Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magánnyugdíjpénztár - mi volt...

Chris88 kérdése:

Magánnyugdíjpénztár - mi volt ez az ügy?

Figyelt kérdés
El tudná valaki egyszerűen magyarázni? Bevallom, anno lemaradtam róla, nem Magyarországon éltem. Jól értem, hogy az Orbán-kormány elvette az emberektől a megtakarításaikat? Vagy mást adott helyette? Kérem, valaki írja le röviden a lényegét!

2023. júl. 3. 20:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
36%
Ezer ilyen kérdés volt már, felesleges újra hergelni a népet. Ha tudsz kérdést írni, akkor olvasni is.
2023. júl. 3. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
79%

Igen, elvette.

Először is azt terjesztették, hogy az mnyp-k "eljátszották a zemberek pénzét', aztán megzsarolták az embereket, hogy ha nem szüntetik meg az mnyp-jüket, akkor nem fognak állami nyugdíjat kapni, ha elfogadják mindenkinek lesz állami nyugdíjszámlája, és oda kerül.

Ez persze csak egy blöff volt, de legtöbben elhitték, és dobták az mnyp-t.

Persze nem lett senkinek saját állami nyugdíjszámlája, és a maradók is kapnak állami nyugdíjat...


Az mnyp hozamot automatikusan jóváírták a kilépőknek, de a tőkét vitte a kormány, ellopta. 3000 milliárdot összesen.

2023. júl. 3. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
92%

" ha nem szüntetik meg az mnyp-jüket" nem, nem így volt, éppen ez volt benne a rafinéria, mert arról kellett nyilatkozni, ha maradni akartál! Ekkor személyesen kellett bemenni a nyugdíjbiztosítóhoz, nyilatkozni sok példányba amiből egyet a munkáltatód is megkapott, stb, stb. A lényeg az, hogy a lakosság csupán 3 százaléka nyilatkozott úgy, hogy marad, de ennyi emberrel is óriási sorbanállások voltak, azaz ha mondjuk csak 10 százalék akart volna maradni, akkor már fizikai képtelenség lett volna ennyi embernél a rendelkezésre álló idő alatt megoldani az adminisztrációt.

TOvábbá akkor 3000 milliárdot tett zsebre (majd tőzsdézett el) a kormány, de ne felejtsük el azt sem, hogy utána folyamatosan a költségvetésbe folyt be a nyugdíjjárulék teljes összege (ez a kezdeti 3000 milliárd többszöröse azóta), ahol fokozatosan elvesztette közpénz jellegét, de nem azért mert a befizető saját számlájára került volna.

2023. júl. 3. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
93%
Egy másik nézőpontból szemlélve pedig ez volt az a teszt, amiben bebizonyosodott, hogy a lakosság elsöprő többségétől úgy lehet elvenni a saját pénzét, hogy még helyeslően tapsikol is érte. Nyilván innentől kezdve az Orbán kormány nyugodt szívvel tette a kormányzás alapjává a korrupciót és tömte degeszre a saját zsebét az adók közvetlen odairányításával (lásd pl TAO pénzek).
2023. júl. 3. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
85%
Nem elég hogy elvették, aztán belehajították egy feneketlen kútba.
2023. júl. 3. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
88%

Az előzőek jól leírták. A 4-es által írt szempont különösen érdekes. Én akkor azt hittem, a népharag elsöpri azt a kormányt. Ehelyett még egy tüntetés sem volt. Én akkor értettem meg, hogy ezzel a néppel BÁRMIT meg lehet etetni.

Rengeteg ember volt, aki akkor örvendezett a pár százezer forintos reálhozamának. Eszébe sem jutott, hogy így 15-20 évi megtakarítása ment a semmibe. Az emberek egy tál lencséért simán eladják a biztonságos jövőjüket.

2023. júl. 3. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ. Szomorú, dühítő és érthetetlen.
2023. júl. 4. 01:32
 8/12 anonim ***** válasza:
38%

Népharag lett volna, ha az emberek saját pénzét veszik el.

A valóság az, hogy az a pénz sose volt saját.


[link]

"1998. január 1-i hatállyal a Horn-kormány vezette be a pályakezdők kötelező magánnyugdíjpénztári tagságát. A magánnyugdíjpénztárak bevételét az - addig egészében a költségvetésbe befolyt - munkavállalói járulék megosztásával biztosította; míg az állami rendszerben maradók járuléka (7%) továbbra is az államkasszába, addig a magánnyugdíjpénztári tagok járulékából 1%-a az államkasszába, a maradék 6% - tagdíjként"


Tehát 98 előtt levonták a pénzt adóként, és a költségvetésbe került.

98 után UGYANAZT a pénzt levonták adóként, majd az állam a nagyobbik részét egy nevesített számlára utalta.


Amit adóként KÖTELEZŐ befizetni az nem magánpénz. Az onnantól az állam pénze.


A megszüntetés annyit jelentett, hogy ez a pénz visszakerült az államkasszába.

A manyup számlákra (2. pillér) magánember be se fizethetett pénzt. Ahhoz nyitnia kellett egy önkéntes pénztárat (3.pillér), ha ő a leadózott pénzéből külön akart nyugdíjcélra félretenni.


Az elvette az emberek pénzét ott is sántít, hogy mindenki nyilatkozhatott, hogy akar-e a magánpénztári rendszerben maradni. Gusztustalan módon voltak zsarolva az emberek, de ettől még a lehetőségük megvolt, hogy maradjanak. Aki nem maradt az kvázi önként lépett vissza az állami rendszerbe.


A manyup nem volt egy jó konstrukció. Mivel magánpénz nem volt benne, az embereket nem érdekelte, hogy melyik pénztár a jobb, nem törtdőtek vele, hogy versenyeztessék a pénztárakat. A pénztárakat szintén nem érdekelte, hogy jól bánjanak az állam pénzével. Pofátlan költségek és minimális hozamok jellemezték.

Sokkal szigorúbban kellett volna ezt az államnak szabályozni, sajnos nem ez történt, hanem inkább beszántották az egészet.


"Köszönöm mindenkinek a választ. Szomorú, dühítő és érthetetlen."


Szomorúnak szomorú.

De érthető, ha hiteles forrásból tájékozódsz, és nem azoktól, akiknek fogalma sincs, hogy működött az egész.

2023. júl. 4. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Ez volt a Fidesz első komolyabb tesztje arra, hogy megnézze: bármit le tud-e nyomni a hívei és a sodródók torkán.


Bejött a számításuk, olyannyira, hogy még a beígért egyéni nyugdíjszámlákat sem kellett megcsinálniuk. Pedig még külön kormánybiztosuk is volt rá: Selmeczi Gabriella, ha emlékszik még rá valaki.


Amit az előző ír, az annyiban igaz, hogy a korabban az államnak fizetett járulék egy része lett a magánnyugdíj-pénztárakhoz irányítva.


Csak azt felejti el a válaszoló megemlíteni, hogy a pénz átirányítása mellett az ellátási kötelezettség is át lett irányítva a szóban forgó manyup-okhoz.


Amikor pedig a pénzt visszaeinstandolta, akkor az ellatasi kötelezettség manyup-ok által vállalt részét nem vállalta át. Ami nem is csoda, mert a pénzt sem az állami nyugdijpénztárba tették be. Egy részét államadósság-csökkentésre fordították.. a többi meg eltűnt a költségvetés tengerében.


A biztositottakat tehát nagyon is valós veszteség érte: a manyup-megtakarítással kapcsolatos nyugdíj-várományuk elveszett.


Aki visszalépett, az 1/1 visszalépett a felosztó-kirívó rendszerbe, ahol az állampárt kedve szerint emelgeti és inflálgatja a nyugdíjakat, ahogy a választási ciklusok megkívánják.


Az, hogy ez a rablóakciója a Fidesznek ilyen kis ellenállás mellett ment át, az első komolyabb jele volt annak, hogy 20 év a rendszerváltás óta ide vagy oda, ez még mindig (vagy már megint) Kádár népe..

2023. júl. 4. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

"Az elvette az emberek pénzét ott is sántít, hogy mindenki nyilatkozhatott, hogy akar-e a magánpénztári rendszerben maradni. Gusztustalan módon voltak zsarolva az emberek, de ettől még a lehetőségük megvolt, hogy maradjanak. Aki nem maradt az kvázi önként lépett vissza az állami rendszerbe."

Ha nem lett volna magán pénz, akkor nem nyilatkozhattál volna, hogy mit akarsz kezdeni az addigi megtakarításoddal. Én például nem akartam visszalépni, ezért mind a mai napig megvan az addigi felhalmozásom, eldönthetem, milyen portfólióban fialtassam, évente kapom róla a kimutatást. Ha nyugdíjas leszek felvehetem, ha előtte meghalok, akkor az örököseim megkapják. Mi ez, ha nem magán pénz? Ha még mindig nem magán pénz szerinted, akkor kié?

Az, hogy a többség nem törődött a megtakarításaival és nem érdekelte, hogy a pénztár hogyan forgatja, az állam nem szabályozta hogy a pénztárak mekkora költségeket számolhatnak el, az nem a modell hibája volt. Érdekes módon miután megvolt a MANYUP elleni hergelés, akkor tudtak hozni olyan törvényeket, hogy mennyi lehet a működési költség maximuma, hogyan gazdálkodhatnak a rájuk bízott vagyonnal, és érdekes módon a pénztárak nagy része úgy is tudott működni.

2023. júl. 4. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!