Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A szavazási rendszer hitelessé...

A szavazási rendszer hitelességéért ki felel?

Figyelt kérdés
Csalás esetén indítanak feljelentést? Szoktak visszaélések lenni, vagy kizárt?

2021. márc. 15. 02:29
 1/7 A kérdező kommentje:
Volt már olyan, hogy régen halott ember szavazott? Vagy ilyen azért nincs?
2021. márc. 15. 02:32
 2/7 anonim ***** válasza:
77%
Dr. Orbán Viktor Mihály, személyesen.
2021. márc. 15. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
52%
A hatalmon lévő kormány.
2021. márc. 15. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
32%
Szavazóbiztosok, pártok delegáltjai, nemzetközi megfigyelők.
2021. márc. 15. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
50%

Kérdező

Minden egyéni körzetnek van saját, hivatalos választási bizottsága, és a körzetekben levő minden egyes szavazókörben is ott vannak a hivatalos szavazóköri ellenőrök, szavazatszámlálók. Az egészet az országos választási bizottság felügyeli.

A szavazókörökben minden ott indult pártnak lehet saját megfigyelője az állam által oda küldötteken és a nemzetközi megfigyelőkön kívül (ezek sok helyen járnak a választás napján és a saját tapasztalataikból utána jelentést is írnak minden alkalommal). Vagyis ha egy egyéni körzetben indult 32 jelölt, akkor az őket jelölő 32 szervezetnek joga van minden egyes szavazókörbe delegálni megfigyelőt.

Konkrét példa: Győr-Moson-Sopron megye 1. számú választókerületében, Győr városában 67 szavazókör volt. 2018-ban ebben az egyéni körzetben 18 egyéni jelölt indult, tehát mind a 67 szavazókörben ott lehetett volna 18 megfigyelő ezektől a jelölteket indító szervezetektől (benne a pártoktól is), mellettük az önkormányzat által felállított szavazóköri alkalmazottak és ellenőrök. Ha egy szavazókörbe ebből a 18 jelöltállító szervezetből csak 3 küld oda képviselőt, akkor ők vannak még pluszban az ottani bizottságban.

Első körben itt ellenőrzik egymás munkáját az ellenőrök, képviselők és ha bárkinek kifogása van vagy szabálytalanságot észlel, azt jegyzőkönyvbe kötelesek venni. Ha bejelentés érkezik, pl. szól egy ember az utcáról hogy a sarkon valaki pénzt osztogat a szavazóknak vagy busszal hozta az embereket, akkor erről jegyzőkönyv készül, értesítik a választókerület választási bizottságát és ha szükséges a rendőrséget is. Mind a bejelentést mind a tapasztaltakat együtt jegyzőkönyvezik, ha egy megfigyelőnek más a véleménye akkor azt is bele kell írni, különben nem írják alá mindannyian és akkor nem lesz érvényes.

Az ügyet vagy panaszokat a területi választási bizottsághoz továbbítják és azok kivizsgálják, majd a megadott törvényes határidőn belül döntenek róla. Ez ellen lehet fellebbezni az országos választási bizottságnál, esetenként a bíróságon is.

Minden választás során van sok szabálytalanság pl. előre lepecsételt szavazólapot adtak valaki kezébe és nem az orra előtt tették rá a pecsétet vagy bement valaki a szavazófülkébe segíteni a szavazólapot kitölteni és ezt az egyik ellenőr nehezményezte, nem volt eléggé elkülönítve a szavazás helye stb. Minden esetet megvizsgálnak és ha olyan súlyú a probléma, akár a szavazás megismétlését is előírhatják. Az elmúlt 30 évben volt is ilyenre példa. Az esetek túlnyomó többségében a panaszt elutasítják megalapozatlanság vagy nem megfelelő beadás miatt, ezért tűnik darabra nagyon soknak a panasz. A befogadott ügyek kis részében születik olyan határozat ami helyt ad a panasznak, de volt példa már arra is hogy rendőrségi ügy lett belőle, mert olyan visszaélésre derült fény. És nem, nem az elmúlt években, nem a fidesznek csaltak így.

Mindenhol emberek vannak és érdekek, tehát mindig van csalásra próbálkozás. Van ami kiderül és van ami nem. de valójában nagyon ritka az összeshez képest. Az ellenzék próbált az elmúlt 11 évben mindenhol ilyen érzetet kelteni, hogy csalások voltak, de ez nem igaz. Egyszerűen arra sem voltak képesek, hogy a most együtt induló 5 párt együtt szerezzen annyi embert a szavazás napjára, hogy minden szavazókörben ott legyen legalább egyiküknek az ellenőre. Utána nem azzal jöttek, hogy csak a fidesz emberei voltak ott - ami nem igaz, a fidesznek csak 1 ellenőre lehet a szavazókörben.

Röviden: a törvény nagyon erősen szabályozza a választás ellenőrzését és tisztaságát. Ennek ellenére mindig fordulnak elő tévedések, hibák is és visszaélések is, de kevés esetben. Olyan, mint ami az amerikaiaknál volt, olyan itt elképzelhetetlen, mert nagyon konkrét szabályozás van ami védi a választások tisztaságát.

2021. márc. 15. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
66%

#5-höz még ennyi, ha érdekel valóban téged a helyzet kérdező, akkor ezeken a linkeken megtalálod a valóságot:

[link]

[link] jogorvoslat1

[link] valasztasi-szervek

[link] hatarozatok

Az utolsónál a határozatokat nézheted meg visszamenőlegesen, van köztük sok olyan ami benyújtott panaszról született.

2021. márc. 15. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a hasznos választ!
2021. márc. 15. 12:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!