Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan telt a Hidegháborús...

Hogyan telt a Hidegháborús korszak a keleti blokkban? Mennyit lehetett érzékelni a nyugat és kelet egymásnak feszüléséből idehaza?

Figyelt kérdés

2021. aug. 23. 05:51
 1/3 anonim ***** válasza:
70%

Nem lehetett nyugatra utazni, de nem volt ajánlatos levelezni sem nyugati rokonokkal, mert elvitt az ÁVO.

Külföldi újságokat nem lehetett kapni. Rádió adót befoghattad, de annyira zavarták az adást, hogy alig lehetett érteni. A magyar rádió és újságok szidták az imperialista nagytőkéseket és klerikális reakciót. A koreai háború kitörésekor minden munkahely tiltakozó táviratot küldött Amerikának.

Ezt utánozza Orbán a brüsszelezéssel, a kamu konzultációkkal. Igaz, még lehet külföldi híreket olvasni, hallani és az ellenzék is beszélhet.

2021. aug. 23. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A hidegháború az 1940-es évek végétől tartott 1990-ig, a kelet-európai szocialista országok rendszerváltásáig.

Az eleje, Sztálin 1953-as haláláig nagyon durva volt. De nem annyira a két blokk egymásnak feszülése volt durva, hanem a lakosság elnyomása a sztálini típusú szocialista országokban.

Utána azért jött enyhülés, bár hullámzó volt a helyzet. Alapvetően ment a fegyverkezés, az imperialisták elleni enyhébb uszítás.

Az 1960-as évek elejétől már szabadon lehetett nyugati rokonokkal levelezni, és korlátozott mértékben utazni is nyugati országokba. Ennek sokszor nem is az ideológia, hanem a valutahiány szabott gátat.

Nyilván a sajtó úgy tálalta az eseményeket, hogy a Szovjetunió békére törekszik, míg USA agresszív, háborús politikát folytat. Annyit azért jegyezzünk meg, hogy az USA (ezt ma az arab országok példáján látjuk) akkor is szeretett keresztülgázolni mindenki más érdekén, és semmibe venni más országok kulturális hagyományait, értékrendjét.

A NATO nagyon sötét színekben volt lefestve itthon. A gyarmati sorból felszabadult afrikai és ázsiai országokba igyekezett a Szovjetunió benyomulni, és sikerként írták meg az újságok, ha szovjetbarát rendszerek jöttek létre a gyarmatokból.

Nagyon jellemző volt, hogy az USA és a Szovjetunió exportálták a háborút. Ez azt jelenti, hogy a világ valamely pontján (pl. egy frissen felszabadult gyarmati országban) az egymással szemben álló (szovjetbarát ill. amerikabarát) háborús feleket támogatták. De nyíltan egymás ellen soha nem folytattak háborút.

Ezeket bőségesen és egyoldalúan taglalta a Híradó és az újságok. Mindez arra is jó volt, hogy az esetleges belső problémákról elterelje a figyelmet.

2021. aug. 23. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
A 70-es évek végére már nem sokat, akkor voltunk életszínvonalban legközelebb “nyugathoz”.
2021. aug. 23. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!