Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Le tudnátok írni, mit jelenten...

Le tudnátok írni, mit jelentenek ezek röviden?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Azzal szeretném kezdeni, hogy semmiképp nem szeretnék vitát a kérdésem alatt. Nézzétek el kérlek a tudatlanságom, nem értek rengeteg politikai fogalmat, viszont rengeteget hallom magam körül, szeretném tudni, hogy melyik mit jelent. Tudom, google a barátom, tudom, figyeljek oda töri órán, de úgy mégis, röviden tömören mit jelentenek? (Nem dolgozathoz vagy házihoz kell, engem idegesít, hogy a csapból is ezek folynak, de én nem értem.)

Szóval,mit jelent hogy:

Kádárista, Marxista, Fasiszta, Demokrata, Kommunizmus + Kommunista, Liberalizmus + Liberalista, Szocializmus, bal oldal, jobb oldal, NER, Brexit, Fudan? A válaszokat köszönöm szépen!



2021. szept. 23. 01:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
20%

Kádárista - komcsi aki Kádár János híve, a kommunizmust visszasíró

Marxista - komcsi

Fasiszta - na azé' ezt csak kellene tudnod a történelemből...

Kommunizmus - egy befuccsolt társadalomszerkezeti forma (megint csak azt mondom történelem)

NER - Nemzeti Együttműködés Rendszere, a 2010-es választások után került meghirdetésre, manapság gúnyolódásból akasztják a kormánypárti képviselőkre, vállalkozókra az ellenzékiek

Brexit - GB kilépése az EU-ból a brit és exit szavak összevonása

Fundan - egy tervezett kínai egyetem

2021. szept. 23. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

A Brexit lényege ott van, a Wikipédia első két mondatában:


"A Brexit (vagy brexit) nemzetközileg elterjedt elnevezés az Egyesült Királyság kilépésére az Európai Unióból.[1] Két angol szó összevonása: British (magyarul 'brit') + exit ('távozás', 'kijárat')."


Lásd itt: [link]

2021. szept. 23. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Valaki esetleg ki tudná fejteni esetleg jobban? Az "azt mondom történelem" mel nem vagyok sajnos előrébb. De azért köszi.
2021. szept. 23. 01:40
 4/12 anonim ***** válasza:
0%

Kádárista = az idős fidesz szavazók szinonimája


Marxista = Ha kultúrmarxista, tehát genderfluid és támogatja a melegeket, akkor jó. Máskülönben elavult régies eszme.


Fasiszta = A fideszes szinonimája. Vagy ha nem, akkor olyan személy aki nem támogatja a melegeket.

Ez minden földi rossz dolognak a gyökere.


Demokrata = Támogatja a liberalizmust (és legfőképpen a transzvesztitákat)


Kommunizmus + Kommunista = fideszes


Liberalizmus + Liberalista = A jóság szinonimája. Minden földi jó ebből ered.



Szocializmus, bal oldal = Ha nem támogatja a genderelméletet, akkor a fasizmus szinonimája, máskülönben jó.


jobb oldal = Kriptofasiszták és kódolt nácik


NER = a fasizmus feketeövesei


Brexit = a fasiszták (tehát fidesz) titkos programja, mely keretében a falusi angol nyuggereket rábeszélte, hogy lépjenek ki a demokratikus (= melegeket támogató) EU-ból, ezzel a biztos fasisztálódásba taszítva az országot.


Fudan = Kínai fasiszták, a fidesz őket akarta betelepíteni Magyarországra

2021. szept. 23. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
0%

Miért pontoztatok le?

Itt ennyi fasiszta fideszes lenne?


Nektek nem volt elég a nácizmusból? Nem emlékeztek arra a meggyilkolt 6 millió ártatlan emberre, akit a fidesz elődei mészároltak le?


Na majd ha megnyerjük a választást akkor a ti Orbán führereteket és pártkatonáit is ugyanúgy el fogják számoltatni mint a náci elődeiket Nürnbergben!

2021. szept. 23. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Kádárista: aki az 1956-1988 közötti (tágabb értelemben 1990-ig) korszakot tartja ideálisnak. Ebben az időszakban a legtöbb gazdálkodó szerv állami tulajdonban volt, kisiparosok működhettek, legfeljebb 10 alkalmazottig, a '80-as években már sokféle társasági forma működött, igaz, gyerekcipőben. Összességében, a szocializmus egyik formája, méghozzá autoriter formája, szemben a szocializmus demokratikus modelljeivel. Egypártrendszer, döntően állami tulajdonnal. Bár a Kádár-rendszer sem teljesen homogén, hiszen 1968-1974 között működött az Új Gazdasági Mechanizmus, ami lazított a központosításon, a vállalatok nagyobb önállóságára épített. 1968-1977 között 77%-kal nőtt Magyarországon a GDP, ami azóta is az ország gazdaságtörténelmi csúcsa. Rengeteg lakás épült, a program lefújásáig az országban egy fenntartható jóléti állam épült ki. A kádáristák főleg ezt tartják mércének.


Marxista: aki Karl Marx nézeteit vallja. A fent állított valótlanságok ellenére Marx számos állítása ma is alap, például a közszolgáltatások társadalmi tulajdonba vétele és működtetése. Ma is minden jóléti, szociális állam alapja ez, a közszolgáltatások non-profit működtetése. Akkora irodalmat hagyott maga mögött, hogy néhány mondatban szinte lehetetlen összefoglalni, a marxizmus fő célja a termelőeszközök társadalmi tulajdonba vétele, majd ezt követően a gazdálkodó szervek termelőeszközei a dolgozók közösségi tulajdonába kerülnek.


Fasiszta: szélsőjobboldali, tekintélyelvű.


Kommunizmus: osztály nélküli társadalom, amelyben minden erőforrás közösségi tulajdonban van. A fent állított valótlanságok ellenére nem "befuccsolt", kommunák mindig is léteztek a történelem során, ma is léteznek, legfeljebb a magyar közvélemény nem tud róluk. A közösségi tulajdonformák, szövetkezetek manapság is roppant hatékonyak (tavaly is könnyebben vészelték át a válságot, mint más tulajdonformák), elsősorban az erőforrások hatékony kihasználása miatt, azok összevonása révén.


Liberalizmus: olyan ideológia, amelynek a központi eleme a szabadság, szabályozatlanság, a szabadpiaci mechanizmusok. Ellentétben áll a baloldali, szociális irányvonalakkal, amelyek a szabadpiaci dogmákkal szemben ha bármilyen piacon torzulások jelentkeznek, közvetlen eszközökkel nyúlnak bele a gazdasági folyamatokba, hogy a társadalmi érdekeket megvédelmezzék, hogy a gazdasági folyamatok társadalmilag minél felelősebb módon működjenek, és minél inkább a társadalom egészének érdekei érvényesüljenek egy szűk pénzügyi "elit" érdekeivel szemben. A liberalizmus azonban ragaszkodik a szabadpiaci dogmákhoz, válságok esetén a szabadpiaci be-nem-avatkozás stratégiája konkrétan alkalmazhatatlan.


Demokrata: aki hisz a népuralomban (demokrácia), az egyeduralommal szemben


Szocializmus: magyarul társadalmizmus. Pierre Leroux 1832-ben a Le Globe nevű francia lapban írt cikket, amelyben először használják ezt a szót, azoknak a folyamatoknak és mechanizmusoknak a jelölésére, amelyek a társadalom egészének az érdekeit érvényesítik, alternatívaként a kor individualista, laissez-faire tendenciáival szemben. Számtalan változata létezett és létezik ma is, demokratikus, autoriter és totalitárius keretek között egyaránt. Demokratikus keretek között (lásd a skandináv modellt) minden idők legmagasabb szintű jólétét képes eredményezni.


Baloldal vs jobboldal: 1789-ben a Nagy Francia Forradalom kezdetén az Alkotmányozó Nemzetgyűlésben a terem baloldalára helyezkedtek azok a képviselők, akik a forradalmat támogatták, az uralkodói önkényuralom felszámolását, a feudalizmus meghaladását támogatták (progresszívek/haladók), míg a terem jobboldalára azok a képviselők húzódtak, akik fenn akarták tartani a status quo-t (konzervatívok/maradiak). A status quo meghaladására törekvő emberek a baloldaliak, progresszívek, a status quo fenntartására törekvők pedig a jobboldaliak, konzervatívok.


NER: a fidesz ideológiája


Brexit: az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból


Fudan: egy sanghaji székhelyű kínai egyetem, az egyik legrangosabb kínai felsőoktatási intézmény, de világszinten is az élvonalban jegyzik.

2021. szept. 23. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
35%
Bocs, de most szöktél észak-koreából hogy ezeket nem tudod? Szerintem tudod, csak szórakozol.
2021. szept. 23. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Nem bírt aludni a kérdező, ma 1 óra 22 perckor lökte ki a feladványait.
2021. szept. 23. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

#6

Ez elég jó, de azért beleírnék pár dolgot kiegészítésképp.


Fasizmus: nagyjából igazak a leírtak, de kicsit azért részletesebben. A fasizmus eredetileg úgy lett meghatározva, hogy mi nem, ami miatt a történelmi definíció alapján nehéz megmondani, hogy mi az. Ebből kifolyólag több különböző jellemzés is létezik a fasizmusra.

A példa kedvéért, a legtöbb esetben pl. fasisztának számít a Trump-kormány, illetve az Orbán-kormány is.


Liberalizmus: ez pontatlan. Mamár nagyon sokféle liberális van, így vannak, akik pl. a szabadpiacot annyira nem támogatják, mivel az sértené az emberek szabadságjogait.

Leeegyszerűsítve, nem támogatják azt se, ha a diktatúrát nem egy állam, hanem a cégek gyakorolják.


Baloldal, jobboldal: Történelmileg helyes, viszont érdemes arra figyelni, hogy az oldalak mostanra azért kicsit változtak és vannak olyan ideológiák, amiket már máshova sorolnak.

2021. szept. 23. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
7 nem, csak még nem igazán mentünk bele töri órán ezekbe, és érdekelt. De már megbántam hogy megkérdeztem, oltogassatok csak, biztos ti mindent is tudtatok 10.osztályban.
2021. szept. 23. 11:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!