Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért ennyi a táppénz, ebben...

Miért ennyi a táppénz, ebben a nagy családtámogatásban?

Figyelt kérdés

Ha egy nő terhes lesz, elég sok oka lehet, hogy veszélyeztetett terhes legyen és ne tudjon dolgozni. Lehet a nő egészségügyi állapota, a gyermek állapota, a terhesség körülményei, többszörös vetélés vagy szimplán a munkahely (pl. nehéz fizikai munka, veszélyes üzemben, vegyszerekkel vagy veszélyes gépekkel dolgozik, stb). Előfordulhat, hogy orvosi utasításra otthon kell maradnia.

És ekkor jön a magyar állam: ha te (vagyis a hölgy) tisztességesen dolgozik, táppénzt és adót fizet, akkor azt mondják neki, hogy: "örülünk, hogy gyereket vállaltál, gratulálok a terhességhez, tessék itt a fizetésed kevesebb mint 60%-ka".

Merthogy a táppénz veszélyeztetett terhesség esetén is úgy néz ki alap esetben, hogy megnézik az előző ~9 havi átlagos napi bért (előző 3 havi +180 nap), majd ennek veszik az 50%-át, levonják belőle az SZJA-t és az jár az adott hónapban lévő napokra (naptári napra, nem csak munkanapra).

Így ha valaki mondjuk garantált bérminimum+pótlékot keres, bruttó 350 ezer forintot egy átlagos hónapban, akkor az ő táppénze egy 30 napos hónapban nettó 150.000 forint körül alakul. Az azt megelőző nettó 240 ezres fizetéséhez képest.

De tegyük fel, hogy egy jól kereső, bruttó 600 forintot kereső személyről van szó. Ő akár napi nettó 8.500 forint körül kaphat, azaz havonta akár 250 ezer forint körül is kaphat, a korábbi közel nettó 400 ezres fizetéséhez képest.

És akkor mehetünk tovább a végtelenségig, de egy középvezetői, kb br. 950 ezer forintos, nettó 640 ezer forint összegű fizetésnél elértük a maximumot, ugyanis a táppénz adható maximuma a minimálbér kétszerésenek 30-ad része, idén napi 13.333 forint (30 napos hónapban nettó 400.000 Ft).


De ezek a nők túlzó többségben nem jókedvből és nem lustaságnól maradnak otthon, hanem orvosi utasításra. Azért, mert gyereket vállalnak, azért, mert gyarapítják a nemzetet. Mégis a bevételük legalább 40%-át elveszik tőlük, holott ez egy kényszer helyzet.

És ugyan előfordulhat az a szituáció, hogy bizony egy magas fizetésű, középosztálybeli családnak annyival több a kiadása, hogy nagyon hiányzik az a 200 ezer forint, de még komolyabb a helyzet az ÁTLAGOS (nem a szegény, hanem az átlagos) családoknak, ahol sokszor ebben a bruttó 3-400 ezer, nettó 2-300 ezer forintban áll meg a fizetés és bizony itt elég komoly kiesést jelent 100 ezer forint.

Ez a nagy családtámogatás? Csináld meg a gyereket és vegyél fel hitelt?



2022. szept. 13. 14:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
59%

Félreértetted a magyar családtámogatási rendszert! Nem a te családodat támogatják, hanem a sajátjukat! És eredményesen: Orbán Ráhel már egész jól áll a saját lábunkon!


Nemrég volt a családok éve is. Konkrétan a Mészáros családé, az Orbán családé, a Tiborcz családé, stb.


Remekül is telt nekik!

2022. szept. 13. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
79%
Mert MUNKA alapú országot szeretne a kúrmány.
2022. szept. 13. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
54%
Szerintem ez nagyon bőkezű támogatás. A semmittevéséért kapsz egy rakat pénzt.
2022. szept. 13. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

3# Ez nem támogatás, ezért komoly pénzeket levonnak. 18,5% TB-t fizetsz minden hónapban, aminek egy része kifejezetten pénzbeli egészségbiztosítási ellátásra, azaz táppénzre, CSED-re, GYED-re, GYES-re megy.


Ráadásul a terhesség, így a veszélyeztetett terhesség miatti táppénz kiemelten fontosnak kéne, hogy legyen, amikor a népesség szám bővítése a cél.

2022. szept. 13. 14:32
 5/11 anonim ***** válasza:
82%

Kérdező

Korábban a táppénz összege magasabb volt - de alacsonyabbak voltak reálértéken a jövedelmek.

A Bajnai kormány változtatta meg a mértékét legutóbb és lett a betegszabadság alatt, azaz az első 15 napban 70%, általánosságban a táppénz a jövedelem 60%-a, ha viszont 2 évnél kevesebb a biztosítotti idő előtte vagy kórházban van a beteg, akkor csak 50%.

Ez a kormányzat legutóbb 2011-ben változtatott a táppénzre kapható összeg maximumán.

"A táppénz összegének számítására továbbra is megmarad az a szabály, hogy kétévi biztosítási jogviszony esetén a figyelembe vehető jövedelem 60%-a, ennél rövidebb biztosítási idő esetén 50%-a a táppénz, változás azonban, hogy a javaslat szerint a táppénz egy napra járó összege a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 200 százalékának harmincad részét nem haladhatja meg az eddigi 400 százalék helyett. A passzív táppénz esetén megmarad a 150%-os plafon. ... 2022-ben, a 200.000,- Ft-os minimálbér alapulvételével a táppénz napi összege nem haladhatja meg a 13.333,33,- Ft-ot"

Vagyis a maximális táppénz összegét csökkentették csak le pont azért, hogy pl. ha a párom, aki nagyon jól keres, az marad táppénzen, az ne kapjon ötször annyit mint én aki meg sokkal kevesebbet keresek - és most épp pont táppénzen is vagyok. De ettől még azért ezt a napi 13 ezret hagy kapja már meg legalább ha már én kapok majdnem 10 ezret munkanaponként, ha már 5-ször annyit fizet TB járulékot, mint én, ugyanabba a kasszába.

Ahogy már mások írták, ez nem pótolja a munkabéredet, csak segít amíg nem tudsz dolgozni - hiszen nem dolgozol éppen. Az első 15 nap azért magasabb, mert azt a munkaadó fizeti, utána azért 60% mert tartósan nem dolgozol és a TB biztosítás alapon fizet, ha pedig kórházban vagy akkor a költséged csökken, a TB kiadása meg nő az ellátásod miatt.

Nem kötelező terhesség alatt táppénzen lenned. A veszélyeztetett terhesség sem akadálya annak, hogy másféle munkát végezz ami nem okoz gondot. Csináltam, dolgoztam terhesen úgy, hogy hazamentem és utána elfolyt a magzatvizem, mentem szülni, meg úgy is, hogy végig kórházaztam csak hogy megmaradjon a babánk - tehát nem más felett akarok pálcát törni anélkül hogy tudnám milyen. Értem, hogy neked kellemetlen, hogy nem keresel annyit, mint előtte, de ettől még valóban nem dolgozol, a táppénz meg táppénz. Ennyit tud fizetni a rendszer.

A családtámogatás ott van, hogy van 5,5 hónapnyi szülési szabadságod amire most már 100%-ban kapod a korábbi béredet, van utána GYED a baba 2 éves koráig, amikor a béred 70%-t kaphatod meg (max 280 ezret) szintén munka nélkül, majd még maradhatsz otthon gyes-sel vagy anyaságin, amikor a pénz kevés, de biztosítottnak számítasz és maradhatsz a gyerekeiddel, családoddal. Közben kapjátok a családi adókedvezményt havonta.

Sehol nem találsz még hasonlóan bőkezű családtámogatási rendszert sem, mint a magyar, mit akarsz még? A te gyereked, azért ne várd már el másoktól hogy mindent fizessenek helyettetek!

[link]

[link]

2022. szept. 13. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
72%
Nem azt mondta Orbán, hogy akinek kevés a jövedelme, az keressen többet?
2022. szept. 13. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
44%
Kire szavaztál, kérdező?
2022. szept. 13. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
26%
4: De, ez támogatás. Én nem adnék ennyit. Azt tőlem vonják le, amit most kapsz. A semmittevésért kapsz egy rakat pénzt.
2022. szept. 13. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
49%
#8 Nem vonnak le tőled semmit. Miért kell hülyeségeket beszélni?
2022. szept. 13. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

7# valamelyik ellenzékire, kérdés szempontjából lényegtelen, hogy melyikre.

8# tehát adott egy teljesen fiktív, mondjuk 10 éve dolgozó nő, aki az elmúlt 8 évben átlagosan minden hónapban keresett mondjuk bruttó 300 ezret (ebben benne van a mostani 450 ezres bruttója is meg amikor kezdőként 150 ezret kapott). Akkor befizetett minden évben kb 670 ezer forintot, amit aztán segélyekre, nyugdíjakra, pénzbeli és nem pénzbeli egészségbiztosítási ellátásra költöttek. 10 év alatt ez 6,7 millió forint. Veszélyeztetett terhes, ezért 5 hónaposan elmegy táppénzre. Kb 185 ezret fog kapni, de ezt természetesen nem érdemli meg, mert az elmúlt években nem fizette be a többszörösét.

Értem, hogy felosztó kirovó rendszerben MOST jelen pillanatban a te befizetésed élik fel, miközben az ő befizetéseit az akkor betegek/terhesek/stb kapták meg, de ez már a rendszer hibája.

2022. szept. 13. 20:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!