Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Előnyös vagy hátrányos lenne,...

Előnyös vagy hátrányos lenne, ha a megyék vagy a régiók jóval nagyobb önrendelkezést / autonómiát kapnának?

Figyelt kérdés

Kb mint a svájci kantonok, vagy Bosznia-Hercegovina 2 entitása.


Többször olvastam már, hogy sokak szerint Magyarország túlcentralizált, mindig mindenben "Budapest dönt" úgymond.


Pozitív vagy inkább negatív hatásai lennének annak, ha a régiók vagy a megyék sokmindenben szabadkezet kapnának, vagy autonómiát? Gazdasági és politikai értelemben.



2022. nov. 17. 23:03
A kérdező szavazást indított:
Előnyös / pozitív lenne.
Hátrányos / negatív lenne.
13 szavazat
 1/7 A kérdező kommentje:
És persze miért lenne szerintetek hátrányos vagy előnyös?
2022. nov. 17. 23:06
 2/7 árokpart ***** válasza:
83%
A magyar gondolkodás és hatalomgyakorlás tükrében hátrányos. Nálunk nem működne, mert még sokszor így is sok helyi vezető néha egész kicsi, jelentéktelen, kisszerű dolgokban is visszaél a hatalmával. Nálunk egyáltalán nincsen ennek hagyománya.
2022. nov. 17. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

"Többször olvastam már, hogy sokak szerint Magyarország túlcentralizált, mindig mindenben "Budapest dönt" úgymond."

Akkor ezt olvasd el más forrásból is, mert nem így van.

Pont amiatt vannak megyék, régiók, mert ezekben a döntéseket a megfelelő szinten hozzák meg.

Nyilván neked Budapest a világod, akkor mondom ezzel a példával. Budapesten a fővárosi önkormányzati vezetés olyan, mint az országnak a kormány. Budapesten a kerületi önkormányzatok olyanok, mint az országban a megyék vagy régiók.

Attól mert a kerületben a kerületi vezetés tudja eldönteni, hogy hol legyen új játszótér, melyik parkolót bővítsék, még vannak olyan kérdések amikben nem egyedül érintettek. A metró építése, a főutak kérdése vagy éppen az agglomerációból való bejárók nem lehetnek kerületi döntések, mert más kerületekre is kihatnak és a költségeiket is közösen kell viselniük. Ezért van a fővárosi vezetés, hogy ezekben is legyen döntés.

A megyék sem dönthetnek mindenről maguk, mert van ami a többi megyével is közös vagy éppen olyan költség amit az egész ország tud csak fizetni.

Az, hogy konkrét területen kerüljön-e át a hatáskör a megyéhez avgy régióhoz, az mindig lehet téma. Miért ne? De általánosságban nem lehet kijelenteni, hogy jobb lenne ha több döntési jogköre lenne a megyéknek, régióknak - ahogy azt se ha rosszabb lenne.

2022. nov. 17. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
76%
Akarod mondani a vármegyék, ispánokkal az élükön. Csodás ötlet.
2022. nov. 17. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Salx Narval ***** válasza:
100%
Nekem nem lenne kifogásom a nagyobb önrendelkezéssel bíró megyék ellen. Éljen Somogy-ország.:D
2022. nov. 18. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

"Nyilván neked Budapest a világod"


Nem vagyok budapesti :)

Pont ezért érdekel a kérdés. Tudom, hogy ennek itt nincs hagyománya, csak érdekes lenne, ha ezzel próbálkoznának.

2022. nov. 18. 12:03
 7/7 anonim ***** válasza:
53%

#6 "Tudom, hogy ennek itt nincs hagyománya, csak érdekes lenne, ha ezzel próbálkoznának."

Mivel?

Leírtam neked hogy most is megosztott a döntés, van amit régiós vagy megyei szinten döntenek el - van amit alacsonyabban, járási, önkormányzati szinten - és van amit országosan.

Minek nincs itt hagyománya?

2022. nov. 18. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!