Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miben módosította a választási...

Miben módosította a választási törvényt a Fidesz 2012-ben?

Figyelt kérdés

Bocsánat, ha nagyon alapvetőt kérdeztem, de nem vagyok a poltikában járatos személy.

Ám gyakran hallom a Fideszt utálóktól, hogy a Fidesz a 2/3-dal tudta módosítani a választási törvényt, és ez igazságtalan, mert úgy variálták, hogy biztosítsák maguknak a további 2/3-ot.

Meg hogy a szavazatok alig felét kapják meg, de ez mégis elég a parlamenti helyek 2/3-ára.

Ez szerintem tényleg igazságtalan, de ez nem volt másképp korábban sem. Megnéztem a korábbi választási eredményeket, és 1990-ben az SZDSZ a szavazatok 24%-ával a helyek 42%-át nyerte el, 1994-ben az MSZP 33%-kal a helyek 54%-át. Ezek sokkal igazságtalanabb helyzetek voltak, mint a 2018-as, amikor a Fidesznek 49%-kal lett meg a helyek 67%-ka.

Ez leglényegibb különbség, amit látok, hogy a választási törvénymódosítástól kezdve, ami nekem pozitívum, hogy a 386 parlamenti képviselő helyett csak 199 van.

Ezen felül miben történt a módosítás 2012-ben?



2021. márc. 31. 15:45
 1/7 nemaRendőrség ***** válasza:
100%

Át lettek szervezve a választókerületek.

Pl ha vagytok négyen, két fideszes, meg két ellenzéki, és a két ellenzékit összevonta titeket meg különvett akkor 1-2 helyett 2-1 lett, egyből nyertek vele

2021. márc. 31. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
2021. márc. 31. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Ahol csak tudták megszüntették a tisztán városi körzeteket, amik inkább a baloldalra szavaztak. Hozzájuk csaptak egy rakás fideszes falut. És máris a balos körzetből jobbos lett.
2021. márc. 31. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ezért nem lenne szabadna csak listára szavaznunk, a képviselőkből pedig minden körzetből függetleneknek kellene képviselnie a városukat. A körzetezés a választási csalás garanciája, egyszerűen teljesen el lehet a manipulálásukkal ferdíteni a valódi választói akaratot.

[link]

2021. márc. 31. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

1 Előtte a választás két fordulós volt


2 sokkal több helyet lehetett nyerni listával


3 előtte nem 5% volt a bejutási küszöb hanem kevesebb (nem tudom pontosan mennyi)


4 + most már az van hogy ha egy mini párt nem lépi át az 5%ot de mondjuk szerez 2%ot egy másik hasonlóan kicsi párt meg mondjuk 4%ot akkor azokat a töredékszavazatokat a győztes viszi. Tehát így a győztes pluszban kap 6%ot olyanoktól akik adott esetben soha nem szavaztak volna rá.

2021. márc. 31. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, mindenkinek ment a zöld pipa.

Ha jól értem a legnagyobb trükk, hogy a választási körzetekkel játszadoztak. Bár ez a dolog azelőtt sem volt valami frankó, ha az MSZP meg az SZDSZ is ilyen durván tudott nyerni, és már 2010-ben is hasonló aránnyal nyert a Fidesz, amikor még nem voltak a körzetek kedvükre alakítva. Mindegy.


Az utolsó hozzászólónál fennakadtam azonban, hogy a győztes viszi az 5% alatti pártokat? Ez biztos hogy így van, vagy félreértelmeztem? Ha nem kerül be valami 5%-os párt, akkor annak a pártnak a szavazatai semmibe vésznek és elvileg a bejutók arányosan részesülnek belőle (mint ahogyan a nem szavazók fel nem használt szavazatai is elvileg arányosan szétosztódnak.)

2021. márc. 31. 17:24
 7/7 anonim ***** válasza:

"A listás helyek szétosztását befolyásoló töredékszavazatok számításának módja is jelentősen módosult, így ezentúl már nem csak az egyéni választókerületekben alulmaradt jelöltekre leadott szavazatokat számítják be a listás szavazatok összesítésekor, hanem az egyéni választókerület győztesére leadottakat is figyelembe veszik"


Így pontos de a lényeg kb ugyan az mint amit az 5-ös.


Érdekes lehet ez a cikk


[link]

2021. márc. 31. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!