Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Árstoppok nélkül kisebb lenne...

Árstoppok nélkül kisebb lenne az infláció?

Figyelt kérdés
2023. jún. 8. 16:22
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
100%
#10 mennyi csirke farhatat eszel aranyom, hogy tobb szazerzet sporoltal, mikozben minden masnak az ara 50-100%-kal nott.
2023. jún. 8. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
100%
Valószínűsíthetően.
2023. jún. 8. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
100%
Hisztiző hataloméhes nyuggerek nélkül nem is lenne.
2023. jún. 9. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:
100%

(Én is laikus vagy és ez csak vélemény.)


Eleve lehet különbség a tényleges/valós (100%-ban minden árult terméket/szolgáltatást takaró) infláció és a KSH által az úgynevezett inflációs kosár alapján mért infláció alapján.


Amúgy a kosár egész jól meg van csinálva, direkt megnéztem, messze nem annyira csalóka, mint sokan mondják (de persze nem is tökéletes leképzése a valóságnak).

Szerintem annyira van korrekt mint a legtöbb országban.


Az árstoppok estén az lehet, hogy

a) semmit nem hatnak az inflációra

b) rossz irányba hatnak az inflációra


Amit pl. #7-es írt, az is "csak" a "semmit nem hatnak az inflációra" eset.

Mivel más termékre teríti szét a veszteségét a boltos, ezért ugyanott vagyunk, mintha nem lenne árstop.


Az MNB elemzése ennél is durvábbat mond, azt, hogy az árstop még árt is!


Az érvelésük lényeg az, hogy pl. a csirkemellhez le kell vágni az egész csirkét (de a nem stoppos része nem fogy, megromlik stb.).

Vagy egyes tehénfajtákat le kell ölni, mert a zsírosabb (nem stoppos) tej nem fogy stb. (csak elnagyolt példa).


Ilyen hatás lehet és szerintem van is, de túlbecsüli az MNB a súlyát a valós és különösen a KSH mért inflációra nézve.


Ne feledkezzünk meg a már nem elő üzemanyag árstopról sem.

Az kicsit más kategória (több okból is).


Tehát szerintem az árstoppok inkább a se nem segít, se nem árt kategóriába esnek (főleg, ha mindet, az élelmiszerest és az üzemanyagost is együtt nézzük).


Teljesen nem értelmetlen az ilyesmi mint szociális intézkedés, más országok is próbálkoztak ilyesmivel. A gond az, hogy jobban ki kellett volna munkálni...


Amire egyébként egy nonszensznek tűnő, de valójában egy fokkal (csak egy fokkal) jobb ötlet a mostani kötelező akciózás. Szerintem ezzel készíti elő a kormány az árstoppok kivezetését... de meglátjuk majd.

2023. jún. 9. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
Nem valószínű.
2023. jún. 9. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!