Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért mondja mindneki, hogy...

Miért mondja mindneki, hogy Kertész Imre a Sorstalanságra kapott Nobel-díjat?

Figyelt kérdés
A politika rovatban teszem fel a kérdést, mert a többség politikai okokból szidja őt. A Sorstalanság kötelező olvasmány. De Nobel-díjat a szabály szerint irodalmi életműre adnak, nem egy-egy könyvre. Pár kivétel van csak, ott ezt hangsúlyozzák (például: Thomas Mann a Buddenbrook-házra, Ernest Hemingway Az öreg halász és a tengerre kapta). A Nobel hivatalos honlapján nincs külön kiemelve a Sorstalanság, mármint csak a könyveknél van felsorolva és ismertetve, de az indoklásban nem az szerepel. Olvastam a könyvet. Az első 150 oldal olvastatta magát, a végét már untam. Szerintem se nem annyira rossz, se nem annyira jó, mint amennyire mondják, egy könyv a sok közül. Viszont ez alapján én nem dönteném el, hogy megérdemli-e valaki a Nobelt, ha egyszer életműdíj.

2021. márc. 13. 20:32
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
A Nobel-díjakor is sokan elmondták, hogy a Sorstalanság egy közepes mű. Nem arra kapta a Nobel díjat, hanem az alkotásaira, életművére, ellenben amikor kiválasztották - ezt is sokan elmondták - ez volt a fő műve ami miatt a díjra jelölték és ami miatt megkapta. Ezért is lett kötelező olvasmány az iskolákban. Ha nem lett volna kiemelve ez a műve külön, akkor nem tették volna pont ezt az oktatás részévé.
2021. márc. 13. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

"A Nobel-díjakor is sokan elmondták, hogy a Sorstalanság egy közepes mű. Nem arra kapta a Nobel díjat, hanem az alkotásaira, életművére, ellenben amikor kiválasztották - ezt is sokan elmondták - ez volt a fő műve ami miatt a díjra jelölték és ami miatt megkapta."


Ezt nem értem. Az eleje ellentmond a végének. Most akkor nem arra kapta, vagy kiemelték?


"Ha nem lett volna kiemelve ez a műve külön, akkor nem tették volna pont ezt az oktatás részévé."


Miért? Választani kell egy regényt egy írótól.

2021. márc. 13. 20:56
 3/13 A kérdező kommentje:
Mármint úgy értem, hogy ha egyet kell tőle olvasni, akkor nyilván kell egyet kijelölni.
2021. márc. 13. 20:56
 4/13 anonim ***** válasza:
95%

Nem mond ellent az eleje a végének.

Egy rakat ember elmondta, hogy szerintük - mert már akkor is ismerték - a Sorstalanság egy közepes mű.

Akik meg a díjat odaadták neki és akik dicsérték, azok meg elmondták, hogy ez volt a fő mű ami miatt a díjat megkapta. Keress rá a neten az akkori cikkekre, rengetegen foglalkoztak vele pro és kontra is!

2021. márc. 13. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
A hivatalos Nobel-oldalt néztem meg. Tudnál mondani pár nevet, kikre keressek rá? Amikor Kertész Imre díjat kapott, még kisgyerek voltam.
2021. márc. 13. 21:02
 6/13 A kérdező kommentje:
Egyébként a Wikipédián is ez van: "Önéletrajzi ihletésű, a holokausztról és az önkényuralomról szóló műveiért 2002-ben irodalmi Nobel-díjjal tüntették ki."
2021. márc. 13. 21:03
 7/13 anonim ***** válasza:
Tudod gugli a barátod! Beírod a keresőszavakat, lekorlátozod a keresés idejét arra az évre és olvasol, olvasol amíg találsz valamit.
2021. márc. 13. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Hogy lehet lekorlátozni az évet?
2021. márc. 13. 21:31
 9/13 A kérdező kommentje:

Ezt találtam:

[link]

2021. márc. 13. 22:09
 10/13 anonim ***** válasza:
89%

Mégis az egész világ a sorstalanságnak tulajdonítja a díjat. Anno senki sem határolódott el, hogy ugyan kérem hagyják már azt a középszerű művet, ne tegyék kötelezővé és ne csináljanak filmet belőle!


Egyébként 2002ben Kurt Vonnegut is jelölve volt és sem akkor sem máskor nem tisztelték meg életműdíjjal a világirodalom óriását.

Biztos jól esett volna neki, de nem hiszem hogy érdekelte jelentősebben akkora siker és népszerűségben.


Kertész meg haláláig futott az igaza után, hogy igen is megérdemelte. Dehogy érdemelte meg! Voltak nála sokkal jobbak!

2021. márc. 13. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!