Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az EU miért nem vezette ki a...

Az EU miért nem vezette ki a gázt, mint fűtési elemet a lakossági, "kicsi" felhasználóknál évekkel ezelőtt?

Figyelt kérdés

Igazából, a lakossági felhasználók, meg az olyan kicsi de nem lakossági felhasználók, mint oktatási intézmények épületei,uszodák, éttermek...stb simán fűthetnének villannyal.


Nálunk régóta tervezett volt a felújítás,de, akkor vágtunk bele,mikor a 20+ éves gázkazán kezdte megadni magát.Kisebb-nagyobb átalakítások kellettek,hogy lehessen hőszivattyút szerelni.

Ma már simán versenyképes a gázárakkal, sőt ha a régi nagyon dotált gázárak lennének, azoknál sem lenne sokkal drágább.



Egyedül a nagy ipari létesítményeknek, gyáraknak van szüksége gázra.


2022. okt. 8. 15:37
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
66%
Mert az EU egyik nagy versenyelőnye az olcsó orosz nyersanyagforrások voltak. Most ezek eltűnnek, be is üt a recesszió.
2022. okt. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
58%
Sok helyen kivezették. Pl ahol én élek Ausztriában a fél várost geotermikus, városközponti fűtésre állították már át. Magyarország ebben is el van maradva, Viktort azt hitte bízhat Putyinban, járni fog neki örökre az olcsó gáz, de persze nagyott koppant az öreg, meg sajnos a magyarok is vele együtt.
2022. okt. 8. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

"Viktort azt hitte bízhat Putyinban"


Nem csak Viktor, hanem Merkel is és ahogy írták ez okozza most a problémát.

2022. okt. 8. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
75%

Nem volt rá pénz és politikai elhatározás.


A gázkazánok kiváltása hőszivattyúkra rengeteg pénzt igényelne. Mostani árak mellett családi házanként kb. 5 millió forint. Ha nagyon megnő a villanyfogyasztás, akkor hálózatfejlesztésre, bővítésre is sokat kell költeni. Az elektromos energia pedig már most is drága, hiánycikk Európában. A magyar lakossági hőszivattyús tarifa is egyfajta kedvezmény, állami dotáció. Ha piaci áron kellene venni a villanyt, akkor drágább lenne. És ha a hőszivattyúk, elektromos autók terjedése miatt tovább nő a fogyasztás, akkor az a piaci árakat is felfelé hajtja. Ráadásul a fűtési áramigény főleg december, január, február hónapokban lenne magas, amikor a nap- és szélerőművek alig termelnek. Ilyenkor jellemzően a gázturbinás erőműveket kell feltekerni, melyek szintén földgázt vagy esetleg olajat égetnek el.

2022. okt. 8. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Elektromos energiából egyelőre nincs hiány.

Az ára valóban drága, de ezzel kapcsolatban csak annyit lehet mondani: az EU ezt elbszta. Az egységesített piaci rendszerben van egy olyan szabályozás,ami azt az árat írja elő "piaci árnak" amit még az áramtőzsdén épp megvesznek. A gáz árának elszállása miatt elszállt a gázzal termelt elektromos áram ára, de ettől még a nap/szél/szén/atom/víz által termelt villamos energia előállítási költsége egy fillérrel sem nőtt. Pl Paks vagy Visonta ugyanannyiért termel mint tavaly vagy tavaly előtt, de a piaci szabályozás miatt ennek az áramnak az ára sokszorosa a tavalyinak. Valaki a rendszerben a jelenlegi szabályok miatt gennyesre keresi magát a helyzeten és nem csak egy-egy helyen hanem minden országban.


Ezen most próbál az EU változtatni, ha módosítani tudja az eu parlament a szabályokat és mindenki elfogadja akkor radikálisan csökkenhet az áram piaci ára.


Jó 10-11 évvel ez előtt volt olyan, hogy megugrott a gázár és annyival dobta meg a termelési költségeket hogy inkább átmenetileg leállítottak pár gázerőművet mert nem kellett senkinek az áram, csak akkor még nem a mai szabályozás volt érvényben.


A fűtéssel kapcsolatban: arról beszélnek hogy Magyarországon az ingatlanok 20%-a megfelelően hőszigetelt ( de még az új építésűeknek is csak valami 60%-a ), míg Ausztriában ez az arány 80+%. Holoda Attila valami olyat mondott, hogy megfelelő szigeteléssel a fűtésre használt lakossági energiafogyasztás 40%-kal csökkenthető lenne és ez csak a szigetelés korszerűsítés. A maradék kiváltása sok áramot igényelne, de nem olyan rettenetesen, sokat.


Árammal kapcsolatban pedig van egy másik érdekesség. Svájcban minden lakossági és ipari hulladékot eltüzelnek az égetőkben, Ausztriában is elég sokat. Magyarországon a nyári időszakban minden héten legalább két szeméttelep tűz van a hírekben, mi a szabad ég alatt égetjük el a hulladékot. :D

Most, hogy az áram ára az egekbe szökött a MOL furcsamód egyből lépett és átvette a teljes szemétbizniszt. Egy-két éven belül a MOL nagyon jelentős villamosenergia és távhőszolgáltató lesz, köszönhetően a szemétnek és a finomótói melléktermékeknek...

2022. okt. 8. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
És az elektromos áram mi a túróból van, ha nem túlnyomó részben szénhidrogének elégetéséből?
2022. okt. 8. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Én be sem vezettem. Fatüzelésű kandallókkal fűtök, többé kevésbé nyers fával, olykor nyitott ablaknál.
2022. okt. 8. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
2022. okt. 8. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

#5 Az eletromos áram azért drága, mert hiány van. Lehet, hogy a naperőművek "ingyen" termelnek, de nem eleget, nem fedezik az igényeket. Ha majd bővül az olcsó termelés vagy csökken a fogyasztás, akkor lesz új egyensúly ár.


Szemétből nem termelnek annyit, hogy azzal ki lehessen fűteni az épületeket és a magyar lakosság sem engedné új hulladékégetők építését. Alternatíva lehet a fatüzeléses fűtőművek építése, de valószínűleg ezt sem engednék a környezetvédők, ennek is van levegőszennyezése és fákat kellene kivágni hozzá.

2022. okt. 8. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"#5 Az eletromos áram azért drága, mert hiány van."


Az áram nem tárolható. Ha van áram akkor nincs hiány, ha hiány van akkor meg nincs áram / korlátozások vannak.


"Lehet, hogy a naperőművek "ingyen" termelnek, de nem eleget, nem fedezik az igényeket."

A naperőművek sem ingyen termelnek, ráadásul ezek csak szétbarmolják a jelenlegi termelési strukturát. Nyáron amikor a legkevesebb az energiaigényünk akkor termelnek, mint a barom és minden mást korlátozni kell, télen meg... :D


"hogy azzal ki lehessen fűteni az épületeket és a magyar lakosság sem engedné új hulladékégetők építését."


Ó dehogynem. Jelenleg is 24 hulladékot is égető erümű/cementmű van üzemben, szerinted a lakosság hányról tud? A MOLnak most is vannak hulladéktüzelésre alkalmas erőművei, nem véletlenül tette rá a kezét a szemétre. Valszeg elegendő mennyiséget nem tudnánk termelni hulladékból, de minden egyes itthon termelt MWh csökkenti az importot. 3-500MW-ot kényelmesen lehetne termelni hulladék és más források kombinált tüzelésével.

2022. okt. 8. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!