Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Fidesz és az RMDSZ kapcsolat...

A Fidesz és az RMDSZ kapcsolata mikortól lett ennyire szoros?

Figyelt kérdés

2010 előtt még elég rossz volt a viszony a két párt közt, a Fidesz nem hiába támogatta, hogy jobboldali alternatív pártok jöjjenek létre az RMDSZ-szel szemben. Markó Béla alatt inkább a baloldali hang volt az erősebb az RMDSZ-ben és pragmatikus viszonyt ápoltak az akkori MSZP-vel is.

Aztán Kelemen Hunor már egyre inkább jobbra vitte el a pártot és Magyarországon is egyértelműen a jobboldal vette át a hatalmat, így nem kérdés, hogy most őket támogatják. Viszont mi lenne, ha kormányváltás történne Magyarországon?



2022. szept. 12. 13:24
 1/3 anonim ***** válasza:
83%
RMDSZ a mindenkori hatalom sggét nyalja Romániában is és Magyarországon is. Ez egy stratégia, ami amúgy működik is 🤷‍♂️
2022. szept. 12. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Hát ennek nagyon hosszú története van, de az egyik fontos pontot te magad megnevezted, helyesen, a kérdésedben:


1. Kelemen Hunor lett az RMDSZ elnöke és lecserélte a Markó által hirdetett "Egyenlő közelség elvét", azaz azt az elképzelést, hogy az RMDSZ-nek minden magyarországi párttal egyenlő közelségben (ergo távolságban is) kell lennie, a mindenkori kormánnyal együttműködve.


2. A 2004 december 5-ei népszavazás gyűlöletkampánya (ami nagyon hasonlított az "1 millió migráns" kampányhoz) vállalhatatlanná tette Gyurcsány Ferencet az erdélyi szavazók előtt - magát szúrja hátba politikailag az, aki szóba áll vele Erdélyben. Hogy ez helyes-e vagy sem, azt én nem firtatom, csak elmondom, mint tényt, hogy jelenleg ez így van - tehát a DK-val nem lehet tárgyalni erdélyi politikusnak, mert azt a választói nem díjaznák. Ez is elbillentette a korábban kiegyensúlyozott mérleget.


3. Az RMDSZ 2010 utáni ellenzékbe kerülése - a szövetség ellenzékből nem tudott kormányzati forrásokhoz hozzájutni a magyarlakta települések fejlesztésére, és valamit produkálnia kellett a választói számára - az ő logikájukban "muszáj volt" Budapest felé fordulni, hogy épüljön valami, legyen egy-egy magyar szobor, egy-egy renoválás, stb. Látványberuházásokra volt szükség politikailag, mert lényegi infrastrukturális fejlesztésekre nem igazán tudtak kormányzati pénzeket szerezni.


4. Az EGYSÉG VISSZAÁLLÍTÁSA - pont ez volt az a Fidesz által használt zsarolási eszköz, amiről te is tettél említést: két szatelitpártot is létrehoztak Erdélyben (MPP, EMNP) már Markó idejében, az RMDSZ politikai zsarolására.


Mivel az erdélyi magyarság 6,5%-os kisebbség Romániában, mindig ott a veszélye, hogy nem éri el az 5%-os bejutási küszöböt, ha megosztottá válik! - a Fidesz pedig ezt a zsarolási kártyát játszotta ki velük szemben az új pártok megalapításával (igaz, azoknak a romániai magyarság ellenállt).


Félő volt, hogy a Fidesz ugyanúgy kiüti a román parlamentből a magyar érdekképviseletet, ahogy azt Szlovákiában tette, azáltal, hogy ketté szakította a felvidéki magyarságot fideszes és nem-fideszes tömbre (akik nem a fidesz kottájából szerettek volna játszani, kénytelenek voltak más pártot alapítani... és bár láthatóan az ő támogatottságuk volt a nagyobb, végül ők is és a fidesz kiszolgálói is kiestek mára a szlovák nemzetgyűlésből: sem a HÍD-MOST, sem az MKP nem jutott be).


Ekkora kockázatot az RMDSZ nem vállalhatott, mivel - hiába a legnagyobb számú kisebbségi közösség Európában - a romániai magyarság arányában kisebb (6,5%) mint a szlovákiai (9,5%). Esélye sincs két pártot bejuttatni.


5. A szavazati jog megadása a kettős állampolgárság mellé.


Az RMDSZ akkori tiltakozása dacára a Fidesz megadta a szavazati jogot is a határon túli magyaroknak, mint tudjuk (erről korábban azok sem gondolták, hogy megtörténhet, akik amúgy a kettős állampolgárságot szorgalmazták).


Ezáltal a fidesz saját, közvetlen szavazótáborához "csatolta" a romániai magyarok egy részét, még nagyobb nyomás alá helyezve az RMDSZ-t.

A kezdeti ellenkezés után az RMDSZ belátta, hogy ezzel a folyamattal nem mehet szembe, mert saját választói előtt válik népszerűtlenné. Kénytelenek voltak jó pofát vágni hozzá.

Később egyre kevésbé engedhették meg maguknak, hogy a kettős pártpreferenciájú szavazóréteg (akik közül külföldön Fidesz-szavazó, belföldön RMDSZ-szavazó ugyanaz a személy) körében ez a két pártpreferencia versengeni kezdjen egymással, vagy kizárja egymást.

Nem kerülhettek olyan helyzetbe, hogy az egyszerre Fidesz- és RMDSZ-szavazó, mintegy 100.000 fős tábor (a saját szavazótáboruk EGYHARMADA! 300.000 szavazójuk volt 2020-ban!!!) valaha is választás elé kerüljön és el kelljen döntenie, hogy az RMDSZ-szel vagy a Fidesszel tart-e tovább.


Óriási eredménynek érezték, hogy a Fidesz megígérte, hogy visszafogja a szatelitpártjait és megparancsolja nekik az RMDSZ-szel közös listán való indulást, ha kiegyeznek velük (a régi MPP- és EMNP-szavazók nem kis megdöbbenésére egyébként). Így is történt...


5. Támogatási pénzek!


A Fidesz a saját pártszervezetét is kirántotta az RMDSZ alól, ugyanis ez valójában nem párt, hanem kisebbségi érdekvédelmi SZÖVETSÉG Romániában, amely sokkal inkább ALULRÓL ÉPÍTKEZŐ struktúra mint a politikai pártok, nagyobb a szervezeten belüli autonómiájuk a helyi és megyei alapszervezeteknek.


A Fidesz, az RMDSZ központi vezetését MEGKERÜLVE intézi a támogatások folyósítását, saját alapítványain keresztül, az erdélyi magyar közösségek irányába.

Sok esetben közvetlenül tárgyalnak az RMDSZ-es önkormányzatokkal, saját magukhoz láncolva őket, kőkemény anyagi eszközökkel.


Kelemen Hunor egy napon arra ébredt, hogy a saját embereinek nem biztos, hogy ő a főnöke valójában, az RMDSZ-es önkormányzati vezetők KÉT ÚR SZOLGÁI, és a másik jobban fizeti őket (mivel a központi RMDSZ nem volt sokáig kormányon)!


A helyzet mára úgy áll, hogy a legfideszesebbek azok a megyei és települési alapszervezetek - miközben az országos szervezetben sokan bánják már, hogy ennyire összeborultak a Fidesszel (mint a kutya, amelyik kilencet kölykezett).


Ha az országos vezetés szembefordulna a Fidesszel, abból még pártszakadás is lehetne pillanatnyilag - és sajnos az önkormányzati vezetők a fidesszel tartanának, mert attól kaptak látványos stadiont, nem a sokáig ellenzékben, mostmár kormányon levő központi RMDSZ-től...



6. Belharc az RMDSZ-ben.


Ahogy az lenni szokott, az új elnök fokozatosan kiszorítja a régi elnök embereit a pozíciókból és vezető tisztségekből, hacsak azok nem állnak át mellé és nem fogadnak hűségesküt.


A Markó-Frunda-vonal Marosvásárhelyen és Maros megyében még mindig erős, óriási magántőke áll mögötte (de annál népszerűtlenebb), és elég sikeresen állt ellen 10 évig, de már ott is a Kelemen-tábor kezd győzedelmeskedni.


Nyilvánvaló, hogy amikor a régi elnök klientúrájával harcol az új elnöké, ott előbb-utóbb meg kell tagadni mindent, amit a régi mondott és hirdetett, így "az egyenlő közelség elvét" is.


Szóval eddig minden arrafelé sodorta az RMDSZ-t, hogy - ha nem is őszinte mosollyal - kénytelen legyen behódolni a Fidesznek.


Ebben igazából alternatívája sincsen, ugyanis a LEGFONTOSABB OK azért még mindig:


7. NÉGYSZER KÉTHARMAD MAGYARORSZÁGON A FIDESZ-NEK.


Ameddig a magyar választók zsinórban szavazzák kétharmados alkotmányozó többséggel kormányra a Fideszt, addig az RMDSZ semmilyen védhető, a nyilvánosságban eladható okot vagy ürügyet nem tud felhozni a választói előtt arra, hogy miért is támogatna 5-10%-os kis ellenzéki pártocskákat a kétharmados, 12 éve zsinórban kormányon levő pártszövetséggel szemben.


Én is szomorú vagyok, erdélyiként, hogy ez a helyzet és ennyire egypólusú a magyar politika (egészségesebb lenne ha sokszínűbb lenne), de ezen csak Magyarországon, belföldön lehetne változtatni.


Az az igazság, hogy bármennyire is kritikus vagyok az RMDSZ-szel szemben (szerintem ez kiderült a korábbiakból), ha holnap engem tennének oda RMDSZ-elnöknek, én sem tudnám eladni a választók felé, de még a román politika felé sem, hogy én most Magyarország kormánya helyett miért is barátkoznék inkább az együtt is csak 29% mandátumot elérő, közvetlenül a választások után TELJESEN SZÉTESETT ellenzéki összefogás 5-10%-os kis pártocskáival inkább.


Ez eladhatatlan volna és politikailag is haszontalan (sőt, kontraproduktív)...

2022. szept. 12. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Viszont annyi "jó hírrel" szolgálhatok, hogy az RMDSZ-en belül egyfajta függetlenedési irány is tapasztalható, mióta kormányra került újra a szövetség, ami valószínűleg erősödni fog a felszín mögött, szerintem legalábbis - mégpedig a következő okokból:


1. Kétpólusú kezd lenni a támogatáspolitika, mivel a Szövetség kormányon mostmár romániai forrásokhoz is hozzájut, nemcsak magyarországiakhoz és EU-s pályázati pénzekhez.


Ha a romániai kormányzati források és EU-s pénzek lényegesen nagyobb arányt érnek el a települési szintű fejlesztésekben mint a magyarországiak, akkor az a központi RMDSZ-nek kedvez a Fidesszel szemben, és automatikusan önjáróbbá válik a Szövetség, nagyobb autonómiára tesz szert a Fideszhez képest.


2. Magyarországon egyre nagyobb a baj! Folyamatosan apadnak el a korporatív támogatások, és ahogy egyre nagyobb a gond belföldön (zuhanó forint, infláció, energiaválság, gazdasági beszakadás), egyszerűen NEM LESZ PÉNZ klientúraépítésre Erdélyben. Ha csökken a magyar kormány és nő a román kormány pénzügyi befolyása az erdélyi közösség fölött, akkor az értelemszerűen távolodást eredményez a Fidesztől.


3. Magyarország megítélése romlik az EU-ban, a NATO-ban (a V4-ben is, de az Erdélyt nem érinti, csak a szlovákiai magyarokat).

Románia viszont a legelkötelezettebb EU- és NATO-tagállamok egyike, és az erdélyi magyarság sem mentes attól a félelemtől, hogy Oroszország és a frontvonal megközelítse Románia határait.

Az oroszbarát magyarországi politika és az EU-NATO-ellenesség kifejezetten ronthatja a Fidesz pozícióit az erdélyi magyarság körében (a Székelyföldön kevésbé, de a Partiumban és a szórványban nagyon!).

A rossz román-magyar államközi viszony sem tesz jót a Fidesznek (ezért is küldték ide a nemzet töltőtollát Iohannissal haverkodni).


Összességében én GYENGÜLŐ Fidesz-befolyást és erősödő RMDSZ-autonómiát (illetve erősödő román és EU-s politikai befolyást) tartok valószínűnek a jövőben.


De ez NEM JELENTI, hogy akkor most Gyurcsány DK-jával borul össze sírva egy forró ölelésben az RMDSZ, és azt sem fogják jó szemmel nézni, ha a Momentum a politikai riválisuknak számító, sok magyar szavazatot elszippantó USR (Mentsétek meg Romániát) párttal tart közös dzsemborikat és sajtótájékoztatókat.


Meg eleve: egyszerűen nem politikai érdekük egy kétharmados kormánypárt partnerségét lecserélni pár százalékos, egymással is rivalizáló ellenzéki pártocskák "barátságára". Ahhoz előbb Magyarországon, belföldön kellene egy fordulatnak bekövetkezni.

2022. szept. 12. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!