Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Fellehet jelenteni céget, ha...

Fellehet jelenteni céget, ha a spórolás miatt nem biztosít normális munkakörülményeket?

Figyelt kérdés

Nemzetközi vállalatról van szó, nem állami cégről vagy kkv-ról.Szellemi munkát végzek ennél a vállalatnál.


Mióta elszálltak az energiaárak spórolni kezdtek.De, az a baj,hogy a fűtésen, még véletlenül sem a menedzsment extra juttatásain vagy azon,hogy a vezető ne a vállalati autóval, vállalati üzemanyagkártyával menjen privát nyaralásra Olaszországba.Még dicsekedett is vele.


Egy nőnek teljesen másként működik a hőháztartása, mint a férfiaknak.Ezért is, az irodai 18 fok kevés.22-23 fokra van szükség a normális munkavégzéshez, legalábbis nekem.


Az egyik kolléganőm vitt be kicsi hősugárzót,azzal melegíti az asztal alatt a lábait.Nekem meg van fűthető takaróm, én azt magamra terítettem és abban dolgoztam.


Mikor jött be a főnök mindig eldugta a kis készüléket.Én is úgy helyezkedtem,hogy ne látszódjon, hogy az fűthető takaró,hanem csak egy sima pléd.

Aztán, sajnos lebuktunk.Utána többszöri figyelmeztetésre sem álltunk le a "fűtéssel", emiatt kaptunk egy írásbeli figyelmeztetést.



Fellehet-e jelenteni a céget, ilyen esetben?Ugyanis nem akar normális, egészséges munkakörülményeket biztosítani.Amikor felvettek nem volt szó, ilyen hülyeségekről,hogy csak 18 fok lehet az irodában.



Mondjuk, én fűteni fogok továbbra is, ha meg kirúgnak, kapok végkielégítést.


2022. dec. 26. 14:13
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%

Most függetlenül attól, hogy fel lehet e jelenteni vagy sem, ez baromi gáz. Konkrétan nem szabad a dolgozónak fűteni a környezetét, hogy ne fázzon. Ha bejön a főnök, el kell dugni a készüléket. Mi ez? Költői túlzással úgy kell rejtegetni a "fűtést", mintha fegyvert kéne rejtegetnie, nehogy meglássák nála. Kicsit eltúlzott példa, de ez durva azért.


Jogilag nem értek hozzá, hogy ki mit tehet meg és mit nem. De nem hinném, hogy ebből te jönnél ki jól.

2022. dec. 26. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha a munkáltató a hatályos jogszabályoknak megfelelő munkavédelmi, munkaegészségügyi feltételeket nem biztosítja, akkor az illetékes munkavédelmi hatósághoz lehet fordulni.

Ezek a kormányhivatalokba integrált szervezeti egységek: [link]


Ha valaki hatályos jogszabályra szeretne hivatkozni a munkahelyén, illetve a hatóságnál, ne a 8-as válaszban (2022. dec. 26. 15:10) megadott törvény alapján próbálkozzon.

A munkavédelmi törvény, az „1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről”, nem tartalmazza azt, mait a válaszoló neki tulajdonít.

A szellemi munkavégzéshez hideg évszakban biztosítandó 20-22 °C léghőmérsékletet a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló „3/2002. (II. 8.) SzCsM–EüM együttes rendelet”, azaz, együttes miniszteri rendelet, 1. táblázata tartalmazza.

A rendelet hatályos teljes szövege elolvasható

itt: [link] (Net Jogtár), vagy

itt: [link] (Nemzeti Jogszabálytár).


Úgy van, ahogy a 8-as válaszban szerepel; az, hogy „a fűtés útján biztosított léghőmérséklet a 18 Celsius-fokot nem haladhatja meg”, pontosan meghatározott intézményekre, gazdasági társaságokra vonatkozik. Másokra érvényben van a hatályos SzCsM–EüM együttes rendelet, azt az október 1-től hatályos kormányrendelet csak a rendeletben megnevezett intézményeknél, gazdasági társaságoknál állapítja meg nem alkalmazhatónak.


Ha a rendelkezés hatálya alá nem tartozó munkáltató hivatkozna a korlátra, az ellen a rendelet ismeretében lehet érvelni.

A rendelet hatályos teljes szövege elolvasható

itt: [link] (Net Jogtár), vagy

itt: [link] (Net Jogtár).

A 2. § határozza meg azokat az intézményeket és gazdasági társaságokat, amelyekre vonatkozik a felső korlát.

Közülük a kivételeket, eltéréseket az 1. § és a 3. § tartalmazza.


Ezek elegendő alapot adnak a bejelentéshez. Azt ki-ki maga tudja mérlegelni, hogy mivel jár számára, ha él vele.

2022. dec. 26. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Menj el pár hét betegszabira...
2022. dec. 26. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
Igen, fel lehet, - úgy is te húzod a rövidebbet!
2022. dec. 27. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Én is dolgoztam olyan munkahelyen, ahol az igazgató a fűtésen akart spórolni, csak az irodákban volt, a gyár többi részén, max 15 fok volt.

Sapka, sálba és kabátban dolgoztunk.

Nem jelentettünk fel senkit, de nem is dolgoztunk, sőt egyre több embert hagyta ott a gyárat, míg végül nem maradt ott senki.

Utána a cég bezárt.

2023. jan. 1. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!