Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szlovák állampolgár, aki...

Szlovák állampolgár, aki rendelkezik magyar lakcímmel szavazhat a magyarországi országgyűlési választáson?

Figyelt kérdés

Az olvastam, hogy van valami névjegyzék (csak az szavazhat, aki rajta szerepel), amin természetes a magyar állampolgárok szerepelnek, de külföldiek nem minden esetben és valahol regisztrálni kell.


Köszi :)



2021. szept. 8. 13:59
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Minden magyar állampolgár szavazhat.


Viszont, ha van magyarországi lakcímed, akkor nem szavazhatsz levélben.

2021. szept. 8. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Csak magyar állampolgárok szavazhatnak a magyar parlamenti választásokon.

Ahogy 1-es is írta, ha van a magyar állampolgárnak magyar lakcíme, akkor 2 szavazata van, pártokra is szavazhat listán és egyéni jelöltre is szavazhat a lakóhelye választási körzetében. Ha nincsen magyar lakcíme akkor viszont csak 1 szavazata van, csak a pártokra szavazhat listán.

Ha csak szlovák állampolgár akkor a parlamenti választáson nem szavazhat, még ha itt is él.

Az önkormányzati választáson szavazhat mindenki aki azon a településen lakik, ott nem csak magyar állampolgároknak van szavazati joga. Minden ott lakcímmel rendelkező szavazhat, a szlovák állampolgár is. Legközelebb 2024-ben lesz önkormányzati választás.

Az Európai parlamenti választáson is szavazhat itt szlovák állampolgár ha van itt lakcíme, de akkor el kell döntenie, hogy VAGY itt szavaz a magyar EP jelöltek közül valakire VAGY Szlovákiában szavaz a szlovák EP jelöltek valamelyikére. Mindkét helyen nem szavazhat és Magyarországon nem tud szlovák jelöltre szavazni, csak magyarra.

Ha kettős állampolgár akkor a magyar szabályozásoknál csak az számít, hogy magyar állampolgár és mindenben pontosan azok a jogok illetik meg mint a többi magyar állampolgárt.

2021. szept. 8. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszát.
2021. szept. 8. 14:19
 4/10 anonim ***** válasza:

Ahogy a #2-es írja csak akkor szavazhat ha egyben magyar állampolgár is és még 1-2 egyéb feltételnek megfelel (pl. nem áll közügyektől eltiltás alatt, elmúlt 18 éves, cselekvőképes stb.).

Attól hogy valaki lakcímmel rendelkezik egy adott országban még nem lesz szavazati joga - ez más országokban is így van (ld. USA, a zöldkártyások ott lehetnek, dolgozhatnak, jogosultak bizonyos szintű alap eü. ellátásra stb. de nincs szavazati joguk).

2021. szept. 8. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2021. szept. 8. 15:44
 6/10 anonim ***** válasza:
Országgyűlési választáson nem szavazhat más, csak magyar állampolgár, de önkormányzatin gondolom igen. Én is szavazhattam volna a helyi képviselőre, mikor Londonban laktam egy évig.
2021. szept. 8. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ha felveszed a szlovák helyett a magyar állampolgáságot, akkor szvazhatsz.
2021. szept. 11. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 kürasszír ***** válasza:
Önkormányzati választáson is csak az Európa Unió tafországainak állampolgárai szavazhatnak.
2021. szept. 23. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 kürasszír ***** válasza:
Európai Unió - hülye autocorrect
2021. szept. 23. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm
2021. szept. 27. 11:44

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!