Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Márki-Zay Péter hatalomra...

Márki-Zay Péter hatalomra jutása esetén felpörgetné az inflációt?

Figyelt kérdés
Hallani, hogy ezt suttogják az emberek. Vajon mire alapozzák mindezt?

2021. dec. 26. 23:50
 1/9 anonim ***** válasza:
89%
még ennél is jobban? ugye viccelsz?
2021. dec. 26. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
65%

Azàllam eleve nem sokat tehet az inflàció ellen.


MZP még annyit se akarna tenni: elmondta pàrszor, hogy csak a piac!

Szóval az energia, üzemanyag ügyben helyből nagyot ugranánk.


Ha a kedvezményes àfakörből kivenné az energiát, húst, tejterméket, akkor a mai átlag 15-6% áfa lenne vagy 20, amit azért szintén megéreznénk

2021. dec. 27. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
75%

#2 Ha kivennék a kedvezményes ÁFA körből, akkor 27% lenne az ÁFA-ja. Ha csak a másik kedvezményes körbe kerülne át, akkor lenne 18% ÁFA rajta.

Más ÁFA kulcs nincsen. Az uniós szabályok szerint nem lehet akármilyen ÁFA kulcsokat meghatározni, az általános ÁFA-n kívül nálunk erre a 2 másik kulcsra van lehetőség. Csak akkor lehet a meglevő 5% és 18% kedvezményes kulcstól eltérni, ha az egész kategóriának más lesz az adókulcsa, vagyis ha 18% helyett 16% vagy 20% lesz az ÁFA mindenen ami most 18% ÁFA alá esik.

[link]

"Általános adómérték

Mindegyik uniós ország bevezetett ún. általános adómértéket, mely a legtöbb áru értékesítésére és a legtöbb szolgáltatás nyújtására alkalmazandó. Ez az általános áfamérték nem lehet kisebb 15%-nál.

Kedvezményes adómérték

Bizonyos termékek és szolgáltatások esetében lehetőség van egy vagy két kedvezményes áfakulcs alkalmazására ( az áfáról szóló irányelv III. mellékletében szereplő lista alapján), de – az esetek többségében – az elektronikus úton nyújtott szolgáltatásoknál erre nincs lehetőség. Az említett kedvezményes adókulcsok nem lehetnek alacsonyabbak 5%-nál."

[link]

2021. dec. 27. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
80%

Kérdező

Éppen úgy nem MZP szabná meg az inflációt, ahogy most sem Orbán dönt róla. Az infláció az árak emelkedését jelenti egy év alatt.

Az inflációt nagyon sok minden befolyásolja, ritka esetben lehet külső beavatkozás az adott ország gazdaságának, pénzének rontására vagy szimplán nyerészkedésre, de legtöbbször vagy a nagyon rossz gazdaság miatt nő az infláció, mert hiány alakul ki a termékekből, vagy épp ellenkezőleg, mert hirtelen nő az emberek jövedelme és meg tudják fizetni ha többet kérnek el a termékekért.

Amikor a 2009-es válság beütött akkor az embereknek nem volt pénze, nem vásároltak, a gyártók és szolgáltatók nem emelték az áraikat, hanem volt aminek csökkent is - alacsonyabb lett az infláció. Most meg emelkednek a bérek és nagy a kereslet, az emberek vásárolnak, pénzt költenek, ezért lehet árat emelni, nő is vele az infláció.

Szerintem inkább ne akarjuk megtudni mi lenne ha MZP kormányra kerülne. Inkább nézd meg mi volt 2002 és 2010 között! Okulj belőle és kerüld el hogy ugyanazok ismét kormányra kerülhessenek!

2021. dec. 27. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
80%

Hova pörgetné fel?már a maximumra van járatva.

'Hallani, hogy ezt suttogják az emberek'-gyenge bértroll vagy.

2021. dec. 27. 04:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Márki-Zay egyértelműen a piaci mechanizmusokban hisz, ez kiderült az interjúkból. Egy Milton Friedman féle monetarista gazdaságpolitikát szeretne. Mielőtt leértékeltek, ez nem rágalmazás, Ő maga mondja, hogy neoliberális gazdaságpolitika híve, minimális állami beavatkozással. Még a minimálbérnek sem a híve. Ez pont a skandináv jóléti államok ellentété, bármelyik gazdaságpolitikai könyvet fellapozzátok, akkor ezt fogják írni. Persze Skandináviában van pénz jóléti államra, és a legtöbb angolszász ország neoliberális. A neoliberális közgazdászok amúgy is oda- meg vissza vannak a globalizációért, és a munkaügyi feltételekben folyamatosan egymás alá licitálnak. Mondjuk azért azt megjegyezném, hogy az Orbán-féle "unortodox" gazdaságpolitika adórendszere is elég neoliberális, mivel hatalmasak a fogyasztást terheló adók. Sok más közgazdász szerint meg lehetne teremteni itt is a jóléti államokat, pl. Pogátsa Zoltán szerint, de Ő nem indult a választásokon :D
2021. dec. 30. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

#3, nem ugyanarról beszélünk.

A kisebb hiba, hogy nem csak három ÁFA kulcs van, csak áfa mentesből van vagy öt.

(Alanyi, tárgyi, stb).


De én az ÁTLAG-ban ténylegesen megfizetett Áfáról írtam.


Szorgalmas kis seggemmel leültem az EOROSTAT / KSH és az Áfa törvény elé, és az Excel egyik oszopába a termék körök 2020-as forgalmát, mellette pedig a megfizetett áfát írtam.

A gyógyszerektől kezdve a gázon, húsokon keresztül a net-értékesítésig.

Szép nagy tánblázat lett.

A végső, összegző sorok egybevetése 15,7% átlagos áfát mutat.


Ez emelkedik, ha kis áfából nagyobba emelsz át bármit.


Az egyértelműen infláció növelő lépés, hiszen a nagyobb pénzkiadással szemben semmiféle árutöbblet nem fog állni.


Kb ennyi hatása lehet egy kormánynak az inflációra.


Az MZP àltal tolt erősen piac központú elvek gyakorlati megvalósítása ezt vetíti előre, független attól, hogy ki helyesli, ki nem.



Aki a bérek emelkedésében látja az infláció okát az le van maradva pár évtizeddel.

A mai iparban a költségek 4-5, nagyon max 10% a bérek szerepe, ezért ennek emelése tized százalékkal emeli az összes költséget.


Az infláció oka a hiány.

Félvezetőkből, építőanyagokból, fából,vkonténerekből, három évente sertéshúsból is.


Hogy ennek mi az oka, azt én nem értem.

De nincs olyan kormány, amely képes tenni ez ellen.


Ahhoz Biden is kisfiú, az üzleti világ rég túlnőtte a nemzetállami erőt.

2021. dec. 30. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#7 Akkor menjünk sorban!

"A kisebb hiba, hogy nem csak három ÁFA kulcs van, csak áfa mentesből van vagy öt."

3 ÁFA kulcs van. Pont. Van az általános ÁFA és 2 kedvezményes kulcs. Nem lehet több az EU-ban, leírtam. Az ÁFA MENTESSÉG az szimplán annyit tesz, hogy NEM FIZETÜNK SEMMILYEN ÁFA-t utána. Mindegy, hogy hányféle kategória szerint nem fizetünk ÁFA-t, akkor is csak annyi, hogy nincs rajta ÁFA. Ez nem ÁFA kulcs. Ha ezt is be akarod sorolni, akkor a termékek után fizetendő forgalmi adók kategóriájáról kellene beszélni és nem az ÁFA kulcsok számáról. De ez csak lovaglás a szavakon részemről is.

"Szép nagy táblázat lett.

A végső, összegző sorok egybevetése 15,7% átlagos áfát mutat."

Nem számíthatsz átlag ÁFA-t ilyen módon.

A termékeknek nem tudod megmondani mekkora mennyisége esik egyik, másik, harmadik csoportba. Ha a termékek 99%-ban 27% ÁFA-t tartalmaznak az nagyon nem ugyanaz, mintha az 50%-a ilyen.

"Aki a bérek emelkedésében látja az infláció okát az le van maradva pár évtizeddel.

A mai iparban a költségek 4-5, nagyon max 10% a bérek szerepe, ezért ennek emelése tized százalékkal emeli az összes költséget."

Ebben megint nincs igazad. Ez nagyban függ attól, hogy milyen termékről vagy éppen szolgáltatásról beszélünk. Pont itt látható éles különbség az országok között, ezért van az, hogy nálunk sokkal kevesebbe kerül a fogorvos, fodrász, autószerelő, mert éppen a bér az ami sokkal alacsonyabb a költségben. Valóban, ha egy doboz sörnek vagy egy csomag szalvétának az árát veted össze, ott alig számít a dolgozók bérének emelkedése, de az építőiparban pl. ez okoz jelentős áremelkedést az energiaárak emelkedése mellett.

"Az infláció oka a hiány.

Félvezetőkből, építőanyagokból, fából,vkonténerekből, három évente sertéshúsból is."

Megint leegyszerűsíted és egy bizonyos termékcsoport árnövekedését tekinted inflációnak.

Igen, vannak termékek ahol ez okozza az áremelkedést. De a tehénhez és a tejtermékekhez nem kell chip, mégis emelkedett az ára.

Az áremelkedésnek nem csak a hiány az oka, sok összetevős játék z. a legfontosabb, hogy van fizetőképes kereslet.

"De nincs olyan kormány, amely képes tenni ez ellen."

Na, ebben egyetértünk. Ahogy igazad van azokban is amiket leírtál, de csak rész igazság, lehagyod mellőle az összképet. Az árak mindig nőnek. ha visszanézel az elmúlt harminc évünkre, nem volt olyan, hogy csökkenjenek az árak - ha az állam nem avatkozott be valamivel, mint hatósági ár vagy ÁFA csökkentés. Szimplán mert a gyártó/szolgáltató/kereskedő szeretné a lehető legtöbbet elkérni érte - a vásárló meg próbálja megszerezni a legolcsóbban.

2021. dec. 30. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Pont Surányi taglalta valamelyik nap a TV-ben, hogy az infláció oka a GPD növekedésnél magasabb béremelések 😂
2021. dec. 30. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!