Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Jól van az, hogy Magyarországo...

Jól van az, hogy Magyarországon kormány helyett "királyt" választunk?

Figyelt kérdés

A magyar választási rendszer a győztes mindent visz alapon működik. Aki nyerte a választást, annak korlátlan hatalma van kevés kivétellel minden felett. Ha 2/3-a van, ami az új választási rendszerben a "kettős szavazat" és a győzteskompenzáció végett könnyen elérhető a győztes számára, akkor gyakorlatilag minden felett ők döntenek 4 évig.

Gyakorlatilag nem demokratikus kormányt választunk, hanem "királyt 4 évre". Miért ilyen a rendszerünk? Jól van ez így?



2020. dec. 13. 18:29
A kérdező szavazást indított:
Jól van így, ha a választók nagy része kormányt akar, legyen annak nagy hatalma.
Nincs jól, fékekre és ellensúlyokra szükség van, mindenkit képviselni kell akkor is, ha egyértelmű a választói akarat.
23 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
78%
Ez csak akkor van így, ha van egy nagy párt szemben sok kicsivel. Így az ország vezetése nem húz ezerfelé.
2020. dec. 13. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
56%
Kormányt választunk, viszont az már más kérdés hogy a kormánypártiak vannak erős többségben.
2020. dec. 13. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
14%
Most mindenkit képviseli a kormány. Ugyanakkor ezt csak úgy tudja megtenni ha hatalma van. Ha az ellenzék lenne mindjárt nem képviselné csak a liberálisokat, mert beengedné a menekülteket
2020. dec. 13. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
79%
Te hol élsz?
2020. dec. 13. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
52%

"Most mindenkit képviseli a kormány."

Nagyon kellett már, épp vettünk egy izraeli rakétaelhárító rendszert. Mint egy falat kenyér, annyira hiányzott.

2020. dec. 13. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

3# ez nem csak hülyeség volt, de a válaszodnak még csak köze sincs a kérdésemhez.

Mindenesetre bizonyára büszke vagy most magadra, mert egy párt-semleges kérdésre, ahol azt kérdeztem hogy jó-e a már-már korlátlan nagy hatalommal bíró erős kormány vagy sem, neked sikerült migránsozni egyet.

2020. dec. 13. 18:57
 7/11 GretaThunberg ***** válasza:
0%
#3 már meg is mondta Gyurcsány a DK naggyűlésen, azt hogy: "Na fiúk, na majd a választások napján a határnál kell várnotok, a drótvágókkal a kezetekben, hogy majd ha nyerünk akkor uccu neki, vágjuk át! Európa!"
2020. dec. 13. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
86%

"Most mindenkit képviseli a kormány. "


Az ellenzékieket aztán nagyon képviseli, valóban...

2020. dec. 13. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
23%

Kérdező, gy rakat hülyeséget próbálsz tényként eladni.

"A magyar választási rendszer a győztes mindent visz alapon működik."

Nem! Az a brit választási rendszer, ahol csak egyméni képviselői mandátumok vannak és nincsen listás kompenzáció. Nálunk a mandátumok 48%-a listás szavazatokkal, kompenzációképpen van elosztva, éppen azért, hogy ne csak azok kerüljenek be a parlamentbe akik az egyéni körzetekben győztek. Ha olyan lenne a rendszer, mint a briteknél, akkor ma 87%-os többsége lenne a fidesz-kdnp-nek a parlamentben.

" Aki nyerte a választást, annak korlátlan hatalma van kevés kivétellel minden felett. Ha 2/3-a van, ami az új választási rendszerben a "kettős szavazat" és a győzteskompenzáció végett könnyen elérhető a győztes számára, akkor gyakorlatilag minden felett ők döntenek 4 évig."

Mi a fene az a kettős szavazat?

A győzteskompenzáció pontosan ugyanaz, mint a vesztes kompenzáció, azok a szavazatok amik nem hasznosulnak az egyéni képviselői hely megszerzésében, mindegy hogy a győztesre vagy valamelyik vesztesre ment, azok mind a kompenzációban vesznek részt. A győztest segítik egy stabil kormányzáshoz és nem a fideszt, ezt mindig elfelejtitek megemlíteni. Tessék győzni az egyéni körzetekben és akkor titeket fog segíteni!

"Gyakorlatilag nem demokratikus kormányt választunk, hanem "királyt 4 évre". Miért ilyen a rendszerünk? Jól van ez így?"

Gyakorlatilag baromságokat írsz le és ez valóban nem helyes így. A választási rendszerünk egy vegyes rendszer és sokkal kiegyensúlyozottabb, igazságosabb, mint a franciák szintén vegyes rendszere. Az érdekes módon nem csípi a szemedet hogy pár százalékos listás szavazatkülönbség után a Macron-féle párt a parlamenti mandátumok nagy többségét megszerezte, míg a LePen-féle párt alig 8%-t kapott meg. Az demokratikus számodra. Miért is?

2020. dec. 13. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

10# a "kettős szavazat" nem létező fogalom, ellenben nálunk a rendszer úgy működik, mintha 2 szavazatod lenne. Egyszer szavazol egy pártra és egyszer egy képviselő jelöltre (ha szeretnéd, ugyanabból a pártból). Ezáltal olyan, mintha két szavazatot adtál volna az általad választott pártnak.

Nálunk 199 képviselő ül ma a parlamentben, amiből 106 egyéni választókörzetből jut be (93 pedig listáról). A 2/3-hoz pedig 133 ember szükséges, ami azt jelenti, hogy ha egy párt jelöltjei nyernek az összes választókerületekben (106 képviselő), elég 30%-ot szereznie (27 jelölt), hogy 2/3-al rendelkezzen. Persze kicsi a realitása, hogy egy párt minden körzetben nyer és csak 30%-ot kap, ellenben arra már volt példa, hogy 40%-kal lett 2/3-a egy pártnak (miközben "csak" 96 egyéni körzetben nyertek az általa támogatott képviselők).

Ha már fehoztad Angliát példának, én felhozom Németországot, ahol ez úgy működik, hogy a listás helyek kiegészítik az egyéni körzetekből érkezőket. Ha egy párt jelöltjei megnyernek mondjuk 30 helyet és az eredmények alapján 35 hely jár nekik, akkor listáról 5 képviselő megy. Nem 30+35 mert hát listán X százalékot kaptak. Ebben a rendszerben meg a Fidesznek 2018-as eredmények alapján 100 képviselője lenne és listáról 9 személy érkezett volna. Ezért neveztem "kettős szavazatnak". De feleslegesnek tartom a külföldi választási rendszerekkel való hasonlítgatást, mert ahány ország, annyi politikai kultúra. Ami működik Amerikában, Németországban, Oroszországban vagy épp Angliában, nem működne nálunk.

A győztes kompenzáció olyan dolog amivel egyetértek. Én egyáltalán nem a Fideszt támadtam, hanem kiemeltem, hogy a jelenlegi választási rendszerben ez már nem a stabilitást szolgálja, hanem a teljhatalmat.

Az pedig, hogy a francia rendszer milyen... Egyáltalán nem mondtam, hogy jó, de miért kéne, hogy csípje a szemem? Vagy akár az angol? Vagy a német? Nem ott élek, nem vagyok ott állampolgár, nem szavazok ott. Ellenben az, hogy nálunk milyen a rendszer és mi megy, igenis érint és érdekel. És nem értek egyet azzal a gondolattal, hogy "de hát X helyen még rosszabb, mert választások sincsenek" vagy "Y helyen rosszabb, mert még aránytalanabb", mert olyan példákat is lehet felhozni, amik jóval arányosabbak vagy épp demokratikusabbak.

Legvégül pedig én nem pártpolitizáltam vagy kérdőjeleztem meg a Fidesz győzelmét a '18-as választásokon, hanem azt kérdeztem, hogy helyes-e, hogy olyan hatalma van egy kormánynak, hogy a teljes ellenzék és minden más (személy, mozgalom, intézet, párt, vagy épp a szavazók) figyelmen kívül hagyásával tud irányítani, kvázi teljhatalommal. Ez 10 évvel ezelőtt is így volt, pont ezért volt szükség a választási törvény módosítására, de most se lett jobb. Sőt, alacsonyabb létszámú és még aránytalanabb parlament lett.

Ha pedig nem gondolod, hogy a választások megnyerése (főleg 2/3 esetén) "teljhatalmat" jelent, javaslom hogy vedd elő az Alaptörvényt és tanulmányozd a törvényeinket. Ha pedig ezt nem kérdőjelezed meg (mert rajtad kívül egyébként senki nem tette), akkor nem az a kérdés, hogy nálunk 4 évre választanak-e kiskirályt, ha nem hogy jól van-e ez így.

2020. dec. 13. 21:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!