Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Előfordul, hogy itt tanuló,...

Előfordul, hogy itt tanuló, dolgozó határon túli magyarok hazaköltöznek Szlovákiába, Romániába? Tudtok konkrét példát mondani?

Figyelt kérdés
2023. jan. 2. 19:46
 1/7 anonim ***** válasza:
66%
Dehogy mennek. Itt maradnak.
2023. jan. 2. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
90%
Nekem két, itt tanuló ismerősöm visszament Romániába, ott dolgoznak.
2023. jan. 2. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Leírnád/írnátok, hogy mely városokba? :)
2023. jan. 2. 21:01
 4/7 anonim ***** válasza:

Nekem több Magyarországon tanult, vagy ott is élt barátom hazaköltözött, nem olyan ritka jelenség ez azért. Személy szerint Sepsiszentgyörgyre, Szatmárnémetibe, Marosvásárhelyre hazaköltözött magyarokat ismerek.


De ismerek Kolozsvárra és Szatmárnémetibe áttelepült magyarországi magyarokat is.

2023. jan. 6. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
#4, az átköltöző magyarországi magyarok mit tudnak Erdélyben dolgozni (gondolom románul nem tudnak)? Miért döntöttek úgy, hogy kiköltöznek?
2023. jan. 8. 11:22
 6/7 anonim ***** válasza:

#5 Természetesen nem bármilyen területen tudnak elhelyezkedni, de az oktatásban, a felsőoktatásban és kultúrában, vagy éppen kutatási területeken simán el tudnak helyezkedni és ezeken a területeken már versenyképes a fizetés is a magyarországival.


Nekem volt két magyarországi egyetemi tanárom is, az egyikük családostól átköltözött, emlékszem, kérdezgette tőlünk is, hogy melyik a legjobb magyar óvoda a városban, mert a két gyereke óvodás korú volt és be akarta íratni őket.


Más területeken csak Hargita és Kovászna megyékben lehet elhelyezkedni, ebben a két megyében (85%-os, illetve 75%-os magyar többség mellett) egyáltalán nem szükséges románul tudni, hacsak nem állami intézményben akarsz elhelyezkedni. A többi 14 erdélyi megyében viszont kell a román nyelvtudás, kivéve az említett területeket.


Szóval én személy szerint a felsőoktatás és a kultúra területén találkoztam magyarországiakkal (színészek is vannak pl. köztük).


Illetve, pontosabban egy kivételt is ismertem, de az a határ mellé költözött, Romániába házasodott, határközeli településre, viszont visszaingázott dolgozni Magyarországra (vicces, de pont határőr volt, érdekes módon - egy magyar vámos, aki Romániában él, elég mókás volt nekem valamiért a szitu). Aztán nem tudom, mi lett velük, azt hallottam, feleségestől kiköltöztek Nyugatra végül, de nem biztos.

2023. jan. 8. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

#5 Ez a riport pl. egy színésznőről szól, aki áttelepült. Nemrég botlottam bele: https://www.youtube.com/watch?v=oRLhN4hgwIw


Szóval ez is kulturális terület, azt igazolja, amit mondtam: alapvetően kulturális és oktatási területeken, illetve - ezt kifelejtettem - egyházi pályán lehet magyarországról áttelepült magyarokkal találkozni.

2023. jan. 8. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!