat, akik ütemesen bekiabálják cérnahangon, hogy ,,Hajrá Puskás"! Emlékezzünk csak vissza arra a Puskás-Fradi meccsre, ahol 3894 volt a hivatalos nézőszám, a 3500-as stadionban. És akkor nem beszéltünk az elképesztő külföldi igazolásokról, Mészáros Lőrincről, aki a klub elnöke, és nyíltan a miniszterelnök barátja.


Valaki magyarázza meg nekem, hogy hogyan lehet ez? Még a kőfideszesek véleménye is érdekel, ezt mivel lehet megmagyarázni (csak ne az legyen az érv, hogy miért ne? Mi közöm a hobbijához?, mert ennek ugyanannyi a létjogosultsága, mint az én Miért?-em.)? És nem csak a klub létezését, hanem azt is, hogy hogyan lehet, hogy ezek mellé a botrányok mellé Orbán Viktort negyedszer is megválasztották miniszterelnöknek, és minden jel arra mutat, hogy ez 2022-ben sem fog változni. Hogyan lehet ez?



2020. aug. 30. 22:36
 1/7 A kérdező kommentje:
Az lemaradt, hogy hatalmas respect, ha végigolvastad. :D
2020. aug. 30. 22:37
 2/7 anonim ***** válasza:
33%
Nem olvastam el, mert hosszú és unalmas. De! Miért ne lehetne egy focicsapat, attól mert Orbán kedveli, hogyha jó, eredményeket ér el. Most is bejutottak az Uefka kupába
2020. aug. 30. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
56%
Egy megalomán pszichopatától mit vársz?
2020. aug. 30. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Amit a közlekedésről írsz, az téves. Ugyanúgy karnyújtásnyira van a M1-es, mint Telkiből.


Amikor alakult, akkor még modern dolognak számított az akadémiai rendszer. Vagy mondjuk úgy, hogy ebben is el voltunk maradva a nyugattól.

Sokáig (szinte?) csak saját nevelésű játékosaik voltak. Ma már átlag klub.

2020. aug. 30. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
4-es, igazad van, autóval valóban egész jól megközelíthető. De így is 30 kilométerre van a fővárostól.
2020. aug. 30. 23:12
 6/7 anonim ***** válasza:
30 km nem távolság és lehet, hogy gyorsabban elérik onnan az M0-t, mint Bp-ről.
2020. aug. 30. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
69%

Kérdező

Azt hiszed hogy utánanéztél a dolgoknak, de a töredékét sem vizsgáltad meg az eseményeknek.

Kevered a felcsúti akadémiát a Pancho arénával. A felcsúti futball akadémia egy sokkal régebbi történet. A felcsúti futball utánpótlás nevelésére Orbán, mint helyi lakos és még páran, mint Mészáros pl. alapítottak egy klubot. Ennek a klubnak lett később a továbbfejlődése a Puskás Akadémia, szerették volna ha a helyi futball bővül és a településnek nagyobb lehetőségeket hoz.

A 2002-es kormányváltást követően egyre nehezebb volt a vállalkozásoknak, nagyon sok munkahely került veszélybe. A települések sokféle ötletet vetettek be, sok évvel korábban még az egyik településen tamagochi temetőt is csinált az ottani polgármester (egy kis japán játék a korai évekből, amit etetni kellett és ha nem vigyáztál rá eléggé akkor meghalt), csak hogy legyen látogatója a városuknak.

A Puskás Akadémia 2005-ben lett megalapítva, a korábbi Felcsúti Utánpótlásklub folytatásaként. Mint minden egyesületnek, ennek is voltak alapítói, és kezdetben Felcsúti Labdarúgó Akadémia volt a neve, ezt változtatták meg 2007-ben, Puskás születésnapja alkalmából Puskás Akadémiára. De ez szimplán egy sportpályán, egyszerű öltözőkben, egyéb helységekben dolgozó embereket jelentett. Az alapítók adták a telket is a klubhoz, így Orbán is. Folyamatosan bővült a terület és lettek újabb és újabb épületek, amik segítették az utánpótlás nevelést.

A devizaválság gazdasági nehézségei között hozott a második Orbán kormány olyan döntést, hogy a válságból állami beruházásokkal próbálják kihúzni az országot - ahogy a világon mindenhol korábban is csak hasonló állami beruházásokkal sikerült. Mivel az államnak éppen a kevés pénz volt a gondja, így olyan beruházás kellett, ami megmozgatja az építőipart, de sok magán forrást is bevon, nem csak állami pénzeket. Ezért gondoltak a stadionépítésekre, mert a cégek által befizetett társasági adó egy részét ide átcsoportosíthatták. Az elmélet az volt - és be is vált - hogy ha egy cég már fizeti az adót mert muszáj, akkor jobban örül annak ha egy részét arra fordíthatja amit hasznosnak ítél. Ez a sport, mert a sportban van szponzoráció és így reklámlehetőség. A társasági adó egy részét tehát a saját maguk által megszabott sportlétesítmény építésére is fordíthatták. Mivel a törvény ezért cserébe tiltotta a reklámozásukat, így érdemes volt még pénzeket mellé tenniük, hogy hasznosuljanak a befektetéseik.

Ennek a programnak egyike volt a Pancho Aréna építése is. Az akadémia össze tudott szedni annyi céget, vállalkozót, akik hajlandóak voltak a társasági adójukat is erre fordítani és még többlet pénzt is adni az építkezéshez.

Az aréna nem azért van Orbánék házának szomszédságában, mert magának akart oda egy stadiont, hanem mert a helyi sportklub egyik alapítójaként ő adta a birtokát az egyesületnek használatra. A 2011-es vagyonnyilatkozatában magad is láthatod hogy több kisebb telek van a tulajdonában amit 50 évre az egyesület használatába adott. [link]

Az arénát ezekre a területekre IS építették fel, mert ezek voltak az egyesület használatában, amiket az építkezéshez megvettek. 2013-ban már egyesítetten egy 5000 nm-es telek szerepel a vagyonnyilatkozatában, amit az akadémia használhat ingyenesen 50 évre, majd ez átkerült az akadémia tulajdonába. Ez csak kis telekrész az egészből, de ez is része, hiszen egy kis településről van szó.

Itt egy olyan kezdeményezésről van szó, ami egy kis településnek munkahelyeket, ismertséget hozott. Mint Gödnek a Samsung gyára, Tab községnél a Flextronix, Tamásiban a Philips üzeme stb. vagy éppen Kislődnek az ott felépült Sobri Jóska kalandpark.

2020. aug. 30. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!