Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ki élte itt meg az 1986-1993...

Ki élte itt meg az 1986-1993 korszakot? Valóban az volt Magyarország "aranykora" kultúrában, szabadságban, stb.?

Figyelt kérdés

Én már a 90-es évek végén születtem, de nem semmi, hogy akkoriban ilyenek mentek:


https://www.youtube.com/watch?v=Vf0Wa10tM7w

https://www.youtube.com/watch?v=f2wYSFXqFls

https://www.youtube.com/watch?v=mbT4MUC_QH4

https://www.youtube.com/watch?v=2R8ZU9QWn-o

https://www.youtube.com/watch?v=-3pIN-FGho8

https://www.youtube.com/watch?v=PGAlNswfldY


Mai szemmel szinte "futurisztikus" a nyíltságban, a belevalóságban, a kreatívitásban...



2021. jan. 12. 22:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%

Én nem látok benne semmi különöset azért már azokban az években kezdtünk civilizálódni, hisz csak Európa közepén élünk, az hogy valaki nyakörvet meg piros zakót hordhatott az utcán, az már a politika felhígulásának volt köszönhető, azelőtt meg féltek a rendőröktől, akik meg nem és visszaütöttek, jó pár évet ültek miatta.

Amerikához semmi nem mérhető szabadságban(Ha jó az állam fegyvered lehet, szívhatod a marihuánát), még Amszterdam sem.

2021. jan. 12. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
40%
#1 Akkor miért van az, hogy a mai magyar kultúra sokkal zárkózottabb és konzervatívabb?
2021. jan. 12. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
92%
Viszont gazdaságilag padlón volt az ország. A fogyasztói árak egyre emelkedtek, a gyárak anyagbeszerzői csak készpénzért voltak képesek vásárolni, olyan hatalmas volt az állami cégek körbetartozása.
2021. jan. 12. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
52%
Kénytelenek voltak 1988-ban bevezetni a személyi jövedelemadót, ami többsávos-többkulcsos volt. A legfelső sáv adója 50% volt. Viszont ekkor kérhettél és kaptál "világútlevelet", amivel megrohantuk Bécset. Ki is írták a boltokba: Ne lopj magyar!
2021. jan. 12. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
41%
1986-tól 1989-ig? Mindenki tudta, hogy egyre nevetségesebb a Kádári Magyarország. Kitették a hármas nagy vezetők portréit május 1-ére, de már csak nevettünk rajta. Viták dúltak ebédidőben a menzán, de a tanszéken is. Kifújt a rendszer.
2021. jan. 12. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
2%
Pedig egy magyar se lopott. De mára már már szerencsére Bécs is megtanulta megkülönböztetni a bőrszíneket, és még fogják is tanulni jó pár évtizedig. :D
2021. jan. 12. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
92%

Köszönöm a gyűjteményt!


Én ekkor voltam fiatal, 1973-ban születtem, úgyhogy kicsit nosztalgiáztam most. :-)


Igazából bele sem gondoltam, de ahhoz képest, hogy ma milyen pártszócső minden közszolgálati adó, hogy mennyire nincs politikai humor, igen, innen visszatekintve valóban aranykor volt. Csak mi ebbe akkor nem gondoltunk bele. Örültünk annak, hogy egyre többet lehet kimondani, örültünk a rendszerváltásnak, aztán utána jött a kiábrándultság. Hosszan lehetne erről írni...


A zenei klipekhez kevésbé akarok hozzászólni, mert a mostaniakat egyáltalán nem ismerem. De az tény, hogy ilyen sokszínű volt akkor a könnyűzene. Én pl. Lord rajongó voltam a '80-as évek végén.


A legelső linkről írnék hosszabban.

A Parabola (Árkus József műsora) mindig is politikai szatirikus műsor volt, havonta jelentkezett. Ennek szilveszteri különkiadása volt a Szuperbola. 1988 szilveszterén már szinte mindent ki lehetett figurázni, nem voltak félelmeink. A műsor adásba kerülésekor Grósz Károly a Párt főtitkára (első embere) volt, Németh Miklós a miniszterelnök. Az óriási gazdasági problémákkal járó átmenetet négyen vezényelték le: az előbbi kettő, és Nyers Rezső, valamint Pozsgay Imre. Nyers Rezső az 1968-as gazdasági nyitás szorgalmazója volt, őt 1974-ben, a visszarendeződéskor kiszorították a hatalomból. Pozsgay Imre volt művelődési miniszter, később államminiszter (kb. tárca nélküli miniszter). Ő vezette az ellenzékkel a tárgyalásokat 1988 végétől.

Grósz Kádár Jánoshoz képest előbbre lépés volt, de ő is kemény kommunista volt. 1956-ot ellenforradalomnak tekintette, és 1988. októberében kijelentette, hogy Nagy Imrét nem fogják rehabilitálni. Egy éven belül (1989. június) megtörtént Nagy Imre és mártírtársainak ünnepélyes újratemetése, pár héttel később a jogi rehabilitálása is. Ekkor már Grósz Károlyon túlléptek az események, és kezdett háttérbe szorulni.

1989. Pozsgay éve volt, az első szabad (munkaszüneti nappá nyilvánított) március 15-én Győrben elmondott beszédétől kezdve. Ő mondta ki először, hogy 1956. nem ellenforradalom volt, hanem népfelkelésnek indult ... és egy-két héttel később kimondták, hogy a népfelkelésből nem ellenforradalom, hanem forradalom lett. 1989. izgalmas év volt: szinte hétről hétre dőltek meg politikai tabuk, lehetett olyat kimondani, amit előtte egy héttel (!) még nem. Év végére természetes lett az, amit év elején elképesztően radikális, megvalósíthatatlan dolognak gondoltunk. Így jutottunk el 1990 tavaszához, az első szabad választásokhoz. Pozsgay akkor rendkívül népszerű politikus volt. Ha közvetlen (nép általi) köztársasági elnök-választás lett volna, valószínűleg ő nyert volna, és nem Göncz Árpád lett volna az elnök.


Más is mondanék a Szuperboláról. Ebben a műsorban már a szocializmus éveiben is (tehát az 1980-as évek elejétől) minden évben természetesek voltak a meztelen cicik. És ezt teljesen nyíltan néztük 7-10 éves gyerekként is együtt a szüleinkkel. :-) Nem tudom, ez ma mennyire működne. És nem hőbörgött senki, hogy ez szexizmus, férfisovinizmus, a nők lealacsonyítása és egyéb marhaságok. Ez a politikai korrektség nevű ostobaság teljesen ismeretlen volt, és a férfi-nő viszonyok, a szexhez, erotikához való viszony sokkal természetesebb volt.


Lehet, hogy elfogult vagyok azzal az időszakkal szemben, mert hát akkor voltam fiatal, és az ember a fiatalságát mindig szépnek látja, mikor már megöregszik. :-)


Még egyszer köszönöm a kérdést, és az összegyűjtött videókat.

Ha bármi kérdésed van arról a korról, kérdezz bátran. Ha tudom, szívesen megválaszolom.

2021. jan. 12. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
0%

"#1 Akkor miért van az, hogy a mai magyar kultúra sokkal zárkózottabb és konzervatívabb?"


A ballib PC terrorra gondolsz?

2021. jan. 13. 03:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
18%

A 90es evek messzemenökig a legszarabb időszak volt megélhetes szempontjábol.

A politika pedig vegtelenul ostoba arrogans es korrupt volt.

Nem ertem mi ez a nosztalgia.

2021. jan. 13. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
58%
A 90-es évek volt egy aranykor. Sima melós voltam, viszont kis odafigyeléssel, a lehetőségek észrevételével, a fizu 10-20-szorosát is meglehetett keresni.
2021. jan. 13. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!