Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A publikus KSH adatai mennyire...

A publikus KSH adatai mennyire megbizhatoak, tenyszeruek, objektivak es nem manipulaltak?

Figyelt kérdés
Mennyire befolyasolja, irja at a kormany a publikus KSH adatait hogy neki megfelelo adatok legyenek fenn?
2021. aug. 8. 11:21
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
83%

Fideszes logika szerint:

Ha a fidesznek kedvező adatokat tesznek közzé, akkor hiteles. Ha a Fodesznek kedvezőtlen adatokat, akkor Soros megvette a KSH-t is.

2021. aug. 8. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
39%
Megbízhatóak. Nem egy ember csinál egy ilyet hanem egy szakmai csapat, akik nem cserélődnek kormányváltáskor sem.
2021. aug. 8. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Megbízhatóak, nem manipuláltak, DE azért hozzáértés kell ahhoz, hogy az ember helyesen értelmezni tudja őket.

Egyfelől, hogy mit is jelentenek az adott mérőszámok - ez még nem nehéz - másrészt, hogy milyen adatok alapján készültek. Pl. fizetéssel kapcsolatos adatok csak az x főnél többet foglalkoztató cégek dolgozóinak bére alapján készül, vagy munkanélküliekről szóló adatok csak az x hónapnál nem régebb óta munkanélküli személyeket tartalmazza, stb.

Az ördög gyakran az ilyen részletekben rejlik, ami miatt megkérdőjeleznek egy-egy adatot. Ez azonban csak akkor baj, ha időközben változtatgatnak az adott adatsorban szereplő mérőszámok számításán. Akkor viszont nagyon félrevezető tud lenni.

2021. aug. 8. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

"A 2018 októberében indult minisztériumokat és háttérintézményeiket érintő nagy állami bürokráciacsökkentés során a KSH-nál is létszámleépítési hullám söpört végig"


[link]


"Vukovich Gabriellát nevezte ki Orbán Viktor miniszterelnök a KSH új elnökének, derül ki a Magyar Közlöny legfrissebb számából."


[link]


"Lemondott elnöki posztjáról Belyó Pál. A Központi Statisztikai Hivatal elnöke előkelő helyen szerepelt az új kormány által összeállított, a villámgyorsan leváltandó személyeket felsoroló listán."


[link]


Az lehet hogy pont kormanyvaltaskor nem cserelodnek, de cserelodnek es erdekes modon a kormany megvalasztasara, nem pedig palyazati uton, ahogy kene.

2021. aug. 8. 11:43
 5/16 A kérdező kommentje:

Nem tudom, de ez a kormany altal beultetett intezmenyek allamositasa nekem boven eleg indok, hogy miert ne bizzak meg a KSH vagy mas allamositott intezmeny adataiban.


Arrol nem is beszelve, hogy a KSH-ba az adatok nem csak ugy maguktol vannak ott, hanem egeszsegugyi intezmenyektol, MNB meg ilyen helyekrol kapjak, ami az allamositas allamositas hatvanyan van, manipulalt adatok jutnak KSH-ba, ahol megint megmanipulaljak az adatokat, atnezik jol manipulaltak-e, majd manipulalt adatot publikalnak.


Ki van ez talalva.

2021. aug. 8. 11:48
 6/16 A kérdező kommentje:

"Megbízhatóak. Nem egy ember csinál egy ilyet hanem egy szakmai csapat"


"Megbízhatóak, nem manipuláltak"


Azt ertem, hogy en miert gondolom, hogy manipulaltak. Ideztem par cikket is elozo kommentemben. Es ez jozan embernek a jelenlegi helyzetben boven eleg hogy ketelkedjen a KSH adataiban.


De akik azt mondjak megbizhato, mire alapozzak a velemenyt? Dolgoztak ott vagy dolgoznak ott? Vagy "ismerosom ott dolgozik" szitu?

2021. aug. 8. 11:51
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Maga az adathalmaz megbízható, de a feldolgozás metódusa sok esetben már nem. Pl amikor pár éve megváltoztatták az inflációs kosarat ami alapján kiderült, hogy nálunk szinte nincs is infláció miközben volt... :D
2021. aug. 8. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Egyetertek a #3-ssal. Szerintem a szamokat nem manipulaljak olyan szinten, hogy 2+2=5, kovetik a modszertant. Hogy a modszertannal mennyire lehet varialni az egyes esetekben, azt nem tudom, de mint tarsadalomtudomanyi kutato hiszem, hogy boven. Mindig lehet ugy alakitani a definiciokat, idoszakokat, mit csinalunk a hianyzo megfigyelesekkel stb., hogy nekunk egy kicsit jobban tetszen az eredmeny.


A masik, hogy milyen nyilatkozatokat adnak ki, hogyan ertelmezik a szamokat. Itt azert lehet latni, hogy mit kivannak kommunikalni. Egy pelda:


„A kormányzat intézkedései az egészségvédelemre és a gazdasági válság megelőzésére, majd minél hatásosabb tompítására irányultak. A gazdaságvédelmi csomagok a munkaadók és munkavállalók, valamint egyes társadalmi csoportok védelmét szolgálták, elsődleges céljuk a vállalkozások megszűnésének elkerülése, a munkahelyek megőrzése volt ...” ‒ emelte ki Dr. Vukovich Gabriella, a Központi Statisztikai Hivatal elnöke. (vastagbetuvel szedve)

[link]

2021. aug. 8. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

"Maga az adathalmaz megbízható, de a feldolgozás metódusa sok esetben már nem" - Ez igy eleg eros.


Honnan tudod hogy az adathalmaz megbizhato? Van jogosultsagod, lehetoseged vegignezni a vallalatok, intezmenyek altal tovabbitott adatokat, hogy megallapitsd a valosagtartalmukat?


Ahogy irtam, a KSH-ba sem ugy maguktol vannak az adatok, hanem vallalatoktol, intezmenyektol, stb... Te ott voltal amikor peldaul a covid betegeket regisztraltak, hogy leellenorizd, hogy valoban covid beteg az illeto? A feldolgozas meg sok esetben nem megbizhato, azt mondod. Megint, honnan van olyan konkret, specifikus tudasod, hogy azt mond, sok esetben nem megbizhato, de kevesben igen? Ahelyett hogy azt mondanad mittom en, hogy keves esetben nem megbizhato, de sok esetben igen? Mire alapozod?


"Szerintem a szamokat nem manipulaljak" - "Szerinted", de ezt mire alapozod?

2021. aug. 8. 12:11
 10/16 anonim ***** válasza:
Ha paranoiás vagy, az ellen mi nem tehetünk semmit. Neked kéne bizonyítani, hogy valami nem stimmel.
2021. aug. 8. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!