Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kire szavaztatok vagy kire...

Kire szavaztatok vagy kire fogtok szavazni az ellenzéki előválasztáson?

Figyelt kérdés
Én a Momentumra szavaztam, képviselőnek pedig Tordai Bencét választottam. Ki lesz szerintetek a befutó?

2021. szept. 22. 14:00
A kérdező szavazást indított:
DK
Jobbik
Momentum
LMP
MSZP
Párbeszéd
13 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
52%
Mintha lenne bármi jelentősége, hogy a király udvarában melyik udvari bolond a legnépszerűbb..
2021. szept. 22. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
45%
Ez már megkérdezték előtted kb. 268-szor.
2021. szept. 22. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
MZP-re szavaztam.
2021. szept. 22. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
83%

Igen zavaros a kérdésed és a kérdéshez kapcsolt szavazási lehetőség is.


Két szavazatot adhattál: egyet egy miniszterelnökjelölt jelöltre [továbbiakban: MEJ] és egyet egy országgyűlési egyéni képviselőjelölt jelöltre [továbbiakban: EKJ].

Hogy a Momentumra szavaztál, gondolom, azt jelenti, hogy a MEJ-ek közül Fekete-Győr Andrásra szavaztál, aki a Momentum jelöltje.

De melyik pártot jelölje itt, aki az MSZP-Párbeszéd-LMP közös jelöltjére, Karácsony Gergelyre szavaz(ott), vagy aki az általad fel nem sorolt MMM jelöltjére, Márki-Zay Péterre szavaz(ott)? (Utóbbira ott is a példa a 15:52-es válaszban: megírta, de a szavazásodban nem tudja jelölni.)


Ráadásul, te nem csak a Momentumra szavaztál, hanem Tordai Bence révén a Párbeszédre is, ugyanis választása, az általa vállalt lehetséges frakció befogadó nyilatkozata, és a hatpárti elfogadó nyilatkozat alapján a Párbeszéd frakciójába kíván beülni; így nem tudom, melyik egy pártot tudnád bejelölni a kérdésed alatti szavazásnál?

Hogy az összefogás pártjai közül melyik párt lesz a "befutó", azt az dönti el, hogy az EKJ-ek közül kiknek a frakciója lesz a legerősebb, melyikben lesznek a legtöbben.


Tehát, a MEJ-ek alapján nem lehet az általad lehetővé tett szavazás alapján megfelelően jelölni (csak azt a hármat, aminél van is szavazás), az EKJ-eknél pedig a szándékot erősen korlátozza a lehetőség.

A 106-ból 11 OEVK területén csak egyetlen EKJ indul, itt egyáltalán nincs választási lehetőség; hiába szándékozik bárki a másik 5 párt frakciójába készülő jelöltre szavazni: nincsenek.

A 106-ból további 54 OEVK területén csak 2 EKJ indul, akik csak egy-egy pártot jelölhettek meg, amelynek a frakciójában kívánnak részt venni, és csak attól az egy párttól kaphattak befogadó nyilatkozatot. Abban a körzetben is így van, ahol te szavaztál: van 1 DK és 1 Párbeszéd frakciót választó jelölt. Akarhat az ottani kb. 71 és félezer szavazásra jogosultból akárhány Jobbik, LMP, Momentum, MSZP képviselőt választani, nincs módja.

Ez erősen torzíthatja az előválasztáson résztvevők választási szándékát. Itt, több mint két és fél órával a kérdés megjelenése után, 7 szavazat van; 1-1 DK és Momentum, 5 Jobbik. MEJ-ek vonatkozásában ez lehetséges is, de belőlük csak egy lesz az országgyűlésben (már ha közülük lesz valaki), viszont OEVK-ban megválasztott EKJ-ből 106 a 199 fős országgyűlésben. Nem ennyire jó a helyzet, ha fölényes Jobbik többséget szeretnének: a 106 OEVK-ból csak 52-ben van mód Jobbik frakciót választó képviselőt választani, a többi kerületben nem indul.

2021. szept. 22. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
MMM
2021. szept. 27. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!